Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Inwazja Rosji na Ukrainę trwa od 393 dni. W wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 300 mieszkań w 14 budynkach. - Zakończyliśmy już akcję poszukiwawczo-ratunkową, po której możemy potwierdzić, że zginęła jedna osoba, sześć uratowano spod gruzów, a 25 zostało rannych - oznajmił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Zmobilizowanym i kontraktowym rosyjskim żołnierzom nie wypłaca się obiecanych pensji i świadczeń socjalnych - informuje niezależny rosyjski portal Wiorstka. Dziennikarze portalu ustalili, że w 52 regionach Rosji i na zaanektowanym Krymie od początku marca bieżącego roku wypłaty pensji żołnierzom są opóźniane lub w ogóle nie są realizowane.

> W wyniku rosyjskiego ostrzału Zaporoża zniszczonych lub uszkodzonych zostało ponad 300 mieszkań w 14 budynkach. Zakończyliśmy już akcję poszukiwawczo-ratunkową, po której możemy potwierdzić, że zginęła jedna osoba, sześć uratowano spod gruzów, a 25 zostało rannych - oznajmił sekretarz rady miejskiej Zaporoża Anatolij Kurtiew.

> Władimir Putin nie osiągnął połowy, a może nawet dwóch trzecich spośród celów, które stawiał sobie przed wizytą chińskiego przywódcy Xi Jinpinga w Moskwie. Lider Chińskiej Republiki Ludowej uzyskał natomiast to, czego oczekiwał - ocenił Ihor Żowkwa, zastępca szefa biura (kancelarii) prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

> Pekin powinien rozpocząć rozmowy z Kijowem, ponieważ chińskie propozycje osiągnięcia pokoju między Ukrainą a Rosją w obecnym kształcie raczej nie będą przez Ukrainę zaakceptowane - powiedział rzecznik niemieckiego rządu Steffen Hebestreit.

Rosyjski atak na ZaporożeTelegram/t.me/gu_dsns_zp

> Książę Walii William odwiedził punkt pobytowy dla uchodźców z Ukrainy w Warszawie. Towarzyszył mu prezydent stolicy Rafał Trzaskowski.

Książę William w Polsce
Książę William w PolsceTVN24

> Amunicja zawierająca zubożony uran jest dość powszechnie używana od dekad. Jeśli Rosja obawia się o swoje czołgi, powinna je wycofać z Ukrainy - powiedział rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego (NSC) John Kirby. Skomentował w ten sposób ostrzeżenia Rosji dotyczącego potencjalnego dostarczenia takiej amunicji czołgowej Ukrainie przez Wielką Brytanię.

> Uzbrojenie przekazane dotychczas Kijowowi, w tym czołgi, pojazdy opancerzone i wyrzutnie rakietowe, powinno okazać się wystarczające do przeprowadzenia przez ukraińską armię kolejnej ofensywy, skutkującej wyzwalaniem terenów zagarniętych przez Rosję - ocenił w rozmowie z brytyjskim dziennikiem "Guardian" sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

> Po zakończeniu wewnętrznych procedur Hiszpania przystąpiła do unijnego porozumienia o wspólnym zakupie amunicji dla Ukrainy - poinformowało ministerstwo obrony w Madrycie.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Telegram/t.me/gu_dsns_zp