Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Czasiw Jar. Ukraińscy ratownicy przeszukują gruzy zbombardowanego budynku
Czasiw Jar. Ukraińscy ratownicy przeszukują gruzy zbombardowanego budynku facebook.com/DSNSDon
wideo 2/2
Ukraińscy ratownicy przeszukują gruzy zbombardowanego budynku facebook.com/DSNSDon

Agresja Rosji na Ukrainę trwa od 140 dni. Rosjanie już odczuli, co to jest nowoczesna artyleria i że nie będą mieć bezpiecznego zaplecza na naszej ziemi – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Liczba osób, które zginęły w wyniku rosyjskiego ostrzału bloku mieszkalnego w mieście Czasiw Jar w obwodzie donieckim, wzrosła do 43 - poinformowała we wtorek wieczorem ukraińska Państwowa Służba do spraw Sytuacji Nadzwyczajnych.

> Rosjanie już odczuli, co to jest nowoczesna artyleria i że nie będą mieć bezpiecznego zaplecza na naszej ziemi – powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Poinformował, że wojska ukraińskie mają polskie armatohaubice Krab.

> Żony i matki rosyjskich żołnierzy jednoczą się, by móc sprowadzić do domu swoich mężów i synów walczących w Ukrainie - informuje Radio Swoboda. Kobiety w zamkniętych grupach na komunikatorach wymieniają się informacjami i poradami prawników.

> Ukraińska armia przekazała, że w ataku jej sił pod Szachtarskiem w separatystycznej tak zwanej Donieckiej Republice Ludowej zginęli niemal wszyscy zastępcy dowódcy rosyjskiej 106. dywizji powietrznodesantowej. Jedyny, który miał przeżyć, ma być ciężko ranny.

> Poniżenie, znęcanie się i strach przed okupantami - tak doradca lojalnego wobec Kijowa mera Mariupola opisał działania Rosjan wobec Ukraińców. Petro Andriuszczenko w mediach społecznościowych opublikował nagranie, na którym widać, jak rosyjski żołnierz rozkazuje zatrzymanym mężczyznom, by pokazali swoje tatuaże.

> Minister obrony Mariusz Błaszczak poinformował, że wartość wsparcia przekazanego Ukrainie przez Polskę to 1,7 miliarda dolarów. - Jesteśmy w czołówce państw pomagających Ukrainie - zaznaczył szef polskiego resortu obrony, który w Kijowie spotkał się ze swym ukraińskim odpowiednikiem Ołeksijem Reznikowem oraz prezydentem Wołodymyrem Zełenskim.

> Kupienie słynnych klocków będzie w Rosji co najmniej mocno utrudnione. Duńska Grupa Lego poinformowała, że ze względu na rosyjską inwazję na Ukrainę definitywnie zaprzestaje sprzedaży swoich produktów w Rosji i zrywa współpracę z lokalnym dystrybutorem Inventive Retail Group.

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: