Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 469 dni. Celowe zniszczenie zapory wodnej w Nowej Kachowce przez terrorystów wygląda tak samo z każdego punktu widzenia na świecie. Zarówno w Afryce, jak i Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii i Indiach katastrofy spowodowane z premedytacją przez człowieka są złem - napisał prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Siły rosyjskie wielokrotnie ostrzeliwały rurociąg amoniaku w obwodzie charkowskim, który może mieć kluczowe znaczenie dla przedłużenia umowy umożliwiającej bezpieczny eksport zboża i nawozów z portów Morza Czarnego - powiedział gubernator obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow.

> Szef władz obwodu chersońskiego podał, że po wysadzeniu kachowskiej hydroelektrowni pod wodą znalazło się ponad 1300 budynków na zachodnim brzegu Dniepru. Premier Ukrainy Denys Szmyhal poinformował o powołaniu sztabu mającego zajmować się likwidacją skutków wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy.

> Celowe zniszczenie zapory wodnej w Nowej Kachowce przez terrorystów wygląda tak samo z każdego punktu widzenia na świecie. Zarówno w Afryce, jak i Europie, Stanach Zjednoczonych, Chinach, Australii i Indiach katastrofy spowodowane z premedytacją przez człowieka są złem - napisał na Facebooku prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

> Doradca prezydenta Mychajło Podolak i sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Ołeksij Daniłow po południu przekazali informacje wywiadowcze, według których zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce wysadziła rosyjska 205. brygada strzelców zmotoryzowanych. Według ukraińskiego dowódcy sił połączonych Rosjanie próbowali także uszkodzić inne obiekty.

> W walkach o Bachmut na wschodzie Ukrainy zginęło 21 tys. rosyjskich najemników z Grupy Wagnera, a 60 tys. zostało rannych. My też mieliśmy swoje straty, ale były one nieporównywalnie mniejsze - ujawnił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez agencję UNIAN.

> Zoo Kazkowa Dibrowa w okupowanej Nowej Kachowce na południu Ukrainy zostało zalane po tym, jak Rosjanie wysadzili zaporę na Dnieprze. Zginęły niemal wszystkie zwierzęta - poinformowała ukraińska organizacja pozarządowa UAnimals, powołując się na kierownictwo obiektu. Zdjęcia publikowane w mediach społecznościowych między innymi przez ukraińskie wojsko ukazują tragiczny los zwierząt z terenów dotkniętych powodzią.

> Ukraina potrzebuje konkretnej perspektywy członkostwa w NATO, a jako sojusznik przyczyni się do bezpieczeństwa pozostałych krajów - mówili prezydenci państw Bukareszteńskiej Dziewiątki, którzy spotkali się w stolicy Słowacji Bratysławie.

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) poinformowała o wykryciu trojga agentów rosyjskich, którzy działali na poligonie w Jaworowie w obwodzie lwowskim, niedaleko polskiej granicy. SBU podało, że ujawnieni agenci to dwóch ukraińskich wojskowych i lekarka.

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP