Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ukraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)
Ukraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)Reuters Archive
wideo 2/2
Ukraina. Zniszczenia we wsi Jampil (grudzień 2022)Reuters Archive

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 567 dni. Rosjanie tracą cenne uzbrojenie na atakowanie atrap nowoczesnego sprzętu wojskowego, które są produkowane w Ukrainie i skutecznie mylą przeciwnika - podał portal amerykańskiej telewizji CNN. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W rejonie Wołgogradu rozbił się we wtorek bombowiec rosyjskich sił powietrznych Su-24 - poinformowało ministerstwo obrony Rosji, dodając, że samolot nie był uzbrojony.

> Pociski artyleryjskie, które Korea Północna może przekazać Rosji po planowanym w najbliższym czasie spotkaniu Władimira Putina z Kim Dzong Unem, to amunicja przestarzała i bardzo nieprecyzyjna - oceniła agencja Reutera. Dodaje, że zainteresowanie Kremla tą bronią dowodzi, że Rosjanie jeszcze bardziej stawiają na ilość, a nie na jakość.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wydał dekret zatwierdzający postanowienie Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy, dotyczący szybkiego sprawdzenia prawomocności orzeczeń lekarskich o niezdolności do służby wojskowej i przeprowadzenie badań na nowych zasadach.

> Ekopark Feldmana pod Charkowem został zniszczony wkrótce po inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę. Teraz powoli odbudowuje się po wrogim ataku. Najeźdźcy mordowali tam zwierzęta dla zabawy, strzelając do nich niczym na strzelnicy - podała w reportażu z tego miejsca agencja Ukrinform.

> Rosjanie tracą cenne uzbrojenie na atakowanie atrap nowoczesnego sprzętu wojskowego, produkowanych w Ukrainie - podał portal amerykańskiej telewizji CNN. Celem jest zmylenie przeciwnika.

> W Charkowie na wschodzie Ukrainy ponad tysiąc uczniów chodzi do szkoły w metrze. Dzieci uczą się w 17 klasach pod ziemią, na pięciu stacjach podziemnej kolei, ze względu na ryzyko rosyjskich ostrzałów - pisze ukraińska redakcja BBC.

> Do rosyjskich sił walczących w Ukrainie przyłączyło się co najmniej 500 obywateli Kuby, wysłanych do Moskwy za zgodą reżimu w Hawanie, wynika z najnowszego raportu organizacji praw człowieka Prisoners Defenders.

> Rząd Danii ogłosił we wtorek przekazanie Ukrainie największej od czasu rosyjskiej inwazji darowizny o łącznej wartości 5,8 mld koron (833 mln dolarów). Fundusze mają posłużyć na zakup czołgów, wozów bojowych, amunicji oraz systemów obrony przeciwlotniczej.

Autorka/Autor:asty//mm

Źródło: PAP