Doniesienia o konfliktach na poligonie. "Bezwzględność, która przeraża nawet funkcjonariuszy reżimu w Mińsku"
Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa 553 dni. Na poligonie białoruskiego resortu spraw wewnętrznych pod Mińskiem zaostrza się konflikt pomiędzy miejscowymi funkcjonariuszami i najemnikami z Grupy Wagnera - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię. Główną przyczyną sporów - jak pisze - jest przeszłość rosyjskich najemników. "Białorusini nie mają zamiaru współpracować z byłymi przestępcami i więźniami. Ponadto wyjątkowa bezwzględność wagnerowców przeraża nawet funkcjonariuszy reżimu w Mińsku" - dodał ukraiński portal. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy.
Relacja odświeża się automatycznie
- 4:29
Bułgarski biznesmen Wasyl Bożkow, były partner biznesowy nieżyjącego szefa Grupy Wagnera Jewgienija Prigożina, został aresztowany w Bułgarii - podał portal Nexta. Został zatrzymany na lotnisku w Sofii po powrocie z Dubaju, gdzie przez jakiś czas ukrywał się przed bułgarskim wymiarem sprawiedliwości. Biznesmen stwierdził, że dobrowolnie wrócił do Bułgarii, aby "oczyścić swoje imię w sądzie".
Na Bożkowie w Bułgarii ciąży około 20 zarzutów, w tym dotyczących przywództwa w zorganizowanej grupie przestępczej, morderstwa i wymuszeń. Władze w Sofii twierdzą ponadto, że do śmierci utrzymywał kontakt z Prigożynem. - 4:19
Instytut Studiów nad Wojną: Ukraińscy urzędnicy wojskowi poinformowali, że siły ukraińskie kontynuowały kontrofensywę na południowej flance Bachmutu i od 30 sierpnia kontynuowały natarcie. Rosyjskie źródło twierdziło, że grupy szturmowe Ukrainy zaatakowały rosyjskie pozycje w pobliżu Kliszczyjówki i Andrijówki.
- 3:18
Od początku roku drony atakowały terytorium Rosji i tymczasowo okupowany Krym ponad 190 razy, a naloty w nocy z wtorku na środę w sześciu regionach Federacji Rosyjskiej były największe w 2023 roku - napisała w środę BBC.
BBC zwraca uwagę, że "Moskwa wielokrotnie oskarżała Ukrainę o to, że stoi za atakami dronów w ostatnich miesiącach", ale Kijów nie wziął za nie odpowiedzialności, choć prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski stwierdził już wcześniej, że ataki na terytorium Rosji są "procesem nieuniknionym, naturalnym i absolutnie sprawiedliwym".
- 2:06
Przebywający w Danii ukraińscy piloci są gotowi rozpocząć szkolenie lotnicze na myśliwcach F-16 - powiedział w telewizji dowódca ukraińskich sił zbrojnych gen. Wałerij Załużny.
Załużny poinformował, że odbył w tej sprawie rozmowę telefoniczną z szefem Sztabu Obrony Królestwa Danii, generałem Flemmingiem Lentferem. Dodał, że strony zgodziły się także na rozpoczęcie prac logistycznych, zapewniających konserwację i naprawę myśliwców F-16 na Ukrainie.
- 1:32
Od początku rosyjskiej inwazji ukraińskie siły zbrojne i służby specjalne przeprowadziły co najmniej dziewięć udanych ataków na bazy lotnicze na rosyjskich tyłach, anektowanym Krymie i na Białorusi. Zniszczono lub uszkodzono co najmniej 24 samoloty - podał niezależny rosyjski portal Wiorstka.
- 0:41
- 23:58
Sześciu ukraińskich pilotów zginęło w wypadku z udziałem dwóch śmigłowców wojskowych w obwodzie donieckim na wschodzie kraju – powiadomił portal Ukrainska Prawda, powołując się na źródła. Przyczyny katastrofy nie są znane.
Z kolei portal Suspilne cytuje rzecznika 18. Samodzielnej Brygady Lotnictwa Wojskowego Jewhena Rakitę, który potwierdził śmierć sześciu pilotów z tej formacji na kierunku bachmuckim. Do wypadku doszło podczas wykonywania zadania bojowego.
- 23:26
W hiszpańskim mieście Toledo, gdzie odbywa się w środę nieformalne spotkanie ministrów obrony państw UE, podpisana została umowa dotycząca utworzenia bazy wojskowej, w której szkoleni będą piloci myśliwców F-16, w tym Ukraińcy. Obiekt powstanie na terenie Rumunii.
Jak poinformowało ministerstwo obrony Rumunii, dokument w sprawie utworzenia centrum szkolenia pilotów F-16 podpisał szef resortu obrony tego kraju Angel Tilvar, holenderska minister obrony Kaisa Ollongren, a także dyrektor wykonawczy amerykańskiego koncernu zbrojeniowego Lockheed Martin, Filippo Marchetti.
- 19:19
Szef polityki zagranicznej UE Josep Borrell oświadczył, że spodziewa się, iż rosyjska najemnicza Grupa Wagnera będzie nadal działać w Afryce pomimo śmierci jej przywódcy Jewgienija Prigożyna w katastrofie lotniczej w ubiegłym tygodniu.
- 19:10
Mobilizacja ogłoszona przez prezydenta Wołodymyra Zełenskiego 24 lutego ub.r. trwa nadal, a wojsko mobilizuje tyle osób, ile potrzebuje - powiedział w wywiadzie dla portalu NV sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.
- Każdego dnia rano, kiedy idę do pracy, widzę kolejkę w jednym z pobliskich centrów rekrutacyjnych - oznajmił Daniłow i dodał, że armia styka się z problemami, jak każda inna instytucja. - Czy są jakieś problemy? Oczywiście, są, jak wszędzie. Ale nie są one najważniejsze - zaznaczył.
Sekretarz RNBO powiedział też, że co dwa miesiące wdrażany jest nowy plan mobilizacji. Wojsko wnioskuje o przeprowadzenie odpowiednich procedur na posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa. - Nie ma potrzeby rekrutowania 300 tysięcu osób jednocześnie - stwierdził Daniłow.
- Coraz częściej ujawniane przypadki przekupstwa wśród komisarzy wojskowych nie wpłynęły na liczbę zmobilizowanych osób - zauważył wojskowy. Nawiązał także do dezinformacji szerzonej przez stronę rosyjską. - Rosja nieustannie głosi, że wcielamy do armii starców, niewidomych i głuchych. Niech sobie tak mówią - stwierdził i dodał, że jest wiele przypadków, w których żołnierz został ranny, stracił jakąś część ciała, a mimo to wraca na front.
- 18:18
Władze USA prowadzą rozmowy z rządami Rumunii i Mołdawii w sprawie podwojenia eksportu ukraińskiego zboża przez Dunaj - podała agencja Reutera powołując się na urzędnika amerykańskiego Departamentu Stanu.
- Chcemy wspierać alternatywne trasy, czyli przede wszystkim trasę przez Dunaj. Trasa ta (...) pozostaje na wodach terytorialnych NATO. Jest więc dla nas bardzo atrakcyjna, ponieważ trzyma się tego bezpieczniejszego korytarza - powiedział oficjel.
Jak dodał, dyplomaci z USA i Rumunii oraz Mołdawii wkrótce spotkają się, by omówić maksymalne wykorzystanie Dunaju do eksportu zboża. Ocenił, że liczy na podwojenie ilości towarów eksportowanych tą drogą.
W połowie sierpnia koordynator Departamentu Stanu USA James O'Brien, który wkrótce ma objąć rolę wiceszefa tego resortu ds. europejskich, odwiedził rumuński port Gałacz, gdzie odbył rozmowy z unijnymi urzędnikami nad rozbudową i zwiększeniem wykorzystania rumuńskiej infrastruktury w delcie Dunaju.
Odkąd Rosja opuściła Czarnomorską Inicjatywę Zbożową, ukraińskie porty naddunajskie Izmaił i Reni oraz znajdująca się tam infrastruktura zbożowa były obiektem intensywnych rosyjskich bombardowań. Nie dotknęły one jednak rumuńskich instalacji po drugiej stronie rzeki.
- 17:56
Mamy informacje, że Rosja prowadzi negocjacje dotyczące zakupu różnych typów amunicji z Korei Północnej - powiedział rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał, że Rosja stara się też o import surowców dla swojego przemysłu zbrojeniowego.
Kirby oświadczył podczas briefingu prasowego online, że z informacji służb USA wynika, iż negocjacje między Moskwą i Pjongjangiem "aktywnie postępują", a Rosja ma zamiar kupić "znaczące ilości" wielu typów amunicji z KRL-D, przede wszystkim pocisków artyleryjskich.
Według władz USA, po niedawnej wizycie szefa rosyjskiego resortu obrony Siergieja Szojgu w Pjongjangu, przywódcy Rosji i Korei Płn. Władimir Putin i Kim Dzong Un "wymienili listy obiecując zwiększenie współpracy dwustronnej", zaś Koreę Północną odwiedziła kolejna delegacja z Rosji na rozmowy o zakupie broni. Rosja ma być również zainteresowana pozyskaniem materiałów, głównie elektroniki, na potrzeby swojego przemysłu zbrojeniowego dotkniętego zachodnimi sankcjami.
Jak zaznaczył Kirby, jakikolwiek transfer broni byłby złamaniem szeregu rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ i USA nadal będą podejmować działania by temu przeszkodzić.
Kirby przypomniał, że już w ubiegłym roku administracja prezydenta Joe Bidena ujawniła informacje o dostawach północnokoreańskich pocisków artyleryjskich dla najemniczej Grupy Wagnera. USA nałożyły też wcześniej sankcje na obywatela Słowacji Ashota Mkrtycheva i jego firmy za próbę pośredniczenia w negocjacjach o zakupie broni między Rosją i Koreą Płn.
- 17:32
Minister Spraw Zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba spotkał się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem.
"Omówiliśmy dalsze wsparcie militarne, rozszerzenie koalicji Formuły Pokojowej i nasz eksport zboża do krajów Afryki i poza nią. Podziękowałem prezydentowi za potwierdzenie ciągłego wsparcia Francji" - napisał Kułeba na portalu X.
- 17:04
- 16:28
Najpierw w maju rosyjscy okupanci wysiedlili mieszkańców 18 przyfrontowych miejscowości w obwodzie zaporoskim, a teraz zachęcają ich do powrotu do domów. Wróg chce w ten sposób powstrzymać ukraińską kontrofensywę, wykorzystując cywilów jako żywe tarcze - ostrzegł lojalny wobec Kijowa mer okupowanego Melitopola Iwan Fedorow.
Ponad trzy miesiące temu mieszkańców wywieziono pod pozorem rzekomej "ewakuacji", obłudnie tłumacząc to potrzebą zapewnienia cywilom bezpieczeństwa w warunkach ciągłych ukraińskich ostrzałów. Od tego czasu domy tych ludzi zostały splądrowane lub zajęte przez rosyjskich żołnierzy - poinformował samorządowiec, cytowany przez agencję UNIAN.
- Teraz, gdy linia frontu jeszcze bardziej przybliżyła się do tych miejscowości, okupacyjny zarządca (Jewhen - red.) Bałycki zdecydował o powrocie (cywilów - red.) do domów. (...) Ruscy nigdy nie myślą o cywilach, lecz wyłącznie wykorzystują ich do własnych celów - zauważył Fedorow.
- 16:04
Sytuacja na froncie według brytyjskiego resortu obrony.
- 15:47
W Wielkiej Brytanii przeszkolono już ponad 20 tysięcy ukraińskich żołnierzy - poinformował sztab generalny w Kijowie.
"Ukraińscy żołnierze otrzymują wszystko, co będzie im potrzebne zarówno w czasie szkoleń, jak i na froncie. To nie tylko mundury i buty na lato i zimę, kamizelki kuloodporne i hełmy, ale także okulary i rękawice, apteczki, śpiwory, wygodne i wytrzymałe plecaki i torby do przenoszenia tego wszystkiego" - dodał sztab.
- 15:30
Wkrótce wyruszy kolejny transport pomocy od papieża Franciszka dla Ukrainy - poinformował papieski jałmużnik kardynał Konrad Krajewski. Znajdzie się w nim m.in. 300 tysięcy dań błyskawicznych, pochodzących z fabryki w Korei Południowej.
Kardynał Krajewski powiedział Radiu Watykańskiemu, że posiłki błyskawiczne to dar koreańskiej fabryki dla papieża Franciszka, który zdecydował, że trafią one w nowym transporcie dla Ukrainy razem z inną pomocą humanitarną.
- Pomoc, którą za chwilę przekażemy na Ukrainę, przyszła z Korei, z jednej z największych i najbardziej znanych fabryk produkujących szybkie w przygotowaniu posiłki - podkreślił kardynał Krajewski, który jest prefektem Dykasterii ds. Posługi Miłosierdzia. Dodał, że dania te są bardzo energetyczne.
- 15:26
Nie wiemy, jak to wygląda w przypadku Węgier, ale my nie handlujemy ani swoim terytorium, ani suwerennością państwa - oświadczył rzecznik ukraińskiego MSZ Ołeh Nikołenko, odnosząc się do wcześniejszej wypowiedzi premiera Węgier Viktora Orbana, który wezwał Zachód do zawarcia porozumienia z Rosją w celu zakończenia wojny w Ukrainie.
"Świat też nie będzie handlował (terytorium i niezależnością naszego kraju), a rosyjskie władze - kogokolwiek by nie angażowały do roli swoich publicznych adwokatów - z pewnością poniosą odpowiedzialność za całe zło wyrządzone Ukraińcom" - stwierdził Nikołenko.
We wtorek Orban w długim wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem oznajmił, że "należy osiągnąć porozumienie z Rosją w sprawie nowej architektury bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo i suwerenność, ale nie członkostwo w NATO".
- 15:05
W Charkowie ucznowie szkół będą uczyć się w specjalnie przygotowanych pomieszczeniach w metrze. Lekcje będą się odbywać 3-4 razy w tygodniu - przekazał mer miasta Ihor Terechow.
Urzędnik stwierdził, że pobyt uczniów w metrze nie wpłynie na funkcjonowanie kolejki podziemnej i możliwość jej wykorzystania w czasie rosyjskich nalotów jako miejsca schronienia.
- 14:28
Wyzwolenie ważnej strategicznie miejscowości Robotyne w obwodzie zaporoskim było możliwe dzięki heroicznej postawie 31 naszych żołnierzy, spośród których jedna trzecia nie miała doświadczenia bojowego - oznajmił we wtorek wieczorem w Paryżu szef MSZ Ukrainy Dmytro Kułeba. Minister uczestniczy tam w naradzie ambasadorów Francji.
- Właśnie w tej chwili ukraińska armia kontynuuje natarcie w ramach kontrofensywy. To niezwykle trudne zadanie. Liczba (rosyjskich) pól minowych i fortyfikacji jest ogromna. Drony, helikoptery i samoloty (wroga) dominują w powietrzu, ale stopniowo odnosimy sukcesy. Kilka dni temu przełamaliśmy obronę (przeciwnika) na jednym z najtrudniejszych odcinków frontu i wyzwoliliśmy strategicznie ważną wieś Robotyne - przypomniał Kułeba.
- 14:27
Portal Ukraińska Prawda, powołując się na źródła w służbie bezpieczeństwa, poinformował o ataku na kolaborantów, którzy "zamierzali przeprowadzić nielegalne rosyjskie wybory w tymczasowo okupowanej części obwodu zaporoskiego".
Do ataku z użyciem dronów - według doniesień - doszło w mieście Kamionka Dnieprzańska. "Zgromadzili się tam tak zwani przewodniczący komisji wyborczych regionu - ponad 30 zdrajców, których pilnowało wojsko rosyjskie" - podała Ukraińska Prawda.
- 13:33
Zniszczyliśmy sztab wyborczy kremlowskiej partii Jedna Rosja w okupowanej Nowej Kachowce. Nie będzie zgody na żadne pseudowybory organizowane przez wroga w naszym kraju - powiadomił na Telegramie ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.
"Zlikwidowano trzech rosyjskich żołnierzy, którzy ochraniali (sztab w Nowej Kachowce). W wyniku pożaru spłonęły wszystkie dokumenty zgromadzone przez okupantów z myślą o wyborach 8-10 września. Nie będziemy tolerować ruskich pseudowyborów na naszym terytorium!" - podał Atesz.
- 13:23
Na poligonie białoruskiego resortu spraw wewnętrznych pod Mińskiem zaostrza się konflikt pomiędzy miejscowymi funkcjonariuszami i najemnikami z Grupy Wagnera - podał portal Centrum Narodowego Sprzeciwu, prowadzony przez ukraińską armię.
Główną przyczyną sporów - jak pisze - jest przeszłość rosyjskich najemników. "Białorusini nie mają zamiaru współpracować z byłymi przestępcami i więźniami. Ponadto wyjątkowa bezwzględność wagnerowców przeraża nawet funkcjonariuszy reżimu w Mińsku" - dodał ukraiński portal.
- 12:54
Trzy osoby zginęły w wyniku rosyjskich ataków w obwodach donieckim i sumskim w ciągu ostatniej doby – poinformowała ukraińska prokuratura.
W nocy z wtorku na środę w ataku przeprowadzonym najprawdopodobniej przy użyciu systemów przeciwlotniczych S-300 na wioskę Bohatyr w obwodzie donieckim zginęło dwóch mężczyzn w wieku 44 i 59 lat.
W ostrzale miasta Kurachowe rannych zostało pięć kobiet w wieku od 28 do 80 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 25 i 32 lat.
- 12:49
Należy osiągnąć porozumienie z Rosją w sprawie nowej architektury bezpieczeństwa, aby zapewnić Ukrainie bezpieczeństwo i suwerenność, ale nie członkostwo w NATO – powiedział w długim wywiadzie z amerykańskim dziennikarzem Tuckerem Carlsonem premier Węgier Viktor Orban.
- Nie możemy sobie pozwolić na przekształcenie długiej granicy między Rosją a Ukrainą w granicę NATO. Oznaczałoby to natychmiastową wojnę, niebezpieczeństwo dla nas wszystkich, nawet dla Waszyngtonu – stwierdził Orban.
- Osobiście uważam, że bez włączenia Rosjan do europejskiej architektury bezpieczeństwa nie możemy zapewnić bezpieczeństwa obywatelom Europy – dodał.
- 12:16
Ukraiński wywiad wojskowy potwierdził, że w wyniku nocnego ataku dronów na lotnisku w Pskowie w Rosji zostało zniszczonych cztery samoloty Ił-76.
- Doszło do eksplozji, w wyniku których zniszczono cztery Ił-76. Kilka kolejnych samolotów zostało uszkodzonych – powiedział przedstawiciel wywiadu Andrij Jusow w rozmowie z portalem RBK-Ukraina.
Jusow mówił o "ataku przy użyciu specjalnego sprzętu i pracy odpowiednich grup na terytorium i z terytorium państwa agresora".
Jak podał RBK, "operacja specjalna została w Pskowie zorganizowana przez wywiad wojskowy Ukrainy, który oficjalnie tego nie komentuje, nie potwierdza i nie zaprzecza".
- 10:46
We wtorek ukraińskie wojska wywiesiły flagę państwową na kontrolowanych przez Rosję terenach w pobliżu mostu Antonowskiego pod Chersoniem. Operacja ta miała znaczenie głównie symboliczne i służyła podtrzymaniu morale mieszkańców okupowanych obszarów - powiadomił w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).
Think tank powołał się na ocenę deputowanego do chersońskiej rady obwodowej Serhija Chłania.
Zachodnia część obwodu chersońskiego, położona na prawym (zachodnim) brzegu Dniepru, w tym Chersoń, jest kontrolowana przez władze Ukrainy od listopada 2022 roku. Ziemie leżące po wschodniej stronie rzeki znajdują się pod rosyjską okupacją.
- 10:38
Rosyjskie siły zbrojne w Ukrainie zmagają się z wysoką liczbą odmawiających walki żołnierzy, co jest odzwierciedleniem braku wyszkolenia, motywacji i sytuacji wysokiego stresu - podało w codziennej aktualizacji ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii.
25 sierpnia dwóch rosyjskich żołnierzy zostało skazanych przez sąd wojskowy na dwa lata kolonii karnej za odmowę wykonania rozkazu powrotu na front w Ukrainie. 18 lipca niezależny portal Mediazona podał, że Rosja skazywała blisko 100 żołnierzy tygodniowo za odmowę walki, co oznacza, że jeśli ten trend się utrzyma, rocznie będzie około 5200 wyroków skazujących za odmowę - oszacował brytyjski resort.
- 10:27
Najcięższe walki z rosyjskimi wojskami toczą się obecnie w okolicach miejscowości Rajhorodok i Kowaliwka na kierunku kupiańsko-łymańskim na wschodzie kraju – poinformował dowódca ukraińskich sił lądowych generał Ołeksandr Syrski. Podkreślił, że siły ukraińskie powstrzymują szturm wroga.
W pobliżu Rajhorodki i Kowaliwki żołnierze rosyjscy mimo ponoszonych strat usiłują przerwać linię ukraińskiej obrony, wykorzystując sprzęt opancerzony. Jednocześnie przeciwnik przegrupowuje siły i ściąga nowe jednostki z terytorium Rosji.
- 9:20
W wyniku rosyjskiego ataku, przeprowadzonego w nocy z wtorku na środę, w rejonach buczańskim i fastowskim w obwodzie kijowskim doszło do pożarów i uszkodzeń domów mieszkalnych - poinformował resort spraw wewnętrznych kraju.
Odłamki zestrzelonej rosyjskiej rakiety spadły też na teren cmentarza.
- 8:54
Siły ukraińskie trafiły w rosyjski system artylerii rakietowej TOS-1A – poinformował sztab generalny w Kijowie.
TOS-1A Sołncepiok to ciężki sprzęt, w którym samobieżna wieloprowadnicowa wyrzutnia rakietowa znajduje się na podwoziu czołgu.
- 8:31
W ciągu ostatniej doby w Ukrainie zginęło 570 rosyjskich żołnierzy - poinformował w najnowszym sprawozdaniu sztab generalny ukraińskich sił zbrojnych.
Od początku inwazji zbrojnej w lutym zeszłego roku rosyjska armia straciła w Ukrainie 262 410 żołnierzy.
Starty wroga minionej doby to także dziewięć czołgów, 17 pojazdów opancerzonych i 26 systemów artyleryjskich.
- 8:23
To był jeden z największych ataków na Kijów od wiosny - przekazał reporter TVN24 Tomasz Kanik, przebywający w stolicy ukraińskiej.
- Kijów to miasto bronione przez system Patriot, ktore jest jednym z najbezpieczniejszych i najszczelniej chronionych przed atakami z powietrza miast w Ukrainie, mimo wszystko jednak doszło do zniszczeń - relacjonował Kanik.
W wyniku nocnego ataku zginęły dwie osoby.
- 8:10
Psków na północnym zachodzie Rosji został zaatakowany dronami w nocy z wtorku na środę. Są doniesienia o co najmniej czterech uszkodzonych samolotach wojskowych – poinformowało BBC.
Zaatakowano też Briańsk w pobliżu granicy z Ukrainą, gdzie uszkodzono fabrykę. Drony uderzyły też w pobliżu Tuły i Kaługi niedaleko Moskwy. Okupowaną przez siły rosyjskie stolicę Krymu Sewastopol atakowały drony z morza.
Nad Pskowem, obwodem moskiewskim i innymi obwodami zamknięto przestrzeń powietrzną.
- 8:03
Sześć osób poniosło śmierć, a dwanaście odniosło obrażenia w wyniku rosyjskich ataków na różne obwody Ukrainy w ciągu ostatniej doby – informują władze obwodowe na Telegramie.
Trzy osoby zginęły i trzy zostały ranne w obwodzie chersońskim na południu kraju. Siły rosyjskie ostrzelały obwód 77 razy w ciągu doby, trafiając w budynki mieszkalne i cerkiew – podał szef administracji obwodowej Ołeksandr Produkin.
Dwie osoby zginęły, a trzy zostały ranne w największym od wiosny nocnym ostrzale Kijowa. Ofiary śmiertelne to ochraniarze przedsiębiorstwa w wieku 26 i 26 lat, dwie osoby zostały hospitalizowane – poinformowała wojskowa administracja Kijowa.
Jedna osoba zginęła, a dwie odniosły obrażenia w rosyjskich atakach w obwodzie charkowskim na północnym wschodzie kraju. W Mieście Kupiańsk zginął 45-letni ochroniarz kombinatu mięsnego.Trzy osoby zostały natomiast ranne w ciągu ostatniej doby w obwodzie zaporoskim za południu kraju. Region ostrzelano 106 razy – podał szef władz obwodowych Jurij Małaszko.
- 7:49
Dowódca ukraińskich sil zbrojnych gen. Wałerij Załużny poinformował, że ostatniej nocy ukraińska obrona przeciwlotnicza zniszczyła wszystkie 28 rakiet manewrujących wystrzelonych przez siły rosyjskie oraz 15 z 16 dronów.
- 7:29
Tak wyglądał nocny rosyjski atak na Kijów
- 7:29
Aktywnie monitorujemy doniesienia dotyczące układu Rosji i Białorusi, by upewnić się, że Rosja utrzyma kontrolę nad swoją bronią jądrową w wypadku rozmieszczenia jej na Białorusi - powiedział PAP rzecznik Departamentu Stanu. Odniósł się w ten sposób do słów prezydenta RP Andrzeja Dudy o tym, że trwa proces przenoszenia broni jądrowej na Białoruś.
"Kontynuujemy aktywne monitorowanie doniesień na temat układu Rosji i Białorusi, by zapewnić, że Rosja utrzyma kontrolę nad swoją bronią jądrową w wypadku jakiegokolwiek rozmieszczenia na Białorusi i że oba kraje podtrzymają swoje zobowiązania wynikające z traktatu o nierozprzestrzenianiu broni jądrowej (NPT)" - powiedział PAP przedstawiciel amerykańskiego resortu dyplomacji. "Będziemy blisko przyglądać się jakimkolwiek odchyleniom od normy" - dodał.
Jednocześnie rzecznik zaznaczył, że USA wciąż nie widzą powodu do zmiany rozmieszczenia swojej broni jądrowej, ani nie mają sygnałów świadczących o zamiarze użycia takiej broni przez Rosję.
Departament Stanu odniósł się w ten sposób do słów polskiego prezydenta Andrzeja Dudy po spotkaniu z prezydentem Portugalii Marcelo Rebelo de Sousą. Duda powiedział we wtorek 22 sierpnia, że rozmawiał z nim na temat realizacji zapowiedzi Putina o rozmieszczeniu taktycznej broni jądrowej na Białorusi. - 6:06
Nocny atak powietrzny na Kijów był największym atakiem Rosji na stolicę Ukrainy od wiosny. Siły obrony powietrznej zestrzeliły ponad 20 wrogich celów – oświadczył rano szef Kijowskiej Miejskiej Administracji Wojskowej Serhij Popko.
"Wróg dokonał zmasowanego, kombinowanego ataku, z wykorzystaniem dronów i rakiet. Najpierw raszyści (Rosjanie) zastosowali drony uderzeniowe (według wstępnych ustaleń Shahed). Kilka grup dronów leciało na Kijów z różnych kierunków. Niedługo po tym na stolicę poleciały rakiety, odpalone z samolotów lotnictwa strategicznego Tu-95MS" – napisał Popko. - 5:37
Mer Kijowa Witalij Kliczko informuje, że co najmniej dwie osoby zostały zabite po ataku na Kijów. Kliczko podał, że odłamki przedmiotów zniszczonych przez obronę przeciwlotniczą spadły na kilka budynków w stolicy. Nie uściślił, czy zestrzelone szczątki to pocisk czy dron.
Mer przekazał, że ciała dwóch osób znaleziono na terenie budynków nienależących do zabudowy mieszkalnej. "Dwie inne zostały ranne i hospitalizowane" - dodał.
Według informacji podanych przez Kliczkę, kilka budynków stanęło w ogniu. Strażacy gaszą ogień w dzielnicy Darnycia, gdzie odłamki spadły na dach pomieszczenia handlowego. W dzielnicy Szewczenkowskiej w centrum miasta pożar wybuchł m.in. w budynku administracyjnym.
- 4:43
Instytut Studiów nad Wojną: 29 sierpnia siły ukraińskie kontynuowały natarcie na wschód od Robotyne w zachodnim obwodzie zaporoskim, nadal zabezpieczając pozycje w Robotyne.
Materiał geolokalizowany opublikowany 29 sierpnia wykazał, że siły ukraińskie posunęły się około 5 kilometrów na południowy wschód od Robotyne.
- 4:23
Siły Powietrzne Ukrainy ogłosiły, że Rosja wystrzeliła z bombowców strategicznych Tu-95 ms rakiety manewrujące - poinformował Ukrinform. "Oczekuje się, że zbliży się ona do przestrzeni powietrznej Ukrainy w rejonie obwodu sumskiego około godziny 4" – głosi komunikat.
- 3:15
Rosyjskie kanały na Telegramie poinformowały, że władze zamknęły obszar powietrzny na moskiewskich lotniskach Wnukowo, Domodiedowo i Szeremietiewo. Zamknięto także przestrzeń powietrzną nad ośmioma obwodami.
Ministerstwo obrony Rosji potwierdziło atak dronów na Briańsk. Okupanci powiedzieli, że zestrzelili trzy UAV za pomocą obrony powietrznej. Lokalni mieszkańcy opublikowali filmy z "przylotów" (dronów).
Rosyjskie media podają, że jeden z ukraińskich dronów spadł na zakłady Kremny EL. Przedsiębiorstwo to jest jednym z największych rosyjskich producentów mikroelektroniki, od którego po wprowadzeniu zachodnich sankcji silnie zależy kompleks wojskowo-przemysłowy Federacji Rosyjskiej.
- 3:07
"Pierwsza grupa bezzałogowców uderzeniowych wroga znajduje się w rejonie granicy obwodów sumskiego i czernihowskiego, kieruje się w stronę Kijowa" - ogłosiły w komunikacie siły powietrzne Ukrainy. "Druga grupa zlokalizowana jest w pobliżu granic obwodów dniepropietrowskiego i mikołajowskiego, kieruje się w stronę Kropywnyckiego" - dodano.
"Grupa wrogiego UAV uderza w rejon granicy obwodów czernihowskiego i kijowskiego oraz granicy państwowej Ukrainy z Republiką Białorusi. Kierunek ruchu na Kijów" - wskazano.
W Kijowie słychać eksplozje – informuje Ukrinform. Szef wojskowej administracji Kijowa Serhij Popko napisał w Telegramie: "Obrona powietrzna pracuje nad obroną podejść do Kijowa. Pozostańcie w schronach".
- 1:59
Ukraińskie drony zaatakowały lotnisko w Pskowie, 700 km od Ukrainy, w wyniku ataku zostały uszkodzone cztery wojskowe samoloty transportowe IŁ-76 - poinformował niezależny rosyjski portal Meduza.
Miejscowi mieszkańcy mówili, informuje portal Meduza, że słyszeli eksplozje i strzały z broni automatycznej. Według różnych źródeł lotnisko zostało zaatakowane przez 10-20 dronów, próbowano je zestrzelić z broni ręcznej.
Według wstępnych informacji jeden z dronów uderzył w kompleks tankowania na terenie lotniska, po czym zapalił się zbiornik paliwa.
Niebo nad Pskowem, regionem i okolicami jest całkowicie zamknięte dla lotów samolotów, pisze kanał Mash. Służby lotnicze potwierdziły, że przestrzeń powietrzna nad Pskowem i regionem jest ograniczona dla przelotów samolotów. - 1:52
Rosyjska armia odpiera atak dronów na lotnisko w Pskowie w zachodniej Rosji - napisał w środę rano w Telegramie gubernator regionu Michaił Wiedernikow, poinformowała agencja Reutera.
Na filmach opublikowanych przez rosyjskie media widać gęsty, czarny dym unoszący się nad lotniskiem. Miejscowi mieszkańcy twierdzą, że słyszeli co najmniej osiem eksplozji. Słychać było także odgłosy detonacji, relacjonuje Reuters.
- 1:44
Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.
- 1:22
Prezydent Rosji Władimir Putin odwiedzi w październiku Chiny w ramach pierwszej wizyty zagranicznej od wystawienia przez Międzynarodowy Trybunał Karny nakazu jego aresztowania - podał Bloomberg. Putin ma uczestniczyć w Forum Pasa i Drogi.
- 1:11
Prezydent Ukrainy Wołodmyr Zełenski opublikował we wtorek wieczorem na Twitterze podziękowania dla Stanów Zjednoczonych za nowy pakiet pomocy wojskowej.
"Jestem wdzięczny narodowi amerykańskiemu, Kongresowi i osobiście prezydentowi Josephowi Bidenowi za nowy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy" – napisał w sieci społecznościowej Wołodymyr Zełenski.
"Artyleria, rakiety, amunicja do (systemów) HIMARS, sprzęt do rozminowywania – tego potrzebują nasi żołnierze. Wolności trzeba chronić i ta ochrona się wzmacnia" – podkreślił prezydent Ukrainy. - 0:47
Administracja USA ogłosiła we wtorek kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy.
Jak oznajmił w oświadczeniu sekretarz stanu USA Antony Blinken, w ramach nowej transzy, przygotowanej z myślą o trwającej ofensywie, USA wyślą Ukrainie m.in. rakiety powietrze-powietrze AIM-9 Sidewinder, używane również w systemach obrony powietrznej NASAMS. Dodatkowo pakiet zawiera dalsze dostawy amunicji artyleryjskiej kalibru 155 mm i 105 mm, rakiety do systemów HIMARS, sprzęt do rozminowywania, pociski przeciwpancerne Javelin i inną broń przeciwpancerną oraz ponad 3 mln nabojów, karetki i części zamienne.
Sprzęt wyceniany jest na 250 mln dolarów i pochodzi ze środków, które pozostały administracji w wyniku przeszacowania wartości poprzednich pakietów. Jest to 45. pakiet broni przekazywanej z magazynów USA ogłoszony od początku rosyjskiej pełnowymiarowej inwazji.
"Każdego dnia, Rosja kontynuuje prowadzenie brutalnej agresji, która zabiła wielu ukraińskich cywilów i zmusiła do opuszczenia domów miliony ludzi (...). Rosja zaczęła tę wojnę i może ją zakończyć w każdym momencie poprzez wycofanie swoich sił z Ukrainy i zatrzymanie brutalnych ataków. Dopóki tego nie zrobi, Stany Zjednoczone oraz nasi sojusznicy i partnerzy będą zjednoczeni z Ukrainą tak długo, jak będzie to konieczne" - zadeklarował Blinken.
Autorka/Autor:pqv, akw, tas/adso
Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters
Źródło zdjęcia głównego: Ministerstwo Obrony Republiki Białorusi
Podziel się
- Podziel się
- Tweetnij
- Wyślij znajomemu