Rosjanie gromadzą lotnictwo. Generał Bieniek: mogą przygotowywać się do olbrzymiego uderzenia

Źródło:
TVN24, PAP
Bieniek: niepokoi mnie gromadzenie przez Rosjan dużej ilości sił powietrznych blisko Ukrainy
Bieniek: niepokoi mnie gromadzenie przez Rosjan dużej ilości sił powietrznych blisko UkrainyTVN24
wideo 2/4
Bieniek: niepokoi mnie gromadzenie przez Rosjan dużej ilości sił powietrznych blisko UkrainyTVN24

Niepokoi mnie gromadzenie przez Rosjan dużej ilości sił powietrznych blisko Ukrainy. Obawiam się, że mogą przygotowywać się do naprawdę olbrzymiego uderzenia - mówił w TVN24 generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji. Odniósł się do informacji, które w środę przekazał między innymi "Financial Times", jakoby przy granicy ukraińskiej powstawały duże zgromadzenia rosyjskich samolotów i śmigłowców.

Według zachodnich źródeł wywiadowczych Rosja gromadzi samoloty i śmigłowce w pobliżu granicy z Ukrainą, co wskazuje, że przygotowuje się do rzucenia ich do walki, aby wesprzeć zacinającą się ofensywę lądową - pisze w środę "Financial Times".

Generał Bieniek: Rosjanie mogą przygotowywać się do olbrzymiego uderzenia

W środę do doniesień tych odniósł się również generał Mieczysław Bieniek, były zastępca dowódcy NATO do spraw transformacji.

- Niepokoi mnie zgromadzenie dużej ilości sił powietrznych blisko Ukrainy, na lotniskach, które graniczą z polem walki. Oni [Rosjanie - red.] bardzo starannie chronili swoje siły powietrzne, mają ich dużo - zaznaczył. - Zadziwiło mnie to i dziwi do tej pory, bo piloci są niewyszkoleni albo nie mają środków walki do tych samolotów. Raczej ostrzeliwali z daleka z bombowców strategicznych, nie używając samolotów do wsparcia bojowego - dodał.

- Obawiam się, że dzisiaj, gromadząc te środki, mogą przygotowywać się do naprawdę olbrzymiego uderzenia na jakimś wybranym kierunku, żeby przełamać ukraińską obronę - powiedział Bieniek.

Zaznaczył jednak, że Ukraińcy, dzięki informacjom własnego oraz sojuszniczego wywiadu, "pewnie też gromadzą na określonych kierunkach systemy obronne". - Wszystko jest możliwe, ale pamiętajmy, że dzisiaj systemy obrony przeciwlotniczej ukraińskie są mocniejsze, są lepiej zorganizowane - podkreślił.

"Financial Times": Rosjanie gromadzą lotnictwo przy granicy z Ukrainą

Jak pisze brytyjski dziennik "Financial Times", obawa przed zbliżającą się wojną powietrzną na Ukrainie skłoniła sojuszników do priorytetowego potraktowania szybkich dostaw sprzętu do obrony przeciwlotniczej i amunicji artyleryjskiej do Kijowa, aby odpowiedzieć na zmianę podejścia Moskwy.

"FT" powołuje się na dwóch urzędników, którzy mówią, że dane wywiadowcze pokazujące, iż Rosja gromadzi w pobliżu granicy z Ukrainą samoloty i śmigłowce, zostały przekazane krajom sojuszniczym. Podczas spotkań we wtorek z krajami sojuszniczymi wspierającymi Ukrainę sekretarz obrony USA Lloyd Austin miał podkreślić zagrożenie ze strony znaczących pozostałych sił powietrznych Rosji.

- Bardzo jasno się wyraził, że mamy krótkie okno czasowe, by pomóc Ukraińcom przygotować się do ofensywy i że mają pewne dość konkretne potrzeby - powiedział wysoki rangą urzędnik administracji USA. - Rosyjskie siły lądowe są dość uszczuplone, więc jest to najlepsza wskazówka, że przestawią się na walkę powietrzną. Jeśli Ukraińcy mają przetrwać, muszą mieć jak najwięcej możliwości obrony powietrznej i tak wiele amunicji jak to możliwe - dodał.

"FT" zwraca uwagę, że od pierwszych tygodni wojny Rosja oszczędnie korzystała ze swoich pokaźnych sił lotniczych, stawiając na rakiety dalekiego zasięgu, artylerię i wojska lądowe. Zachodni analitycy spekulowali, że mogło to wynikać z obawy Moskwy, iż ukraińskie systemy obrony powietrznej stanowią zagrożenie dla rosyjskich samolotów lub że jej flota powietrzna jest w złym stanie.

Ale oceny wywiadu wskazują, że siły powietrzne Rosji są "faktycznie dość zachowane" - powiedział wysoki rangą dyplomata NATO. - Ponad 80 procent prawdopodobnie jest bezpieczne i dostępne. Spodziewamy się więc, że przygotowują się do rozpoczęcia kampanii powietrznej i próbują unieszkodliwić ukraińską obronę za pomocą ataków z powietrza - powiedział dyplomata.

Autorka/Autor:ft/kg

Źródło: TVN24, PAP

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: