Ukraiński wywiad: rosyjska propaganda ma nowe zadania

Źródło:
PAP

Ukraiński wywiad wojskowy poinformował o spotkaniu na Kremlu i nowym posunięciu władz Rosji, które "zatwierdziły tematykę kolejnego etapu wojny informacyjnej przeciw Ukrainie". Propaganda ma skupić się na narracjach, dyskredytujących Kijów.

Według ukraińskiego wywiadu nowe tematy wojny informacyjnej przeciw Ukrainie omówiono na naradzie w administracji Władimira Putina 25 sierpnia. Uczestniczył w niej pierwszy zastępca szefa administracji prezydenckiej Siergiej Kirijenko, stratedzy polityczni oraz przedstawiciele mediów, biorących udział w operacjach informacyjnych.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

"Temat narady: zatwierdzenie konkretnych narracji, które dyskredytowałyby Ukrainę i wpływały na jej partnerów na świecie" – ogłosił wywiad w komunikacie na swojej stronie internetowej.

Tezy moskiewskiej propagandy

Służba wyjaśniła, że omawiając temat mobilizacji w Ukrainie, kremlowskie media mają mówić, że jest ona masowa i dotyka wszystkich Ukraińców bez względu na płeć, wiek i stan zdrowia. Na naradzie na Kremlu zalecono, by podkreślać, iż mobilizacji podlegają także niepełnoletni.

Moskiewska propaganda ma również szerzyć przekonanie o tym, że zachodni partnerzy tracą wiarę w możliwości zwycięstwa Ukrainy w wojnie oraz podnosić temat rzekomej zgody Kijowa na rozmowy pokojowe w zamian za rezygnację Ukrainy ze swoich terytoriów na rzecz Rosji.

Kolejna teza mówi o braku sukcesów kontrofensywy Sił Zbrojnych Ukrainy. Rosyjska propaganda ma tu donosić o rzekomym zwiększeniu liczby pogrzebów ukraińskich żołnierzy na przykładzie cmentarzy poległych w dużych miastach.

Następnym elementem rosyjskiej wojny informacyjnej są doniesienia o totalnej korupcji na Ukrainie: rozkradaniu budżetu i braku kar dla skorumpowanych urzędników.

"Cudowne życie" na okupowanych terenach

Propagandyści Kremla mają jednocześnie chwalić "cudowne życie" na terytoriach Ukrainy okupowanych przez Rosję, mówić o wysokich zarobkach i niskich cenach, rozwoju infrastruktury i odbudowie ze zniszczeń wojennych, a także o rezygnacji Ukrainy z okupowanych terytoriów i poddaniu Kupianska w obwodzie charkowskim.

Autorka/Autor:tas/adso

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: