Rosyjscy oligarchowie walczą o odzyskanie majątków. Złożyli pozwy do TSUE

Autor:
KS//rzw
Źródło:
PAP
Życie rosyjskich oligarchów po nałożeniu sankcji (11.03.2022)
Życie rosyjskich oligarchów po nałożeniu sankcji (11.03.2022)TVN24
wideo 2/3
TVN24Życie rosyjskich oligarchów po nałożeniu sankcji (11.03.2022)

61 oligarchów i firm z Rosji złożyło pozwy do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) w Luksemburgu w związku z nałożonymi na te podmioty sankcjami - informują media. Domagają się zadośćuczynienia za "szkody niematerialne", jakie ich zdaniem ponieśli w wyniku unijnych sankcji. Wśród skarżących się jest Roman Abramowicz, były właściciel londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea.

Pierwsze informacje o tym, że kilkudziesięciu Rosjan i rosyjskich podmiotów z unijnej listy sankcyjnej złożyło pozwy do TSUE, przekazał we wrześniu holenderski dziennik "NRC". Niemiecki dziennik "Bild" uściślił w sobotę, iż do trybunału trafiło 61 pozwów. Na razie nie ma jednak oficjalnego potwierdzenia trybunału. - Nie mamy jeszcze informacji dla prasy w tej sprawie - oświadczył w sobotę Stefaan Van der Jeught z biura prasowego TSUE. Wykreślenie z listy sankcyjnej pozwoliłoby Rosjanom m.in. odzyskać dostęp do aktywów przejętych przez kraje europejskie.

Czytaj też: Szefowa Komisji Europejskiej zapowiedziała konfiskatę zamrożonych rosyjskich majątków. "Mamy środki, by zmusić Rosję do zapłaty"

Jeden z oligarchów domaga się zadośćuczynienia za "szkody wizerunkowe"

Źródła niemieckiej gazety informują, że niektórzy oligarchowie domagają się zadośćuczynienia za "szkody niematerialne", jakie ich zdaniem ponieśli w wyniku unijnych sankcji. Jeden z nich, Grigorij Bieriozkin, twierdzi na przykład, że poniósł "poważne szkody wizerunkowe", albowiem "nie ma materialnego związku między nim a rosyjską polityką w Ukrainie".

Dziennik informuje, że mieszkający w Szwajcarii rosyjski magnat energetyczny i infrastrukturalny Giennadij Timczenko żąda miliona euro i oskarża UE o "błąd w ocenie" jego relacji z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

Giennadij TimczenkoGetty Images

Według informacji "NRC" do TSUE wystąpili także właściciele upadłego Amsterdam Trade Bank, założyciel Alfa Banku Michaił Fridman i oligarcha Aliszer Usmanow. Wśród skarżących się jest Roman Abramowicz, były właściciel londyńskiego klubu piłkarskiego Chelsea.

Sankcje wobec Rosji

W piątek Unia Europejska przyjęła dziewiąty pakiet sankcji i do obecnej listy, która liczy ponad 1,5 tys. pozycji, dodano kolejnych 190 osób i podmiotów. Znaleźli się wśród nich wysocy rangą wojskowi, sędziowie, krewni oligarchów, politycy i przedstawiciele lokalnej administracji. Nie mogą oni podróżować do UE, a aktywa, które umieścili w unijnych krajach, są zamrożone.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:KS//rzw

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: eurosport

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości