Wicepremier Rosji oskarżany o "masową kradzież". Straty idą w miliardy

Ukraina, zboże, zboże z Ukrainy, kryzys zbożowy, Kijów
Atak drona na port ze zbożem na Dunaju. Nagranie archiwalne
Źródło: Reuters
Wicepremier Rosji i syn ważnego doradcy Kremla był organizatorem masowej kradzieży zboża z okupowanych przez Rosję ukraińskich terytoriów - poinformowała w piątek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy.

"Służba Bezpieczeństwa Ukrainy oraz Prokuratura Generalna zgromadziły materiał dowodowy przeciwko Dmitrijowi Patruszewowi - wicepremierowi Federacji Rosyjskiej, który zorganizował masową kradzież zboża z tymczasowo okupowanych regionów Ukrainy" - oświadczyła SBU w komunikacie zamieszczonym w mediach społecznościowych.

Dmitrij Patruszew jest synem Nikołaja Patruszewa, byłego szefa Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji, a obecnie doradcy Władimira Putina.

Zagrabione plony z Ukrainy były warte krocie

Według SBU Dmitrij Patruszew koordynował wywiezienie do Rosji ponad 4 mln ton ukraińskich zbóż o łącznej wartości przekraczającej 23 mld hrywien (około 2,3 mld złotych).

Ukraińskie śledztwo wykazało, że zboże było wywożone z ukraińskich przedsiębiorstw rolnych na okupowanych terytoriach obwodów: ługańskiego, donieckiego, zaporoskiego i chersońskiego.

Zdjęcie z 4 sierpnia 2023 r.
Zbiory zboża w Ukrainie (zdjęcie z 4 sierpnia 2023 r.)
Źródło: PAP/EPA/SERGEY DOLZHENKO

"Zagrabione plony rosyjscy okupanci sprzedawali, wykorzystując tzw. flotę cieni i kierując je pod przykrywką (innych) rosyjskich towarów do krajów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej" - twierdzi SBU.

Kraje Unii Europejskiej podjęły pod koniec maja 2024 roku decyzję o nałożeniu wyższych ceł na zboża, nasiona oleiste i produkty pochodne sprowadzane z Rosji i Białorusi. Rozporządzenie w tej sprawie zaczęło obowiązywać od 1 lipca 2024 roku. Celem tego działania było doprowadzenie do zatrzymania importu zbóż z tych krajów do UE. O nałożenie wyższych ceł przez Unię apelowała Polska, Czechy oraz kraje bałtyckie.

Czytaj także: