Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa od 514 dni. Rosja ostrzeliwuje ukraińską infrastrukturę zbożową oraz grozi eskalacją na Morzu Czarnym w celu wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Kremla w porozumieniu zbożowym - ocenia w analizie Instytut Badań nad Wojną. Eksperci zaznaczają, że Rosji zależy na skłóceniu Ukrainy i krajów Europy Środkowej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

ZOBACZ TEŻ: Atak na Ukrainę. Relacja na żywo w tvn24.pl

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w piątek podczas wystąpienia online na konferencji Aspen Security Forum, że rosyjski most na okupowany Krym jest "wrogim obiektem" zbudowanym nielegalnie, niezgodnie z prawem międzynarodowym, a także jest "celem, który należy zneutralizować".

> Rosyjscy śledczy zatrzymali w piątek popularnego komentatora, nacjonalistę Igora Girkina - przekazała agencja Reutera. Girkin publicznie krytykował Władimira Putina oraz rosyjskie dowództwo o niewystarczająco ostre i efektywne prowadzenie wojny w Ukrainie.

> Ambasador Federacji Rosyjskiej zostanie wezwany do MSZ - przekazał premier Mateusz Morawiecki w reakcji na słowa Władimira Putina o Polsce. "Prawda historyczna nie podlega dyskusji" - dodał szef rządu we wpisie w internecie.

> Sekretarz stanu USA Antony Blinken stwierdził, że na miejscu Jewgienija Prigożyna byłby zaniepokojony, ponieważ "NATO ma politykę otwartych drzwi, a Rosja politykę otwartych okien". Dodał też, że pojawienie się najemników Grupy Wagnera na Białorusi jest złą wieścią dla tego kraju.

> Rosja ostrzeliwuje ukraińską infrastrukturę zbożową oraz grozi eskalacją na Morzu Czarnym w celu wymuszenia koncesji od Zachodu i podkreślenia znaczenia Kremla w porozumieniu zbożowym - ocenia w analizie Instytut Badań nad Wojną. Eksperci zaznaczają, że Rosji zależy na skłóceniu Ukrainy i krajów Europy Środkowej.

> Prezydent Joe Biden zdecyduje czy przekazać rakiety dalekiego zasięgu ATACMS Ukrainie; rozmawiał o tym z prezydentem Wołodymyrem Zełenskim - poinformował w piątek doradca prezydenta USA ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan.

> Parlament Bułgarii w trybie pilnym przyjął w pierwszym i drugim czytaniu ustawę o pozbawieniu rosyjskiego koncernu Łukoil koncesji na korzystanie z terminala naftowego Rosenec na północ od Burgas nad Morzem Czarnym. Nowy akt prawny ma wejść w życie za dwa tygodnie.

> Prezydenci Ukrainy i Turcji, Wołodymyr Zełenski i Recep Tayyip Erdogan, rozmawiali w piątek telefonicznie o sytuacji związanej z wycofaniem się Rosji z umowy zbożowej, a także o powrocie więzionych przez Rosję jeńców ukraińskich, zwłaszcza Tatarów krymskich.

Autorka/Autor:asty / prpb

Źródło: PAP