Dekret prezydenta, nowe sankcje. Funkcjonariusze rosyjskich służb na ukraińskiej "czarnej liście"

Źródło:
PAP
Dywersja rosyjskiej FSB udaremniona w Donbasie. Nagranie archiwalne
Dywersja rosyjskiej FSB udaremniona w Donbasie. Nagranie archiwalne
Służba Bezpieczeństwa Ukrainy
Dywersja rosyjskiej FSB udaremniona w Donbasie. Nagranie archiwalneSłużba Bezpieczeństwa Ukrainy

Władze w Kijowie wprowadziły sankcje wobec 28 funkcjonariuszy rosyjskich służb specjalnych i wywiadowczych. Dekret w tej sprawie podpisał w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

Sankcje wobec 28 osób wprowadzono na trzy lata. Ograniczenia obejmują między innymi blokadę aktywów, ograniczenie albo wstrzymanie tranzytu zasobów, lotów i przewozów przez terytorium Ukrainy, zakaz udziału w prywatyzacji.

Restrykcje nałożono na 23 obywateli Rosji i 5 obywateli Ukrainy.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiShutterstock

Dekret wprowadza w życie decyzję Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy z sierpnia. Podjęto ją po rekomendacji Służby Bezpieczeństwa Ukrainy, która podkreśliła, że osoby te "sprzyjają okupacyjnym władzom na tymczasowo okupowanych terytoriach".

Restrykcje w odpowiedzi na wybory na Krymie

Na początku października Ukraina objęła sankcjami 95 osób związanych z przeprowadzeniem na zaanektowanym Krymie wrześniowych wyborów do niższej izby rosyjskiego parlamentu, Dumy Państwowej. Restrykcje dotyczą obywateli Ukrainy i Rosji. 

Restrykcje zostały wprowadzone na czas nieokreślony na kandydatów do Dumy Państwowej na zaanektowanym przez Rosję Krymie i w Sewastopolu, a także na członków komisji wyborczych i funkcjonariuszy Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji.

Konflikt na UkrainiePAP

Autorka/Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Tagi:
Raporty: