Waszyngton ogłosił kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ukraińska flaga na zaanektowanym Krymie. W Dniu Niepodległości
Ukraińska flaga na zaanektowanym Krymie. W Dniu Niepodległości Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy
wideo 2/4
Ukraińska flaga na zaanektowanym Krymie. W Dniu Niepodległości Główny Zarząd Wywiadu Ministerstwa Obrony Ukrainy

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 552 dni. Administracja USA ogłosiła we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy, zawierający broń wycenianą na 250 milionów dolarów. W skład pakietu wejdzie przede wszystkim amunicja do systemów obrony powietrznej, HIMARS i dział artyleryjskich. "Jestem wdzięczny narodowi amerykańskiemu, Kongresowi i osobiście prezydentowi Josephowi Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy" – napisał mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:32

  Instytut Studiów nad Wojną: 29 sierpnia siły ukraińskie kontynuowały natarcie na wschód od Robotyne w zachodnim obwodzie zaporoskim, nadal zabezpieczając pozycje w Robotyne. Materiał geolokalizowany opublikowany 29 sierpnia wykazał, że siły ukraińskie posunęły się około 5 kilometrów na południowy wschód od Robotyne.


 • 3:24

  Siły Powietrzne Ukrainy ogłosiły, że Rosja wystrzeliła z bombowców strategicznych Tu-95 ms rakiety manewrujące - poinformował Ukrinform. "Oczekuje się, że zbliży się ona do przestrzeni powietrznej Ukrainy w rejonie obwodu sumskiego około godziny 4" – głosi komunikat.

 • 3:05

  Portal ZN pisze, że rosyjskie kanały Telegramu poinformowały, że władze musiały wprowadzić zamknąć obszar powietrzny na moskiewskich lotniskach Wnukowo, Domodiedowo i Szeremietiewo. Zamknięto także przestrzeń powietrzną nad ośmioma obwodami.

  Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło atak dronów na Briańsk. Okupanci powiedzieli, że zestrzelili trzy UAV za pomocą obrony powietrznej, informuje ZN. Lokalni mieszkańcy opublikowali filmy z "przylotów" (dronów) - dodaje.

  Jednocześnie rosyjskie media podają, pisze ZN, że jeden z ukraińskich dronów spadł na zakłady Kremny EL. Przedsiębiorstwo to jest jednym z największych rosyjskich producentów mikroelektroniki, od którego po wprowadzeniu zachodnich sankcji silnie zależy kompleks wojskowo-przemysłowy Federacji Rosyjskiej.

 • 2:24

  "Pierwsza grupa bezzałogowców uderzeniowych wroga znajduje się w rejonie granicy obwodów sumskiego i czernihowskiego, kieruje się w stronę Kijowa" - ogłosiły w komunikacie siły powietrzne Ukrainy. "Druga grupa zlokalizowana jest w pobliżu granic obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego, kieruje się w stronę Kropywnyckiego" - dodano.

  "Grupa wrogiego UAV uderza w rejon granicy obwodów czernihowskiego i kijowskiego oraz granicy państwowej Ukrainy z Republiką Białorusi. Kierunek ruchu na Kijów" - wskazano.

  W Kijowie słychać eksplozje – informuje Ukrinform. Szef wojskowej administracji Kijowa Serhij Popko napisał w Telegramie: "Obrona powietrzna pracuje nad obroną podejść do Kijowa. Pozostańcie w schronach".

 • 1:23

  Ukraińskie drony zaatakowały lotnisko w Pskowie, 700 km od Ukrainy, w wyniku ataku zostały uszkodzone cztery wojskowe samoloty transportowe IŁ-76 - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.

  Miejscowi mieszkańcy mówili, informuje portal Meduza, że słyszeli eksplozje i strzały z broni automatycznej. Według różnych źródeł lotnisko zostało zaatakowane przez 10-20 dronów, próbowano je zestrzelić z broni ręcznej.

  Według wstępnych informacji jeden z dronów uderzył w kompleks tankowania na terenie lotniska, po czym zapalił się zbiornik paliwa.

  Niebo nad Pskowem, regionem i okolicami jest całkowicie zamknięte dla lotów samolotów, pisze kanał Mash. Służby lotnicze potwierdziły, że przestrzeń powietrzna nad Pskowem i regionem jest ograniczona dla przelotów samolotów.

 • 0:59

  Rosyjska armia odpiera atak dronów na lotnisko w Pskowie w zachodniej Rosji, napisał w środę rano w Telegramie gubernator regionu Michaił Wiedernikow, poinformowała aecnaj Reutera.

  Na filmach opublikowanych przez rosyjskie media widać gęsty, czarny dym unoszący się nad lotniskiem. Miejscowi mieszkańcy twierdzą, że słyszeli co najmniej osiem eksplozji. Słychać było także odgłosy detonacji, relacjonuje Reuters.

 • 0:06

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 23:23

  Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi w październiku Chiny w ramach pierwszej wizyty zagranicznej od wystawienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu jego aresztowania - podał Bloomberg. Putin ma uczestniczyć w Forum Pasa i Drogi.

 • 22:08

  Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski opublikował we wtorek wieczorem na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocy wojskowej.

  "Jestem wdzięczny narodowi amerykańskiemu, Kongresowi i osobiście prezydentowi Josephowi Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy" – napisał w sieci społecznościowej Wołodymyr Zełenski.

  "Artyleria, rakiety, amunicja do (systemów) HIMARS, sprzęt do rozminowywania – tego potrzebują nasi żołnierze. Wolności trzeba chronić i ta ochrona się wzmacnia" – podkreślił prezydent Ukrainy.

 • 20:59

  Administracja USA ogłosiła we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.

  Jak oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken, w ramach nowej transzy, przygotowanej z myślą o trwającej ofensywie, USA wyślą Ukrainie m.in. rakiety powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, używane również w systemach obrony powietrznej NASAMS. Dodatkowo pakiet zawiera dalsze dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i 105 mm, rakiety do systemów HIMARS, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne Javelin i inną broń przeciwpancerną oraz ponad 3 mln nabojów, karetki i części zamienne.

  Sprzęt wyceniany jest na 250 mln dolarów i pochodzi ze środków, które pozostały administracji w wyniku przeszacowania wartości poprzednich pakietów. Jest to 45. pakiet broni przekazywanej z magazynów USA ogłoszony od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji.

  "Każdego dnia, Rosja kontynuuje prowadzenie brutalnej agresji, która zabiła wielu ukraińskich cywilów i zmusiła do opuszczenia domów miliony ludzi (...). Rosja zaczęła tę wojnę i może ją zakończyć w każdym momencie poprzez wycofanie swoich sił z Ukrainy i zatrzymanie brutalnych ataków. Dopóki tego nie zrobi, Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy będą zjednoczeni z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne" - zadeklarował Blinken.

 • 18:22

  Władze okupacyjne w Tokmaku w obwodzie zaporoskim są przewożone do innego miejsca w związku z przybliżaniem się frontu – przekazał ukraiński mer okupowanego Melitopola, powołując się na relacje mieszkańców tego miasta.

  Iwan Fedorow, ukraiński mer Melitopola, który znajduje się pod rosyjską okupacją, napisał w Telegramie we wtorek, że „"iemal codzienne wybuchy i wyzwalanie miejscowości na kierunku melitopolskim przekształcają jak na razie okupowany Tokmak z miasta przyfrontowego w zupełnie frontowe".

  "Pierwsze szczury uciekają z tonącego rosyjskiego okrętu. Według doniesień mieszkańców miejscowe "władze" są w blokach startowych, są przewożone w inne miejsce" – napisał Fedorow.

  Telegram: Contact @ivan_fedorov_melitopol

 • 18:21

  Rosja. Katastrofa śmigłowca FSB. Załoga nie żyje

 • 18:06

  Państwowa Straż Graniczna Ukrainy potwierdziła we wtorek eksplozje min w pobliżu granicy z Białorusią i wyjaśniła, że były one spowodowane uderzeniem pioruna. Wskutek wybuchów uszkodzone zostało przęsło mostu oraz tory kolejowe.

  "Mogę zauważyć, że w wyniku zmiany pogody i uderzenia pioruna doszło do zdetonowania min z zapory minowej na jednym z kierunków w pobliżu linii granicznej. Według moich informacji nikt nie ucierpiał" – oświadczył rzecznik ukraińskiej straży granicznej Andrij Demczenko.

  Przypomniał jednocześnie, że w pobliżu granicy Ukrainy z Białorusią obowiązuje zakaz poruszania się nieuprawnionych osób. "Dlatego zapory minowe na oddzielnych, ważnych dla bezpieczeństwa Ukrainy odcinkach są zagrożeniem wyłącznie dla tych, którzy chcą przyjść do nas z wojną" – podkreślił Demczenko w komentarzu dla agencji Interfax-Ukraina.

  Wcześniej o wybuchach po ukraińskiej stronie granicy informowały prorządowe kanały białoruskie na Telegramie. Do eksplozji doszło na zalesionym terenie w obwodzie żytomierskim w środkowej części Ukrainy około godz. 3.30 (godz. 2.30 w Polsce), w odległości 800 metrów od przejścia granicznego.

 • 16:54

  Żołnierze Ukraińskich Sił Zbrojnych zawiesili ukraińską flagę w pobliżu miejscowości Oleszki, na lewym brzegu obwodu chersońskiego - donosi Ukrainska Pravda. Miasto znajduje się pod okupację rosyjską.

  Flaga została zawieszona na daczy znajdującej się na terytorium stanowiącym obecnie "szarą strefę" - informuje ukraiński portal. Jak dodaje, żołnierze odśpiewali hymn Ukrainy.

  "Chcieli wyjaśnić rosyjskim okupantom, że najechali ziemię ukraińską, która ostatecznie zostanie uwolniona z rąk najeźdźców" - napisano w poście na Telegramie, w którym zamieszczono nagranie powiewającej Ukraińskiej flagi.

  МОСТ: ХЕРСОН

  🇺🇦 Воїни ЗСУ на Херсонщині підняли український прапор над дачами на лівому березі Дніпра, на території, які зараз є «сірою зоною» 💪🏻 На одній з будівель на територія садового кооперативу «Шляховик» військові помітили флагшток з українським тризубом і вирішили підняти на ньому прапор, щоб дати зрозуміти російським окупантам, що ті вдерлися на українську землю, яка врешті решт буде звільнена від загарбників. МОСТ: Херсон | ПІДПИСАТИСЯ Повідомити новину 📲

 • 15:48

  Władze Ukrainy ogłosiły przymusową ewakuację dzieci z miejscowości w pobliżu linii intensywnych walk z okupacyjnymi wojskami rosyjskimi w obwodzie zaporoskim. Ministerstwo ds. reintegracji terytoriów okupowanych wyjaśniło, że decyzję tę podjęto na wniosek władz obwodowych.

  Dzieci zostaną ewakuowane z pięciu miejscowości: Hulajpole, Stepnohirsk, Preobrażenka, Jehoriwka i Nowopawliwka.

  "W związku z trudną sytuacją w zakresie bezpieczeństwa i wrogimi ostrzałami z terenów tych przymusowo ewakuowane zostanie 54 dzieci i 67 ich opiekunów (członków rodzin)" – wyjaśnił resort w komunikacie, który opublikowano we wtorek.

  Prócz dzieci przymusowej ewakuacji będą podlegały osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się.

 • 14:43

  Rosyjskie media poinformowały o katastrofie śmigłowca Mi-8 pod Czelabińskiem.

  Państwowa agencja TASS, powołując się na służby ratunkowe, podała, że maszyna należała do Federalnej Służby Bezpieczeństwa. Miała trenować manewr lądowania. Na jej pokładzie przebywała czteroosobowa załoga, wszyscy zginęli.

  Rosyjski śmigłowiec Mi-8. Zdjęcie ilustracyjne

 • 14:32

  Dwie osoby zginęły, a dwoje dzieci zostało rannych w obwodzie czernihowskim na północy Ukrainy, gdy samochód, którym jechali, wpadł na minę – poinformowała policja obwodu czernihowskiego na Facebooku.

  Do tragedii doszło w poniedziałek wieczorem. "W wyniku eksplozji samochód się zapalił. Niestety kierowca i pasażerka zginęli. Dwoje dzieci zostało rannych. Kierowca był policjantem" – napisano w komunikacie.

  Ukraińskie media ujawniły, że kierowca był ojcem dzieci, a pasażerka - ich matką.

 • 14:28

  W Kijowie odbyła się ceremonia pogrzebowa znanego pilota Andrija Pilszczykowa, który zginął w wyniku zderzenia dwóch samolotów treningowych nad obwodem żytomierskim.

  Według ukraińskich analityków i wojskowych, Pilszczykow, posługujący się pseudonimem "Juice" był jedną z kluczowych osób w zespole zaangażowanym w dostawę myśliwców F-16 dla Ukrainy.

  Według wstępnych ustaleń śledztwa, przyczyną katastrofy było "złamanie zasad lotów".

  Uroczystości pogrzebowe pilota Andrija Pilszczykowa

  Uroczystości pogrzebowe pilota Andrija Pilszczykowa

  Uroczystości pogrzebowe pilota Andrija Pilszczykowa

 • 14:11

  Okupacyjne władze rosyjskie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie, chcąc powołać do wojska 40 tysięcy osób – poinformowało przedstawicielstwo ukraińskiego prezydenta na Krymie.

  "Okupacyjna administracja otwiera punkty mobilizacyjne bezpośrednio na głównym nabrzeżu. Jeden z takich punktów działa w Ałuszcie. Związane jest to z tym, że Rosjanie przygotowują nową falę mobilizacji na okupowanym Krymie" – przekazano w komunikacie.

  Wcześniej ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu przekazał, że na Krymie "rośnie niezadowolenie miejscowej ludności z powodu mobilizacji".

 • 13:13

  Nieustanne ataki sił rosyjskich na szkoły w Ukrainie sprawiają, że tylko około jednej trzeciej dzieci w wieku szkolnym osobiście uczestniczy we wszystkich lekcjach i wiele odstaje w nauce od koleżanek i kolegów – poinformował Fundusz Narodów Zjednoczonych na rzecz Dzieci (UNICEF).

  Ponad połowa dzieci, których rodziny uciekły przed wojną do siedmiu państw, nie jest zarejestrowanych w krajowym systemie oświaty – podał UNICEF, wskazując na bariery językowe, przeciążone systemy oświatowe oraz problemy z dojazdem do szkoły.

  Niektóre szkoły w Ukrainie zostały bezpośrednio trafione pociskami, a inne zamknięto w obawie przed rosyjskimi atakami. "W Ukrainie nieustannie trwają ataki na szkoły, co powoduje głęboki stres u dzieci pozbawia je bezpiecznego miejsca do nauki" – podkreśla UNICEF.

  Atak na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim

  Atak na szkołę w mieście Romny w obwodzie sumskim

 • 12:30

  Władze Ukrainy odzyskały z okupowanych przez Rosję terenów ciała 84 poległych żołnierzy ukraińskich – poinformował na Telegramie pełnomocnik rządu Ukrainy do spraw osób zaginionych w szczególnych okolicznościach Ołeh Kotenko.

  Przekazanie ciał żołnierzy ich rodzinom odbyło się we wtorek.

 • 12:27

  Prezydent Władimir Putin nie będzie uczestniczył w uroczystościach pogrzebowych szefa formacji Grupa Wagnera Jewgienija Prigożyna - przekazał rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

  Jak stwierdził, "Kreml nie ma konkretnych informacji na temat pogrzebu Prigożyna".

  - Decyzję w tej sprawie podejmują krewni i przyjaciele. Bez nich nie możemy nic powiedzieć – oznajmił Pieskow.

  Rosja, Petersburg. Portal Fontanka: Wykrywacze metalu na cmentarzu. To jedno z możliwych miejsc pochówku Jewgienija Prigożyna

 • 11:31

  Rosnące koszty wojny przeciwko Ukrainie są dla Rosji coraz większym obciążeniem gospodarczym. To może zagrozić stabilności ekonomicznej tego kraju – ocenia portal amerykańskiej telewizji CNN.

  Portal podkreśla, że choć Władimir Putin podpisał pod koniec 2022 roku budżet "obronny" o równowartości 52 mld dolarów, to według dokumentu rządowego, do którego uzyskała wgląd agencja Reutera, aktualna prognoza wzrosła już do równowartości 101 mld dol., co stanowi prawie trzykrotność wydatków Rosji na obronę w 2021 roku.

  "Te liczby prawdopodobnie nie doszacowują całkowitych wydatków Rosji na wojnę" – podkreśla CNN, powołując się na Sztokholmski Międzynarodowy Instytut Badań nad Pokojem (SIPRI), według którego sumy podawane przez Rosję jako "budżet obronny" stanowią tylko trzy czwarte całkowitych wydatków wojskowych.

 • 10:38

  Rosyjscy okupanci wycofują się po przełamaniu linii obrony przez wojska ukraińskie w obwodzie zaporoskim - przekazała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Oznajmiła, że "bezpośrednie natarcie wojsk ukraińskich trwa".

  Wcześniej ukraińscy wojskowi relacjonowali, że na południu kraju Rosjanie zbudowali "trójstopniową linię obrony, która jest bardzo trudna do przebicia".

  Ukraińscy żołnierze na pozycjach. Zdjęcie ilustracyjne

 • 9:48

  Ukraiński wywiad wojskowy ostrzega przed nowym etapem wojny informacyjnej Rosji przeciwko Ukrainie.

  Według służb, w najbliższym czasie rosyjska propaganda będzie opowiadać o "masowej mobilizacji w Ukrainie, która obejmie niemal wszystkich, rozczarowaniu zachodnich partnerów i o tym, że ukraińska kontrofensywa nie odnosi sukcesów".

 • 9:25

  Sześciu cywilów zginęło w ciągu ostatniej doby w rosyjskich atakach w obwodach donieckim i chersońskim na wschodzie i południu Ukrainy – poinformowały władze obwodowe we wpisach na Telegramie.

  W poniedziałek w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodzie donieckim poniosło śmierć pięć osób i również pięć odniosło obrażenia. Dwie osoby zginęły we wsi Dalne, a po jednej w Torecku i Łymanie.

  Jedna osoba zginęła, a cztery zostały ranne w Chersoniu i rejonie berysławskim w obwodzie chersońskim.

 • 9:22

  Służba wojskowa w rosyjskich siłach zbrojnych stała się coraz bardziej lukratywna, mimo to władze Rosji nadal mają problemy z werbunkiem wystarczającej liczby ochotników - ocenia brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Na początku lutego zeszłego roku prezydent Władimir Putin mówił, że porucznik otrzymuje 81 200 rubli miesięcznie, do października 2022 roku ogłosił, że nawet zmobilizowani szeregowi żołnierze będą otrzymywać 195 tysięcy rubli miesięcznie, a obecnie wielu młodszych stopniem żołnierzy służących w Ukrainie otrzymuje ponad 200 tysięcy rubli miesięcznie" - podał brytyjski resort. Zwrócił uwagę, że to ponad 2,7-krotnie więcej niż średnia pensja w Rosji, która wynosi 72 851 rubli. 2,7-krotność średniej pensji w Wielkiej Brytanii wynosiłaby ponad 90 tysięcy funtów rocznie.

  "Jest wysoce prawdopodobne, że pensja i dodatkowe świadczenia stanowią silną zachętę dla personelu do zaciągnięcia się, zwłaszcza dla osób z biedniejszych obszarów Rosji. Tym niemniej jest mało prawdopodobne, aby Rosja osiągnęła swoje cele w zakresie rekrutacji ochotników do wojska" - napisano w raporcie.

 • 8:25

  Rosyjskie dowództwo wojskowe wykorzystuje jednostki powietrznodesantowe do obrony pozycji zagrożonych podczas ukraińskiej kontrofensywy, co zapewne osłabi potencjał ofensywny sił rosyjskich – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie.

  Według ISW pododdziały niemal wszystkich formacji powietrznodesantowych działają na terenach objętych ukraińską kontrofensywą, co wskazuje na to, że siły rosyjskie mogą wykorzystywać stosunkowo elitarne jednostki do wzmacniania krytycznych odcinków frontu.

 • 7:58

  Generał Serhij Najew, dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy (armii i oddziałów ochotniczych), poinformował, że Rosja "całkowicie wycofała z Białorusi swoje siły lądowe, które dołączyły do rezerwy zjednoczonej grupy rosyjskich wojsk".

  Jej oddziały prowadzą ofensywę na kierunkach kupiańskim i łymańskim - oznajmił Najew, dodając, że Ukraina w pełni kontroluje sytuację na granicy z Białorusią.

 • 7:46

  W Sewastopolu szpitale z rannymi rosyjskimi żołnierzami są przepełnione. Są umieszczani na korytarzach, a nawet w stołówce - poinformowało przedstawicielstwo prezydenta Ukrainy na zaanektowanym Krymie.

  Brakuje także personelu medycznego - dodał urząd.

 • 7:31

  W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 530 rosyjskich żołnierzy - poinformował w codziennym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.

  Od początku inwazji zbrojnej rosyjska armia straciła w Ukrainie 261 840 żołnierzy.

  Minionej doby siły ukraińskie zniszczyły także 14 rosyjskich czołgów, 17 pojazdów opancerzonych, 25 systemów artyleryjskich i cztery drony.

 • 7:19

  Nad obwodem tulskim zostały zestrzelone dwa drony - poinformowało w nocy z poniedziałku na wtorek rosyjskie ministerstwo obrony.

  "Bezzałogowe statki zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej pełniące służbę nad terytorium tego obwodu" - podał resort.

  Wcześniej rosyjskie ministerstwo obrony informowało o zestrzeleniu dwóch dronów nad obwodem biełgorodzkim, graniczącym z Ukrainą.

 • 7:04

  Po wyzwoleniu miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim Siły Zbrojne Ukrainy muszą pokonać linie rosyjskich umocnień przeciwczołgowych, by otworzyć sobie drogę do ważnego dla okupantów węzła kolejowego w Melitopolu, a dalej Morza Azowskiego – ocenił Iwan Kyryczewski, ekspert ukraińskiego serwisu Defence Express.

  "Robotyne jest rubieżą, bardzo ważny punktem w bojach. Wyzwolenie tej miejscowości pozwala sądzić, że do początku sezonu złych warunków pogodowych, może przed początkiem zimy, nasze wojska będą mogły pochwalić się jakimś ważnym sukcesem. Chodzi przede wszystkim o przecięcie korytarza lądowego Rosjan" – powiedział PAP.

  Analityk wskazał, że pierwszym celem armii Ukrainy będzie Tokmak, a za nim skieruje się ona na Melitopol. "Przecinają się tam ważne dla Rosjan trasy kolejowe, które łączą okupowany Donbas z okupowanym Krymem. Następnym krokiem będzie wyjście na wybrzeże okupowanego Morza Azowskiego, by nasze wojska nawisły nad armią rosyjską z dwóch stron" – wyjaśnił.

  Wcześniej jednak Siły Zbrojne Ukrainy będą musiały pokonać linię betonowych umocnień przeciwczołgowych, które są kolejną linią obrony Rosjan na południe za wyzwolonym przed chwilą Robotynem. Ukraińcy nazywają ją "linią Surowikina", od nazwiska generała Siergieja Surowikina, byłego dowódcy okupacyjnych wojsk rosyjskich na Ukrainie.

  Linię obronną Rosjan, którą Ukraińcy zdobyli poprzez wyzwolenie Robotynego, Kyryczewski określił jako "linię zabezpieczenia". "To, co dotychczas z tak trudnymi bojami zdobyły Siły Zbrojne Ukrainy, można nazwać raczej linią zabezpieczenia, ale z drugiej strony była to bardzo głęboka linia, 30 km w głąb frontu. Bardzo gęsto naszpikowana minami przeciwczołgowymi i przeciwpiechotnymi" – wskazał.

  Ukraińska flaga powiewa nad wyzwoloną miejscowością Robotyne

 • 4:39

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły rosyjskie 28 sierpnia zaatakowały pozycje ukraińskie na linii Kupiańsk-Swatowe i według doniesień dokonały ograniczonego, lokalnego ataku w rejonie Synkowki-Petropawłówki. Siły rosyjskie w dalszym ciągu koncentrowały swoje wysiłki ofensywne na linii Swatowe-Kreminna, ale nie poczyniły żadnych postępów.

 • 3:39

  Instytut Studiów nad Wojną: ukraińscy urzędnicy formalnie przyznali, że 28 sierpnia siły ukraińskie wyzwoliły Robotyne i kontynuowały natarcie w zachodnim obwodzie zaporoskim i w pobliżu Bachmutu w obwodzie donieckim.

 • 3:15

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:53

  Zniszczenia w Awdijiwce

  Zniszczenia w Awdijiwce

  Zniszczenia w Awdijiwce

 • 2:30

  Ukraiński resort spraw zagranicznych zarzucił papieżowi Franciszkowi "imperialistyczną propagandę". W ten sposób rzecznik MSZ w Kijowie Oleg Nikolenko odniósł się do nagłośnionych przez media słów papieża, który trzy dni wcześniej na zakończenie telemostu z młodymi rosyjskimi katolikami mówił o "wielkiej Rosji". Nuncjatura apostolska na Ukrainie odrzuciła stanowczo interpretacje, według których papież zachęcał do "imperialistycznych idei".

  Przedmiotem poważnych napięć stały się słowa wypowiedziane przez papieża na zakończenie zdalnej rozmowy z rosyjską młodzieżą katolicką zgromadzoną w Petersburgu 25 sierpnia. Franciszek przechodząc z hiszpańskiego, w jakim przygotował swój tekst, powiedział po włosku: "Nie zapominajcie nigdy o waszym dziedzictwie. Jesteście dziećmi wielkiej Rosji, wielkiej Rosji świętych, króla, wielkiej Rosji Piotra I, Katarzyny II, tego wielkiego imperium, o tak wielkiej kulturze i wielkim człowieczeństwie".

 • 2:20

  Zatrzymany w Helsinkach Rosjanin, jeden z przywódców rosyjskiej neonazistowskiej bojówki Rusicz, uzyskał pozwolenie na pobyt w Finlandii ze względu na żonę, uczącą się w fińskiej szkole – potwierdził w poniedziałek szef Urzędu ds. Migracji Ilkka Haahtela, przyznając, że nie wiedziano o jego prawdziwej tożsamości, tj. osoby podejrzanej o przestępstwa terrorystyczne i zbrodnie wojenne w Ukrainie.

  Chodzi o 36-letniego obywatela Rosji, posługującego się nazwiskiem Vojislav Torden, wobec którego fiński sąd rejonowy przedłużył w piątek tymczasowy areszt. Jego prawdziwe nazwisko – jak podają media, powołując się akta sądowe – to Jan Pietrowski, jeden z przywódców paramilitarnej grupy Rusicz, działającej we wschodniej Ukrainie. Aresztowany Rosjanin zaprzecza stawianym mu zarzutom.

 • 1:10

  Ukraina maksymalnie zwiększy skalę produkcji swojego przemysłu obronnego i będzie on dawał większe rezultaty - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym nagraniu, opublikowanym w mediach społecznościowych.

  - Przeprowadziłem dzisiaj odrębną naradę na temat ukraińskiej produkcji uzbrojenia - poinformował Zełenski. Wymienił kolejno rodzaje produkcji: działa, amunicję, drony, pociski rakietowe i sprzęt opancerzony. Dodał następnie: - Maksymalnie zwiększamy zasięg produkcji. Ukraina może to zrobić, mamy fundusze.

  Zapewnił, że krajowy przemysł obronny "będzie przynosił większe wyniki".

 • 0:37

  Ukraińscy obrońcy praw człowieka uważają, że Rosjanie zabili w Mariupolu prawie 100 tys. ludzi - powiedział w Kijowie Mychajło Romanow, ekspert Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka. Grupa zwraca się do Międzynarodowego Trybunału Karnego (MTK) w sprawie tych strat.

  Jak podała agencja Ukrinform, Romanow przedstawił wniosek do MTK z uzasadnieniem prawnym dotyczący ludobójstwa w Mariupolu.

  - Liczba ofiar w Mariupolu mierzona jest w tysiącach i dziesiątkach tysięcy. Nie zdołaliśmy obecnie ustalić dokładnej liczby - powiedział Romanow. Dodał następnie, że działacze uzyskali dane o około 100 tys. ofiar, opierając się na odliczaniu danych o ewakuowanych bądź deportowanych od liczby mieszkańców Mariupola.

  - Otrzymaliśmy liczbę około 100 tysięcy ludzi, tak więc - ci ludzie zostali zabici - podkreślił Romanow. Tłumaczył, że część danych działacze zaczerpnęli z własnej bazy o zabitych cywilach. - To jest coś, co zbieraliśmy osobiście i o czym jesteśmy w pewnej mierze przekonani, bo każdy fakt, na który natrafialiśmy staraliśmy się weryfikować - przekazał.

  Wnioskiem do MTK zajmowała się grupa robocza złożona z działaczy Charkowskiej Grupy Obrony Praw Człowieka (ChPG) i mieszkańców Mariupola, którzy wyjechali z miasta. ChPG jest jedną z najstarszych ukraińskich organizacji, zajmujących się krzewieniem praw człowieka i praw obywatelskich. Wywodzi się z ruchu dysydenckiego lat 70. i 80. XX w. w ówczesnym ZSRR.

 • 0:25

  Minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow oświadczył, że armia ukraińska nie zamierza przerzucić sił prowadzących kontrofensywę na południu kraju pod Kupiańsk, gdzie trwa atak rosyjski. Reznikow zapewnił, że "wszystko idzie zgodnie z planem".

  Odpowiadając na pytania dziennikarzy, Reznikow ocenił, że działania Rosjan na kierunku Kupiańska w obwodzie charkowskim są "absolutnie logiczne". Próbują tam oni "odwrócić naszą uwagę" i atakują, "abyśmy zabrali oddziały z frontu na południu i przerzucili je" na północ - powiedział Reznikow. Przyznał, że Rosjanie odnotowali pewne postępy.

  Jednak siły ukraińskie "wytrzymują atak" i bronią się, jednocześnie kontratakując na kierunku Bachmutu (obwód doniecki) - dodał Reznikow. Zapewnił, że również Ukraińcy notują postępy. "Nie planujemy wycofywać naszych możliwości z południa" - podkreślił, odnosząc się do oddziałów walczących w obwodzie zaporoskim.

  Minister zaznaczył, że działania ukraińskie są zaplanowane i "wszystko idzie zgodnie z planem".

Autorka/Autor:pqv, akw, tas/adso

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: .S. Marine Corps photo by Cpl. Patrick King/DVIDS

Tagi:
Raporty: