Brytyjskie ministerstwo obrony: ciężkie walki wokół wysp na Dnieprze, strategicznie ważne dla obu stron

Aktualizacja:
Autor:
red.
Źródło:
tvn24.pl, PAP, Reuters
Ukraińcy wyzwolili wioskę Kliszczijiwka pod Bachmutem
Ukraińcy wyzwolili wioskę Kliszczijiwka pod Bachmutem Reuters
wideo 2/25
Reuters Ukraińcy wyzwolili wioskę Kliszczijiwka pod Bachmutem

Rosyjska inwazja zbrojna na Ukrainę trwa od 573 dni. W pierwszej połowie września kontynuowane były ciężkie walki wokół wysp w dolnym biegu Dniepru w obwodzie chersońskim na Ukrainie, gdzie obecnie przebiega linia frontu. Obie strony postrzegają ten obszar jako strategicznie ważny - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia z i wokół Ukrainy. 

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:37

  Instytut Studiów nad Wojną: Źródła rosyjskie i ukraińskie potwierdzają, że niedawne natarcie Ukrainy i znaczące straty rosyjskie na południe od Bachmutu jest związane z doskonałą koordynacją bojową, bardziej precyzyjnym ostrzałem artyleryjskim i silniejszymi elektronicznymi systemami bojowymi.

 • 3:38

  Instytut Studiów nad Wojną: Siły ukraińskie przeprowadziły 19 września operacje ofensywne w zachodnim obwodzie zaporoskim i posunęły się naprzód. Materiał geolokalizowany wskazuje, że siły ukraińskie posunęły się na zachód od Werbowego (18 kilometrów na południowy wschód od Orichowa).

 • 3:03

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:14

  Łotwa wyśle Ukrainie dodatkowe moździerze, systemy obrony przeciwlotniczej i amunicję dużego kalibru - zapowiedział łotewski minister obrony Andris Spruds. - Ukraina musi wygrać i wygra - oświadczył po spotkaniu z ukraińskim ministrem obrony Rustemem Umierowem.

 • 1:12

  Premier Izraela Benjamin Netanjahu zapewnił prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego we wtorek podczas spotkania na marginesie Zgromadzenia Ogólnego ONZ w Nowym Jorku, że państwo żydowskie nadal będzie wspierać Kijów w kwestiach humanitarnych, w tym w rozwiązaniu problemu min przeciwpiechotnych - poinformowało biuro Netanjahu.

 • 0:21

  Ustępujący gabinet premiera Marka Ruttego zaplanował 3,2 mld euro na przyjęcie w przyszłym roku uchodźców z Ukrainy - wynika z przedstawionego we wtorek budżetu państwa na 2024 roku. To o miliard więcej niż w roku bieżącym.

 • 22:15

  Wołodymyr Zełenski wystąpił w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych. - Niektórzy z naszych przyjaciół w Europie wydaje się, że grają na siebie, a w rzeczywistości pomagają przygotować scenę dla aktora z Moskwy - powiedział prezydent Ukrainy.

 • 19:37

  USA, Niemcy i Wielka Brytania udzieliły Ukrainie największej pomocy militarnej, o wartości - odpowiednio - 44,9 mld dol., 18,3 mld dol. i 7,18 mld dol. Na następnych miejscach plasują się UE, Dania, Polska i Holandia - podaje we wtorek amerykański portal informacyjny Semafor.

 • 19:35

 • 18:12

  O pomocy Ukrainie w budowaniu zdolności jej sił zbrojnych w dłuższej perspektywie rozmawiają we wtorek w bazie lotniczej USA w Ramstein przedstawiciele Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy. W rozmowach bierze udział polska delegacja z szefem Sztabu Generalnego WP generałem Rajmundem Andrzejczakiem na czele.

 • 18:12

  Należy dostarczyć Ukrainie więcej bardzo potrzebnych systemów obrony powietrznej - oświadczył we wtorek amerykański minister obrony Lloyd Austin na wspólnej konferencji prasowej z przewodniczącym Kolegium Połączonych Szefów Sztabów Sił Zbrojnych USA generałem Markiem Milleyem podczas 15. spotkania grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie lotniczej USA w Ramstein w Niemczech.

 • 18:11

  Prezydent Duda zaznaczył, że obecny czas tym bardziej wymaga współpracy międzynarodowej i wierności zasadom obecnego porządku. - Nie będzie trwałego pokoju bez współpracy, bez solidarności między krajami bogatszymi i biedniejszymi, wreszcie bez przestrzegania prawa międzynarodowego. Polska chce współpracy, Polska chce solidarności, Polska chce pokoju – dodał.

 • 18:01

  - Dzisiaj Organizacja Narodów Zjednoczonych mierzy się z różnymi wyzwaniami. Impas decyzyjny w Radzie Bezpieczeństwa, sytuacja, w której Rosja - jeden ze stałych członków Rady - łamie z premedytacją Kartę Narodów Zjednoczonych, długotrwałe debaty uznawane są za objaw słabości zarówno Organizacji, jak i państw ją tworzących. Są tacy, którzy zadają pytania czy ONZ jest w ogóle potrzebna? Czy przystaje do obecnych czasów? - mówił prezydent.

  - W imieniu Polski, sąsiada zaatakowanej Ukrainy, kraju który przyjął miliony uchodźców, z całą mocą odpowiadam: Tak. Organizacja Narodów Zjednoczonych jest bardzo potrzebna. Nie wymyślono lepszego światowego systemu współpracy międzynarodowej. ONZ najlepiej uzasadnia swoje istnienie nie tu, w Nowym Jorku czy Genewie, ale niosąc pomoc i wsparcie najbardziej potrzebującym: dzieciom, ofiarom wojen, prześladowanym i głodnym – dodał Andrzej Duda.

 • 17:45

  - Brutalna rosyjska agresja spowodowała wielkie globalne problemy. Wystawiła na wielką próbę międzynarodowy porządek prawny. Koszty tych barbarzyńskich działań - humanitarne, materialne, ale także środowiskowe - są olbrzymie i wciąż rosną. Światowy pokój od dawna nie był tak zagrożony - powiedział prezydent Andrzej Duda na sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  - Zaprzeczeniem wolności jest zniewolenie, jest imperializm i neokolonializm, są chore marzenia o dominacji nad innymi. Władimir Putin rozpętując wojnę w Ukrainie chciał odbudować rosyjskie imperium, chciał podzielić świat i trwale uzależnić Europę od swoich surowców. Nie udało mu się to. I wierzę głęboko, że mu się to już nie uda – dodał.

 • 17:31

  Prezydent Andrzej Duda na forum ONZ: Koszt rosyjskiej agresji na Ukrainę jest ogromny, światowy pokój dawno nie był tak zagrożony.

 • 17:02

  - Rosja sama stoi na drodze do pokoju. Bo ceną Rosji za pokój jest kapitulacja Ukrainy, ukraińskie terytorium, ukraińskie dzieci – mówił prezydent USA Joe Biden, zabierając głos w debacie generalnej 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ.

  - Zapytam was: jeśli porzucimy podstawowe zasady Narodów Zjednoczonych, by obłaskawić agresora, to czy jakikolwiek członek tego ciała może czuć się pewny, że będzie chroniony? Jeśli pozwolimy na rozbiór Ukrainy, czy niepodległość jakiegokolwiek kraju będzie bezpieczna? Z szacunkiem sugeruję, że odpowiedź brzmi "nie". Musimy przeciwstawić się tej agresji dziś i odstraszyć agresorów jutro - dodał

 • 16:36

  Prezydent Stanów Zjednoczonych mówił o wielu globalnych wyzwaniach, w tym o kwestiach ekonomicznych i finansowych istotnych dla świata, o kryzysie klimatycznym, relacjach z Chinami czy wyzwaniach związanych z nowymi technologiami.

 • 16:27

  Biden: Musimy znaleźć wspólną drogę i postępować wspólnie, musimy przełamać blokadę i impas, który czasami blokuje konsensus w ONZ.

 • 16:25

  Amerykański prezydent mówił między innymi o tym, co udało się osiągnąć krajom ONZ. - Pracując razem świat uzyskał bardzo poważny postęp – ocenił. - Wiemy, jak wygląda świat globalnego konfliktu. (…) Wspólnie jednak rozszerzyliśmy dostęp do edukacji dla milionów dzieci, uratowaliśmy setki istnień ludzkich – dodał.

 • 16:22

  - Spotykamy się tutaj po raz kolejny w bardzo ważnym punkcie zwrotnym w historii świata, kiedy oczy całego świata, nas wszystkich, patrzą na was. Jako prezydent Stanów Zjednoczonych rozumiem, jaki obowiązek ma mój kraj, by przewodzić w tym krytycznym momencie – powiedział.

 • 16:19

  Joe Biden rozpoczął swoje przemówienie przez Zgromadzeniem Ogólnym ONZ.

 • 16:16

  Prezydent USA Joe Biden w swoim wtorkowym przemówieniu przed Zgromadzeniem Ogólnym ONZ zaapeluje do światowych przywódców, aby stanęli po stronie Ukrainy przeciwko rosyjskim najeźdźcom - wynika z informacji przekazanych przez Biały Dom.

  - Rosja uważa, że świat się zmęczy i pozwoli bez konsekwencji brutalnie traktować Ukrainę – ma powiedzieć Biden podczas przemówienia, jak wynika z fragmentu opublikowanego przez Biały Dom. - Jeśli pozwolimy na podział Ukrainy, czy niepodległość jakiegokolwiek narodu będzie bezpieczna? - ma pytać amerykański przywódca.

 • 16:13

  Z dużym niepokojem przyjęliśmy informację o ataku wojskowych sił rosyjskich na dzielnicę przemysłową, w której znajduje się biurowiec i hala produkcyjna FAKRO Lwów. Na szczęście nie ucierpieli nasi pracownicy – czytamy w wydanym we wtorek oświadczeniu firmy z Nowego Sącza produkującej okna dachowe.

  "Czekamy, aż zostanie ugaszony pożar w celu oszacowania strat. Jesteśmy w kontakcie z naszymi pracownikami i kadrą zarządzającą FAKRO Lwów. Okazujemy im wsparcie. Produkcję w ukraińskich zakładach produkcyjnych przejęły polskie podmioty i będziemy w dalszym ciągu obsługiwać rynek ukraiński" – dodano.

 • 16:08

  Ekspert wojskowa Claudia Major z Fundacji Polityki i Nauki przyznała, że nie rozumie, dlaczego niemiecki rząd nie zdecydował się jeszcze na dostarczenie Ukrainie pocisków manewrujących Taurus. W programie telewizji ARD i ZDF we wtorek powiedziała, że może zrozumieć, że taka decyzja musi być "starannie rozważona", "ale nie może zrozumieć, dlaczego trwa to tak długo".

  Major stwierdziła, że rakiety Taurus prawdopodobnie dotrą zbyt późno dla obecnej ofensywy ukraińskiej armii. Jednak wojna prawdopodobnie będzie się przeciągać jeszcze długo i nawet jeśli pociski Taurus nie są "cudowną bronią", to w dalszym ciągu są kluczowe, aby wojska ukraińskie mogły przedrzeć się za pozycje rosyjskie.

 • 15:55

  - Wojna, rozpoczęta pogwałceniem Karty Narodów Zjednoczonych i prawa międzynarodowego, wywołała splot horrorów: zniszczone życia, naruszone prawa człowieka, straumatyzowane dzieci, rozbite nadzieje i marzenia - oświadczył we wtorek sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres, inaugurując debatę generalną na 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego Narodów Zjednoczonych.

  Dodał, że skutki wojny są odczuwane na całym świecie, wskazując, że "groźby jądrowe narażają na ryzyko nas wszystkich", a łamanie traktatów ma konsekwencje dla bezpieczeństwa świata.

  Guterres wezwał też do gruntownych reform systemu ONZ, argumentując, że alternatywą jest "rozłam".

 • 15:13

  Sąd w Moskwie we wtorek odmówił rozpatrzenia apelacji korespondenta dziennika "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha od decyzji o jego aresztowaniu - podał Reuters. Dziennikarz jest oskarżony przez władze Rosji o szpiegostwo. Reporter zaprzecza tym zarzutom.

  Sąd ogłosił decyzję, nie wyjaśniając jej przyczyn. Posiedzenie odbyło się za zamkniętymi drzwiami.

 • 14:44

  Okoliczności dotyczące ostrzału Kostiantyniwki na wschodzie Ukrainy, gdzie 6 września zginęło 15 osób, wymagają przeprowadzenia dogłębnego śledztwa. Nie zapominajmy jednak, że to Rosja regularnie atakuje cele cywilne, a my prowadzimy wyłącznie działania obronne - podkreślił we wtorek Mychajło Podolak, doradca ukraińskiego prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

  Atak na Kostiantyniwkę był prawdopodobnie spowodowany pomyłką ukraińskich wojsk. W miasteczko trafił pocisk wystrzelony z ukraińskiej wyrzutni przeciwlotniczej Buk - ujawnił amerykański dziennik "New York Times". Jak podkreślono, "NYT" doszedł do takich wniosków po zbadaniu fragmentów pocisku, a także przeanalizowaniu zdjęć satelitarnych i treści publikowanych w mediach społecznościowych. Na prawdopodobieństwo ukraińskiej pomyłki miałyby także wskazywać relacje świadków.

  W ocenie dziennika 6 września wczesnym popołudniem ukraińskie jednostki artyleryjskie ostrzeliwały rosyjskie pozycje z miejscowości Drużkiwka, położonej 16 km na północny zachód od Kostiantyniwki. Jeden z pocisków jakoby zboczył z kursu i eksplodował w Kostiantyniwce. Na doniesienia "NYT" zareagowała we wtorek także Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU), która potwierdziła dotychczasowe stanowisko strony ukraińskiej, że przyczyną tragedii był rosyjski ostrzał z wyrzutni rakietowych S-300.

 • 14:16

  Komisja Europejska proponuje dalsze przedłużenie tymczasowej ochrony osób uciekających przed agresją Rosji na Ukrainę na okres od 4 marca 2024 roku do 3 marca 2025 roku. Zapewni to pewność i wsparcie ponad 4 milionom osób korzystającym z ochrony w całej Unii Europejskiej - podała KE we wtorek. Ten wniosek Komisji będzie teraz musiał zostać przyjęty przez Radę.

 • 14:15

  Dania przekaże Ukrainie kolejnych 45 czołgów, będzie to 30 pojazdów Leopard 1 oraz 15 zmodernizowanych T-72EA - poinformował we wtorek duński minister obrony Troels Lund Poulsen.

 • 14:13

  Wkrótce na Ukrainę dotrą obiecane amerykańskie czołgi M1 Abrams, olbrzymie znaczenie w wojnie z Rosją ma obecnie obrona powietrzna - oświadczył we wtorek amerykański sekretarz obrony Lloyd Austin na konferencji prasowej otwierającej 15. spotkanie grupy kontaktowej ds. Ukrainy w bazie lotniczej USA w Ramstein w Niemczech.

  Austin zwrócił uwagę na nasilające się ataki Rosji na ukraińskie porty oraz infrastrukturę związaną z produkcją zboża, co prowadzi do gwałtownego zaostrzenia się kryzysu żywnościowego na całym świecie. W obliczu tych ataków, kluczowe jest zapewnienie Ukrainie możliwej pomocy w obronie przestrzeni powietrznej - podkreślił.

 • 14:11

 • 12:31

  Ukraiński policjant zginął we wtorek, gdy siły rosyjskie ostrzelały ogniem artyleryjskim Chersoń na południu kraju, trafiając w przystanek trolejbusowy – poinformował szef władz obwodowych Ołeksandr Prokudin na Telegramie.

  "Rano w Chersoniu na skutek ostrzału rosyjskiej artylerii zginął 49-letni sierżant policji. Dwóch cywilów zostało ciężko rannych – wroga artyleria zniszczyła trolejbus z pasażerami. Rannych hospitalizowano" – podał Prokudin.

  Прокудін Олександр - Офіційна сторінка

  На відео – обласна психіатрична лікарня, що у селі Степанівка.  Так вона виглядає після ударів російської артилерії. Окупанти вдарили по закладу близько четвертої ранку.  Через обстріл сталася пожежа на території, а також у підсобному приміщенні. Вогонь оперативно ліквідували рятувальники. Цивільні не постраждали.

 • 12:30

  Rosja wyeksportowała w tym roku do Turcji z zaanektowanych terenów Ukrainy węgiel o wartości co najmniej 14,3 mln dolarów – informuje we wtorek agencja Reutera, na podstawie rosyjskich danych celnych, do których uzyskała dostęp.

  Od lutego do lipca bieżącego roku do Turcji dostarczono około 160 tys. ton węgla wydobytego w obwodach donieckim i ługańskim na wschodzie Ukrainy. Dwóch producentów wymienionych w danych celnych potwierdziło agencji Reutera, że przetransportowali w tym czasie węgiel z tych dwóch obwodów do Turcji.

  W odróżnieniu od USA i UE Turcja, która należy do NATO, nie wprowadziła ograniczeń na handel z Rosją ani z terenami Ukrainy okupowanymi przez Rosję.

 • 10:11

  Większość rosyjskich przekazów propagandowych dotyczących inwazji na Ukrainę, powielanych potem przez media, powstaje w organizacji pozarządowej Dialog. Działalność Dialogu jest prawdopodobnie koordynowana przez Siergieja Kirijenkę, pierwszego zastępcę szefa administracji Władimira Putina - informuje w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną.

  Już w lutym 2022 roku, na początku agresji Kremla na sąsiedni kraj, Dialog stworzył wiele kanałów w sieci społecznościowej Telegram. Próbowano w ten sposób narzucić propagandową narrację na temat wojny i generować "przekazy dnia" na użytek publicystów, mediów i tzw. blogerów wojskowych, czyli internetowych komentatorów popierających inwazję.

  Organizacja powiązana z Kirijenką miała też doradzać resortowi obrony, w jaki sposób odpowiadać na krytyczne opinie o stanie armii, w tym rozpowszechniane przez byłego szefa najemniczej Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna, który w sierpniu zginął w katastrofie lotniczej. W 2022 roku rosyjski rząd prawdopodobnie przekazał Dialogowi dofinansowanie o równowartości blisko 68 mln dolarów - poinformował think tank za doniesieniami opozycyjnych rosyjskich mediów, m.in. portali Meduza i Ważnyje Istorii.

  Te obserwacje są zgodne z naszymi własnymi ocenami, ponieważ od dłuższego czasu dostrzegamy, że większość rosyjskich przekazów propagandowych w konkretnych dniach wygląda podobnie - zaznacza ISW. Te treści charakteryzują się zbliżonymi tezami i środkami wyrazu, co może sugerować, że są koordynowane przez jakiś ośrodek powiązany z władzami i rozsyłane do różnych odbiorców - dodaje amerykański think tank.

  Analitycy z Waszyngtonu odnieśli się też do potwierdzonego w niedzielę przez armię Ukrainy wyzwolenia wsi Kliszczijiwka pod Bachmutem. W ocenie ISW odzyskanie kontroli nad tą miejscowością, a także sąsiednią Andrijiwką prawdopodobnie nie będzie skutkowało przyspieszeniem natarcia ukraińskiej armii na odcinku frontu na południe od Bachmutu, czyli miasta okupowanego przez wroga od maja 2023 roku.

 • 8:47

  W pierwszej połowie września kontynuowane były ciężkie walki wokół wysp w dolnym biegu Dniepru w obwodzie chersońskim na Ukrainie, gdzie obecnie przebiega linia frontu - przekazało we wtorek brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej poinformowano, że obie strony przeprowadzały wypady na wyspy i przeciwległe brzegi rzeki przy użyciu małych łodzi. Jak wskazano, istnieje realna możliwość, że rosyjskie operacje na tym obszarze zostały zdynamizowane, od kiedy sektor ten znalazł się w gestii nowo utworzonego 40. Korpusu Armijnego.

  "Liczba zaangażowanych sił jest stosunkowo niewielka w porównaniu z innymi frontami, jednak obie strony postrzegają ten obszar jako strategicznie ważny. Daje on również możliwość odciągnięcia jednostek przeciwnika od intensywnych walk w obwodach zaporoskim i donieckim" - podkreśliło brytyjskie ministerstwo obrony.'

 • 8:13

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy opublikował we wtorek rano najnowszy bilans rosyjskich strat. Minionej doby agresor stracił 520 członków personelu wojskowego, 5 czołgów, 17 wojskowych pojazdów opancerzonych, 35 systemów artyleryjskich, 2 wyrzutnie rakietowe, 1 system obrony przeciwpowietrznej i 17 dronów. W podsumowaniu przedstawiono także łączny bilans strat Rosjan od początku pełnoskalowej inwazji na Ukrainę.

 • 8:07

  Ukraińskie ministerstwo obrony opublikowało nagranie, na którym widać znieszczenie rosyjskiego ciężkiego moździerza samobieżnego 2S4 Tyulpan 240 mm oraz składu amunicji okupanta w obwodzie donieckim. Ataku dokonała 92 Brygada Zmechanizowana.

 • 7:58

  Ukraińskie systemy obrony powietrznej zniszczyły 27 z 30 dronów i jeden pocisk balistyczny Iskander, które Rosja wystrzeliła na terytorium Ukrainy we wtorek nad ranem – poinformowały ukraińskie siły powietrzne na platformie komunikacyjnej Telegram.

  Wyprodukowane w Iranie drony Shahed zostały zniszczone w południowych, środkowych i zachodnich regionach Ukrainy, a rakieta została wystrzelona w kierunku Krzywego Rogu w środkowej Ukrainie – podano.

 • 7:51

  W wyniku nocnego rosyjskiego ataku na Lwów, dokonanego przy pomocy dronów, ranna została jedna osoba. mężczyzna, który ucierpiał, ma otwarte złamanie kończyny i przebywa w szpitalu, jego stan zdrowia jest oceniany jako poważny - poinformowali we wtorek gubernator obwodu lwowskiego Andrij Kozycki i mer tego leżącego na zachodzie Ukrainy miasta Andrij Sadowy.

  Celem ostrzału był magazyn przemysłowy. Na terenie tego obiektu wybuchł pożar. Spod gruzów zniszczonego budynku wydobyto dwoje cywilów, kobietę i mężczyznę. Według wstępnych ustaleń kobieta nie doznała żadnych obrażeń, natomiast mężczyzna trafił do szpitala - relacjonował Kozycki na Telegramie.

  Jak informowały ukraińskie media, w nocy do eksplozji doszło także w Krzywym Rogu, Odessie, Kramatorsku, Słowiańsku i Charkowie. Obecnie brak doniesień o ofiarach śmiertelnych wśród cywilów.

 • 7:50

  Słabe tempo dostaw uzbrojenia z Zachodu sprawia, że choć ofensywa Sił Zbrojnych Ukrainy "powoli, ale postępuje", to nie mogą one zdobyć wystarczającej przewagi ogniowej w wojnie z Rosją – ocenił w rozmowie z PAP Andrij Zahorodniuk szef kijowskiego Centrum Strategii Obronnych i ukraiński minister obrony Ukrainy w latach 2019-2020.


  "Tak, uzbrojenie jest nam przekazywane, ale dostarczane jest bardzo długo. Zbyt wiele czasu mija od decyzji o wydaniu broni do chwili jej przekazania, dlatego nie możemy dziś uzyskać przewagi ogniowej. (...) Musimy wyrabiać własne uzbrojenie. Możemy produkować je u siebie, czy u was w Polsce, ale drogi dostaw powinny być znacznie skrócone"

 • 6:51

  We wtorek prezydent RP Andrzej Duda wystąpi podczas debaty generalnej Zgromadzenia Ogólnego ONZ, spotka się z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim i weźmie udział w przyjęciu organizowanym przez prezydenta USA Joe Bidena. To trzeci dzień wizyty prezydenta RP w Nowym Jorku.

  Prezydent rozpocznie wtorkowy program w ONZ od wzięcia udziału w debacie generalnej światowych przywódców w Zgromadzeniu Ogólnym ONZ. Duda jest piąty na liście mówców i wystąpi niedługo po prezydencie USA Joe Bidenie, który będzie mówił jako drugi.

  - Będę mówił o tych kwestiach, które są dzisiaj dla nas i dla naszej części Europy najważniejsze, a mianowicie o kwestiach oczywiście związanych z bezpieczeństwem, z tym, w jaki sposób budować bezpieczeństwo, zarówno to bezpieczeństwo energetyczne, jak i dzisiaj przede wszystkim wobec rosyjskiej agresji na Ukrainę i odradzającego się ewidentnie rosyjskiego imperializmu - zapowiadał Duda jeszcze przed wylotem do Nowego Jorku.

  Po wystąpieniu polski prezydent prawdopodobnie spotka się z Wołodymyrem Zełenskim i będzie rozmawiał m.in. na temat ukraińskiej kontrofensywy oraz eksporcie ukraińskiego zboża.

 • 4:44

  Rosja przypuściła atak powietrzny za zachodni Lwów. Miastem wstrząsnęły eksplozje - podali lokalni urzędnicy w mediach społecznościowych. Zarówno mer Lwowa Andrij Sadowy, jak i gubernator regionu Maksym Kozicki wezwali ludzi do pozostania w schronach, ponieważ spodziewane są kolejne ataki.

  W nocy do eksplozji doszło także w Krzywym Rogu, Odessie, Kramatorsku, Słowiańsku i Charkowie.

 • 4:19

  Instytut Studiów nad Wojną: Według urzędników wojskowych Ukrainy wyzwolenie Kliszczyjiwki i Andrijówki na południe od Bachmutu mogło osłabić rosyjską obronę w rejonie na południe od Bachmutu i sprawić, że walka staje się nieskuteczna dla trzech rosyjskich brygad.

 • 3:49

  Sekretarz stanu USA Antony Blinken spotkał się w poniedziałek z wiceprzewodniczącym Chińskiej Republiki Ludowej Hanem Zhengiem na marginesie 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Jak powiedział rzecznik Departamentu Stanu, rozmowa dotyczyła m.in. wojny na Ukrainie.

  Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby pytany, czy według informacji USA Pekin zamierza zwiększyć swoją pomoc wojskową Rosji, powiedział, że nie ma takich sygnałów i że taki krok nie leżałby w interesie Chin.

 • 3:32

  Aktualna sytuacja na froncie w Ukrainie.

 • 2:50

  O przylocie do USA Zełenski poinformował też na Telegramie. Przekazał, że od razu z lotniska w Nowym Jorku jedzie z wizytą do żołnierzy ukraińskich, którzy w USA są na leczeniu. "Dalsze dni będą ważne i intensywne" - dodał, wymieniając sesję Zgromadzenia Ogólnego ONZ i "ważne spotkania dwustronne".

  We wtorek w Nowym Jorku rozpocznie się debata generalna z udziałem szefów państw i rządów, czyli najważniejsza część 78. sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ. Zełenski, który weźmie udział w tym wydarzeniu, przeprowadzi w USA także liczne rozmowy dwustronne. Ukraiński przywódca spotka się z prezydentem RP Andrzejem Dudą.

 • 2:11

  Ołena i ja przybyliśmy do Stanów Zjednoczonych na Zgromadzenie Ogólne ONZ i wizytę w Waszyngtonie - poinformował na platformie X (dawnym Twitterze) Wołodymyr Zełenski.

  "Będę uczestniczyć w posiedzeniach Zgromadzenia Ogólnego, Szczytu Celów Zrównoważonego Rozwoju i Rady Bezpieczeństwa przy ONZ, a także w szeregu ważnych rozmów dwustronnych" - napisał. "Ukraina przedstawi państwom członkowskim ONZ konkretną propozycję dotyczącą wzmocnienia zasady integralności terytorialnej i poprawy zdolności ONZ do udaremniania i powstrzymywania agresji" - czytamy.

  "W Waszyngtonie mam zamiar spotkać się z prezydentem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem, przywódcami izb i partii Kongresu USA, urzędnikami wojskowymi, amerykańskimi przedsiębiorstwami, dziennikarzami i członkami społeczności ukraińskiej" - dodał.

  I przekazał: "W imieniu Ukrainy podziękuję Stanom Zjednoczonym za pomoc w naszej walce o niepodległość i wolność".

 • 1:43

  Spotkam się oczywiście z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Sergiejem Ławrowem w tym tygodniu i chciałbym, aby jak najwięcej moich zachodnioeuropejskich kolegów zrobiło to samo – powiedział przebywający w Nowym Jorku z okazji sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjarto.

 • 0:34

  Minister obrony Niemiec Boris Pistorius zapowiedział nowy pakiet pomocy dla Ukrainy wartości 400 milionów euro. Obejmuje on m.in. amunicję, poinformował polityk w poniedziałek w rozmowie z portalem dziennika "Bild". Pakiet nie zawiera jednak pocisków manewrujących Taurus, których przysłania domaga się Kijów.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red.

Źródło: tvn24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Pierre Crom/Getty Images

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości