Mural Banksy'ego na ukraińskim znaczku pocztowym. "Uważamy, że nasze znaczki są prorocze"

Źródło:
BBC, tvn24.pl

W związku z pierwszą rocznicą wybuchu wojny Ukraina wydała znaczki pocztowe z muralem Banksy'ego. Przedstawia on małego chłopca wykonującego rzut judo na mężczyźnie, przypominającym Władimira Putina. 

Oryginalny mural został wykonany przez brytyjskiego artystę na ścianie domu zniszczonego przez rosyjski ostrzał w miejscowości Borodzianka, niedaleko Kijowa. Dzieło Banksy'ego przedstawia małego judokę rzucającego na ziemię zdecydowanie większego od siebie przeciwnika.

Szybko pojawiły się skojarzenia, że większa postać ma symbolizować Władimira Putina, który ma czarny pas w judo i do lutego ubiegłego roku był honorowym prezydentem i ambasadorem Międzynarodowej Federacji Judo. Rosyjski przywódca niejednokrotnie pokazywał się swoim rodakom na macie w kimonie, budując w ten sposób swój wizerunek macho.

Kolejka po znaczki

Wielu Ukraińców odczytuje dzieło Banksy'ego jako metaforę zaciekłego oporu Ukrainy wobec rosyjskiej inwazji, która rozpoczęła się 24 lutego ubiegłego roku.

W piątek przed głównym urzędem pocztowym w Kijowie ustawiła się długa kolejka chętnych do zakupu rocznicowych znaczków.

- Uważamy, że nasze znaczki są prorocze - powiedział naczelnik poczty Ihor Smilianski. Nawiązał do wydanych w kwietniu ubiegłego roku znaczków pocztowych z napisem "Rosyjski okręcie wojenny, p... się!", nawiązujących do wydarzeń z Wyspy Węży i słynnych już słów jej obrońców. - Pomyśleliśmy, że ten właśnie mural najlepiej oddaje to, co czuje każdy Ukrainiec - dodał.

Dzieła Banksy'ego w zniszczonej Ukrainie

Banksy stworzył serię murali na ścianach zniszczonych w wyniku działań wojennych budynków w różnych miastach na Ukrainie, m.in. w Kijowie, Irpieniu, Borodziance i Hostomlu.

Pierwsze prace artysty zauważyli jego fani na Placu Niepodległości w Kijowie i w Borodziance. Później sam artysta potwierdził autorstwo 7 prac w różnych ukraińskich miastach.

W listopadzie Banksy zamieścił na swoim profilu na Instagramie wideo, pokazujące jak maluje prace na ścianach zniszczonych budynków w rejonie Kijowa. W filmie słychać również syrenę alarmową.

Autorka/Autor:momo//rzw

Źródło: BBC, tvn24.pl

Tagi:
Raporty: