Rosja może tracić nawet tysiąc żołnierzy dziennie w walce o Awdijiwkę

Źródło:
PAP
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie
Reuters Archiwum
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie Reuters

Zachodni urzędnicy, cytowani przez Sky News, twierdzą, że Rosja może tracić nawet tysiąc żołnierzy dziennie w ostrych walkach o Awdijiwkę - poinformował Sky News. Według brytyjskiego resortu obrony postępy sił rosyjskich w okolicach tego miasta prawdopodobnie zbliżyły je do ukraińskich Zakładów Koksochemicznych, miejsca kluczowego z taktycznego punktu.

"Rosja może tracić nawet tysiąc żołnierzy dziennie w ostrych walkach o Awdijiwkę w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy. Straty ukraińskie są niższe" - poinformował w czwartek Sky News, powołując się na zachodnich urzędników.

Według tych źródeł siły ukraińskie działają "wolniej, w bardziej rozważny sposób". "Po stronie ukraińskiej jest stosunkowo mało ofiar śmiertelnych. Znacznie mniej niż po stronie rosyjskiej" - ocenili urzędnicy, których cytuje stacja. Podkreślili przy tym, że "żadna ze stron nie zdobywa przewagi, a na linii frontu ruch jest dość ograniczony".

Wojska rosyjskie próbują okrążyć Awdijiwkę

Według brytyjskiego resortu obrony ostatnie postępy sił rosyjskich w okolicach Awdijiwki prawdopodobnie zbliżyły je do ukraińskich Zakładów Koksochemicznych Awdijiwka, rozległego kompleksu przemysłowego produkującego koks i różne chemikalia, położonego w kluczowym z taktycznego punktu widzenia miejscu na północy miasta.

"Zakład dominuje nad główną drogą do Awdijiwki i gdyby siły rosyjskie zdobyły nad nim kontrolę, zaopatrywanie miasta stałoby się coraz trudniejsze dla Ukrainy" - ocenił brytyjski resort.

Rosyjscy żołnierze. Zdjęcie ilustracyjne Min. Obrony Rosji/Telegram

Wojska rosyjskie próbują okrążyć Awdijiwkę, uważając, że może się ona stać przyczółkiem ofensywy ukraińskiej na Donieck, odległy o kilkanaście kilometrów. W ostatnich tygodniach ukraińskie władze i media podkreślały, że obecne rosyjskie natarcie na miasto jest największe nie tylko od początku obecnej inwazji, ale od 2014 roku, gdy wybuchły walki w Donbasie.

Znaczne miesięczne straty strony rosyjskiej

Według ukraińskiego obserwatora wojskowego Ołeksandra Kowałenki siły rosyjskie na Ukrainie liczą obecnie ponad 400 tysięcy żołnierzy i są dwukrotnie większe niż w momencie rozpoczęcia przez Rosję pełnoskalowej wojny na Ukrainie. Ocenia on - jak podkreśla "Kyiv Post" - że nawet ponoszone obecnie poważne straty prawdopodobnie nie zmienią tego stanu rzeczy.

Zdaniem Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy miesięczne straty strony rosyjskiej w tej wojnie wynosiły w bieżącym roku przeciętnie 15-20 tysięcy żołnierzy. Tymczasem według Kowałenki Moskwa jest w stanie pozyskać do wojskowych centrów szkoleniowych 20-25 tysięcy mężczyzn miesięcznie, między innymi rekrutując ich spośród więźniów.

Autorka/Autor:asty/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Rosji/Telegram