Ukraina walczy. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 476 dni. Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. - Ukraina rozpoczęła swoją ofensywę, czyni postępy i zdobywa teren - powiedział podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, dodając, że wsparcie Sojuszu dla Kijowa "robi różnicę na polu bitwy". Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W siedmiu wyzwolonych przez siły ukraińskie miejscowościach w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy trwają działania stabilizacyjne, ale na razie powrót do domów nie jest bezpieczny - poinformowała ukraińska wicepremier Iryna Wereszczuk.

> Żołnierze 35. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej pokazali nagranie z wyzwolonej wsi Makariwka w obwodzie donieckim. To kolejna miejscowość w Donbasie, która przeszła do rąk ukraińskich obrońców w ostatnich dniach.

> Rozminowanie obwodu kijowskiego zajmie od 30 do 70 lat. Nie mamy tyle czasu - powiedział gubernator regionu kijowskiego Rusłan Krawczenko, cytowany przez portal Dzerkało Tyżnia. By to przyspieszyć, potrzebny jest specjalistyczny sprzęt i wykwalifikowani specjaliści - cytuje Krawczenkę portal.

> Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przebywa z wizytą w Stanach Zjednoczonych. - Ukraina rozpoczęła swoją ofensywę, czyni postępy i zdobywa teren - powiedział podczas spotkania z sekretarzem stanu USA Antonym Blinkenem, dodając, że wsparcie Sojuszu dla Kijowa "robi różnicę na polu bitwy".

> Świat powinien ze szczegółami dowiedzieć się, jaką zbrodnię popełniła Rosja, wysadzając tamę na Dnieprze w Nowej Kachowce - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wyraził zadowolenie z misji eksperckiej mającej zbadać skutki zniszczenia tamy.

> Prezydent Rosji Władimir Putin spotkał się z prokremlowskimi korespondentami i blogerami wojennymi. Powiedział, że Ukraińcy przeprowadzają ataki na rosyjskie tereny przygraniczne, by zmusić Rosję do "skierowania tam swoich sił i środków" i wycofania rosyjskich jednostek z obszarów uważanych za kluczowe dla trwającej ukraińskiej kontrofensywy.

> Rząd Łotwy zdecydował o przeznaczeniu dodatkowych 430 tysięcy euro na pomoc Ukrainie w przezwyciężaniu skutków zniszczenia tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy - poinformował na Twitterze łotewski premier Kriszjanis Karinsz.

> Ranni żołnierze muszą kontynuować służbę wojskową - oznajmił prezydent Władimir Putin na spotkaniu z wojskowymi leczonymi w Centralnym Wojskowym Szpitalu Klinicznym w Moskwie. Niezależne rosyjskie media przypominają, że rosyjskie siły w Ukrainie wciąż ponoszą duże straty.

> Organizacja Narodów Zjednoczonych oświadczyła, że zniszczenie tamy wodnej w Nowej Kachowce na południu Ukrainy będzie miało ogromny wpływ na globalne bezpieczeństwo żywnościowe, doprowadzi do wzrostu cen żywności i może spowodować problemy z wodą pitną dla setek tysięcy osób.

Autorka/Autor:asty//now

Źródło: PAP