Ukraińskie dowództwo Południe: rosyjscy wojskowi przewożą do obwodu chersońskiego swoje rodziny

Aktualizacja:
Źródło:
PAP, Reuters

Rosyjska agresja na Ukrainę trwa już od 106 dni. Rosyjscy wojskowi przywożą na okupowane tereny obwodu chersońskiego swoje rodziny, by w ten sposób pokazać, że zostaną tam "na zawsze" – przekazało dowództwo Południe armii ukraińskiej. Prezydent Wołodymyr Zełenski przekazał, że rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, z którymi graniczy Ukraina. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

  • 4:48

    W Kanadzie zamrożono rosyjskie aktywa o wartości ponad 123 milionów dolarów kanadyjskich. Zablokowano też transakcje o wartości ponad 289 mln dolarów – podała w czwartkowym komunikacie kanadyjska policja.

    Parlament Kanady Justin Trudeau kończy zaś prace nad budżetem federalnym, a w propozycjach przepisów okołobudżetowych znalazła się możliwość przejęcia rosyjskich aktywów w Kanadzie i przekazanie ich Ukrainie na odbudowę kraju po wojnie oraz na rekompensaty dla ofiar rosyjskiej inwazji.

  • 4:25

    Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Rzymie z prezydentem Włoch Sergio Mattarellą. Dzień wcześniej w Portugalii rozmawiał z prezydentem Marcelo Rebelo de Sousą. Celem obu wizyt jest budowanie poparcia dla nadania Ukrainie statusu kandydata do członkostwa w Unii Europejskiej.

  • 3:35

    Władze mołdawskiej służby celnej spotkały się w czwartek z przedstawicielami Unii Europejskiej, którzy zadeklarowali rządowi w Kiszyniowie wsparcie w kwestii utrzymującego się od początku czerwca chaosu na przejściach granicznych z Rumunią.

    Mołdawskie media wskazują, że chaos wynika z nadmiernego natężenia ruchu z naddunajskich portów z towarami pochodzącymi z Ukrainy, które z powodu wojny w tym kraju i zamknięcia portów morskich nie mogą być kierowane przez Morze Czarne

  • 2:32

    Zniszczenia w Borodziance pod Kijowem

    Zniszczenia w Borodziance pod Kijowem

    Zniszczenia w Borodziance pod Kijowem

  • 1:26

    Sytuacja na froncie nadal jest ciężka, w ciągu dnia nie było istotnych zmian - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w nagraniu wideo wyemitowanym w nocy z czwartku na piątek.

    Zełenski zapewnił, że ważny strategicznie Siewierodonieck i sąsiedni Lisiczańsk, a także inne miasta Donbasu, które dla rosyjskiego agresora są obecnie kluczowymi celami na wschodzie kraju, mogą się skutecznie bronić. - Czynimy natomiast pewne postępy w regionie charkowskim i wyzwalamy nasz kraj - powiedział prezydent Ukrainy.

    Odnosząc się do sytuacji na południu kraju mówił o "pewnym pozytywnym efekcie w regionie zaporoskim, gdzie możliwe się stało pokrzyżowanie planów agresora (...) Broni się także Mikołajów".

  • 0:16

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski napisał na Twitterze, że poinformował prezydent Francji Emmanuela Macrona o "sytuacji na froncie".

    Obaj przywódcy uzgodnili, że pozostaną w kontakcie, zwłaszcza w kontekście zabiegów Ukrainy o przyznanie jej statusu kandydata do Unii Europejskiej.

  • 23:57

    Podczas rozmowy telefonicznej z prezydentem Wołodymyrem Zełenski, prezydent Emmanuel Macron zapewnił, że Francja nadal będzie dostarczać Ukrainie ciężką broń do obrony przed rosyjską agresją - poinformował w czwartek późnym wieczorem Pałac Elizejski.

    Macron zapewnił także Zełenskiego, że Francja cały czas stoi po stronie Ukrainy. Francja dostarczyła już na Ukrainę 12 haubicoarmat Caesar, a także szkoli ukraińskich żołnierzy do ich obsługi.

  • 22:56

    Wojska rosyjskie zniszczyły mieszczącą kryte lodowisko halę sportową w Siewierodoniecku w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy - poinformował w czwartek szef władz obwodu Serhij Hajdaj.

    "Jeden z symboli Siewierodoniecka został zniszczony. Spłonął pałac lodowy" - przekazał Hajdaj na Telegramie. Dodał, że mogąca pomieścić 5 tys. widzów hala sportowa została zbombardowana przez wojska rosyjskie.

    "5000 mieszkańców Siewierodoniecka nie pojawi się już na koncercie na najlepszej scenie miasta (...) Lodowisko, łyżwiarstwo figurowe, hokej, siatkówka, szkoła sportowa, koncerty, bale absolwentów - blisko 50 lat historii rozwoju sportowego i kulturalnego naszego Siewierodoniecka (...) Nie wybaczymy wam, zwyrodnialcy" - napisał gubernator.

  • 22:13

    Każdego dnia na wojnie z Rosją ginie 100-200 ukraińskich wojskowych - poinformował Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, cytowany w czwartek przez BBC. Portal podkreśla, że to największe liczby upublicznione od początku inwazji.

    Podolak powiedział, że wśród głównych przyczyn dużej liczby strat jest brak parytetu miedzy ukraińskimi i rosyjskimi możliwościami bojowymi.

    Zaznaczył, że Ukrainie są potrzebne setki, a nie garstka najpotężniejszych systemów artyleryjskich, które może przekazać jej Zachód - relacjonuje BBC Ukraina. Poinformował, że Ukraina potrzebuje do 300 systemów rakietowych, by dorównać możliwości ogniowej Rosji i wyzwolić okupowane terytorium.

    Zachodnia haubica M777 wykorzystywana przez Ukraińców w Donbasie [6.06.2022]

  • 20:10

    Rosyjscy wojskowi przywożą na okupowane tereny obwodu chersońskiego swoje rodziny, by w ten sposób pokazać, że zostaną tam "na zawsze" – przekazało dowództwo Południe armii ukraińskiej.

    Według doniesień mediów w Kijowie sytuacja w obwodzie chersońskim na południu kraju, którego większość jest okupowana od pierwszych tygodni inwazji Rosji, jest bardzo trudna. Siły rosyjskie próbują wzmocnić pozycje obronne, by uniemożliwić kontrofensywę wojsk ukraińskich – tworzą dodatkowe linie obrony i minują teren. Używają przy tym starych radzieckich min.

  • 20:04

    Ukraińscy obrońcy nie poddali się Rosjanom, ale oddali się w ich ręce na ściśle określonych warunkach, które zostały wcześniej wynegocjowane między ukraińskim a rosyjskim wywiadem wojskowym - podał portal Ukraińska Prawda opierając się na źródłach w administracji prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego. Napisał, że wszyscy z 2449 ukraińskich obrońców Mariupola, którzy opuścili zakłady Azowstal, przebywają w byłej kolonii karnej w Ołeniwce na terytorium samozwańczej, kontrolowanej przez Rosję Donieckiej Republiki Ludowej.

  • 19:37

    Rozmowy o osłabieniu sankcji na Rosję są niedopuszczalne na tle tego, że Rosja planuje aneksję wschodu i południa Ukrainy - podkreślił Mychajło Podolak, doradca prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

    Rosyjski żołnierz nad rzeką w Chersoniu

  • 19:37

    Wojska rosyjskie kontynuują szturm Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim. W mieście trwają walki – informuje w czwartek w wieczornym raporcie Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Sztab powiadomił też, że w rejonie Słowiańska w obwodzie donieckim siły rosyjskie skupiły się na umacnianiu swoich pozycji. Prowadziły ostrzał wzdłuż linii styczności oddziałów. W rejonie miejscowości Dołyna niedaleko Słowiańska wojska ukraińskie skutecznie zaatakowały rosyjskie pozycje.

    Sztab poinformował o "częściowym powodzeniu" wojsk rosyjskich w rejonie Komyszuwachy i wsi Roty w obwodzie donieckim. Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Kramatorsk, prowadzili zwiad w rejonie Nahirnego, ale siły ukraińskie zmusiły przeciwnika do wycofania się.

    Sztab poinformował również, że na niektórych odcinkach wojska ukraińskie prowadzą działania ofensywne.

    W raporcie zaznaczono, że wojska białoruskie w obwodach brzeskim i homelskim, przy granicy z Ukrainą, utrzymują wzmocnione oddziały na zasadzie rotacyjnej, a mieszkańcom tych regionów zakazano wstępu do lasów, "by nie dopuścić do ujawnienia pozycji i lokalizacji sprzętu wojskowego".

    Wskazano również, że na Białorusi rozpoczęto przygotowania do utworzenia tzw. pospolitego ruszenia czyli dobrowolnych oddziałów formowanych z lokalnych mieszkańców. O planach ich utworzenia mówił niedawno Alaksandr Łukaszenka i władze wojskowe.

  • 19:25

    Trwają zaciekłe walki w Siewierodoniecku, a w sąsiednim Lisiczańsku wojska rosyjskie stosują amunicję dużego kalibru i niebezpieczne jest przebywanie nawet w schronach - poinformował w czwartek Serhij Hajdaj, szef władz obwodu ługańskiego, na terenie którego leżą oba miasta.

    Trwają walki o Donbas. Mieszkańcy ukrywają się w piwnicach

  • 18:46

    - Odbudujemy Ukrainę, musimy to zrobić i zrobimy - powiedziała w czwartek w Rzymie przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen. Przybyła ona na inaugurację organizowanego po raz pierwszy przez KE festiwalu poświęcony nowemu europejskiemu Bauhausowi. To projekt, którego celem jest przyspieszenie transformacji różnych sektorów gospodarki.

    Ursula von der Leyen w Rzymie

  • 18:13

    Ukraiński rząd będzie dokładać wszelkich starań, by uwolnić wszystkich obrońców Ukrainy, w tym cudzoziemców skazanych na karę śmierci przez tzw. Doniecką Republikę Ludową (DRL) - oznajmił w czwartek rzecznik MSZ w Kijowie Ołeh Nikołenko.

    Podkreślił, że wszyscy cudzoziemcy walczący na Ukrainie w szeregach Sił Zbrojnych Ukrainy są ukraińskimi wojskowymi. - Zgodnie z międzynarodowym prawem humanitarnym obejmuje ich prawny status kombatantów. Wszyscy wojskowi Sił Zbrojnych Ukrainy, którzy trafiają do niewoli wroga, mają prawa jeńców wojennych. Wróg nie może stosować wobec nich przemocy, zastraszać ich czy nieludzko traktować - zaznaczył rzecznik, cytowany przez portal RBK-Ukraina.

  • 17:51

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał dekret nakładający sankcje na 35 przedstawicieli władz rosyjskich, w tym na prezydenta Władimira Putina. Sankcje, obejmujące m.in. zamrożenie aktywów, wprowadzono bezterminowo.

  • 17:10

    Rosyjska inwazja może spowodować niebezpieczne zanieczyszczenie Morza Azowskiego i Morza Czarnego, nad którymi leży Ukraina - ostrzegł w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w zdalnym wystąpieniu podczas Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.

    Jak dodał, możliwe użycie przez Rosję broni masowego rażenia zagroziłoby "źródłom wody pitnej w naszym regionie" i doprowadziło do zagrożenia promieniowaniem lub skażeniem chemicznym Morza Czarnego i części Morza Śródziemnego.

  • 17:08

    Rzecznik premiera Borisa Johnsona odnosząc się do czwartkowego wyroku śmierci na dwóch brytyjskich jeńcach, powiedział, że Wielka Brytania jest nim "głęboko zaniepokojona". - Niezmiennie powtarzamy, że jeńcy wojenni nie powinni być wykorzystywani w celach politycznych - mówił.

    Zauważył, że na mocy konwencji genewskiej jeńcy nie powinni być ścigani za udział w działaniach wojennych. - W związku z tym będziemy dalej współpracować z władzami Ukrainy, by podejmować próby uwolnienia wszystkich brytyjskich obywateli, którzy służyli w ukraińskich siłach zbrojnych i są obecnie przetrzymywani jako jeńcy wojenni - dodał.

  • 16:29

    Dwóch Brytyjczyków i Marokańczyk zostało skazanych na śmierć przez "sąd" tzw. Donieckiej Republiki Ludowej za to, że walczyli po stronie Ukrainy – podała agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media państwowe.

    Skazani to dwaj Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun. O rozpoczęciu "procesu" prorosyjscy bojownicy z Donbasu powiadomili 7 czerwca.

    Brytyjczycy i Marokańczyk skazani na śmierć przez sąd w tzw. republice donieckiej

  • 16:14

    "Sąd" w tzw. Donieckiej Republice Ludowej skazał na karę śmierci dwóch Brytyjczyków i Marokańczyka za to, że walczyli po stronie Ukrainy – podała w czwartek agencja Reutera, powołując się na rosyjskie media państwowe.

    Skazani to dwaj Brytyjczycy Shaun Pinner i Aiden Aslin oraz obywatel Maroka Brahim Saadoun. O rozpoczęciu "procesu" prorosyjscy bojownicy z Donbasu powiadomili 7 czerwca.

  • 16:00

    Rosjanie chcą rozminowywać Mariupol w obwodzie donieckim, wypuszczając ukraińskich jeńców na zaminowane tereny - poinformowała w czwartek Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

  • 15:47

    Władze Kijowa odebrały w czwartek miastu Mińsk statut miasta partnerskiego - poinformował mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko. Decyzja ma związek z wykorzystaniem przez Rosję terytorium Białorusi do prowadzenia ataków na Ukrainę.

    Kijów

  • 15:45

    - Ukraina przeżywa dziś wielką tragedię i poddana jest wielkiej próbie – nasi żołnierze, bohaterowie narodu ukraińskiego giną za wolność i niepodległość naszego państwa. A naszym obowiązkiem jest uczcić ich czyny i pamięć o nich. Dlatego proponuję, by zaproponować rządowi budowę cmentarza wojennego w symbolicznym miejscu naszej historii – obok uroczyska Babi Jar – powiedział mer Kijowa Witalij Kliczko na posiedzeniu Rady Miejskiej.

    Babi Jar to nazwa wąwozu znajdującego się w Kijowie. Podczas drugiej wojny światowej znajdował się tam niemiecki obóz koncentracyjny, było to również miejsce masowych egzekucji. Szacuje się, że zginęło tam od 100 do 150 tysięcy ludzi, głównie Żydów.

  • 15:01

    Rosyjskie samoloty przeprowadziły atak rakietowy na obwód żytomierski na północy Ukrainy z terytorium Białorusi - poinformował w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa głównego zarządu operacyjnego Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

    "Jeśli chodzi o kierunek Białorusi, to przeciwnik nie sformował tam ofensywnych grup. Ale na przykład dzisiaj z jednego z lotnisk Białorusi przeciwnik, siły zbrojne Rosji, poderwał swoje samoloty i przeprowadził uderzenie rakietowe w terytorium Ukrainy" - przekazał Hromow, cytowany przez agencję Interfax-Ukraina.

    Do uderzenia pociskiem manewrującym doszło o godz. 1.15 (0.15 w Polsce) w nocy w obwodzie żytomierskim - dodał generał. Według niego samoloty wystartowały z okolic Mozyrza w obwodzie homelskim i z lotniska w Baranowiczach w obwodzie brzeskim.

  • 14:47

    Mieszkańcy tak niechętnie odnoszą się do przechodzenia na płatności w rosyjskich rublach, że okupanci w obwodzie chersońskim muszą używać hrywien. Rosjanie zachęcają też przedsiębiorców z Krymu do przenoszenia działalności na południe Ukrainy - poinformował w czwartek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

  • 14:30

    Żołnierze z samozwańczych "republik ludowych" na wschodzie Ukrainy są zmuszani do zawierania kontraktów z rosyjską armią, a następnie wysyłani na pierwszą linię frontu, gdzie giną lub zostają ranni - wynika z przechwyconej rozmowy dwojga mieszkańców tzw. Donieckiej Republiki Ludowej.

  • 14:29

    Minister sprawiedliwości Niemiec Marco Buschmann opowiedział się za wywłaszczeniem na Zachodzie rosyjskich oligarchów i wykorzystaniem ich funduszy do powojennej odbudowy Ukrainy. Jak zaznaczył, należy dokonać rozróżnienia między majątkiem państwowym a prywatnym – informuje w czwartek portal dziennika "Welt".

  • 13:43

    Na Ukrainie obsiano 75 procent pól, pomimo ich zniszczenia przez Rosjan, bo nasz kraj robi wszystko, aby zapobiec globalnemu głodowi - napisała w środę na Twitterze ukraińska posłanka Łesia Wasyłenko, zamieszczając pod wpisem zdjęcie satelitarne jednego z ostrzelanych pól.


    "Typowe pole na Ukrainie w dzisiejszych czasach. Pokiereszowane przez Rosję. Mimo to 75 proc. pól zostało obsianych. Ukraina robi wszystko, co w jej mocy, aby zapobiec globalnemu głodowi. Jednakże to świat musi stanąć na wysokości zadania i uwolnić Morze Czarne od rosyjskiej marynarki"


  • 13:41

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zażądał wykluczenia Rosji z Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) w związku z blokowaniem i kradzieżą przez Rosję ukraińskiego zboża.

    - Nie może być mowy o przedłużeniu członkostwa Rosji w FAO. Jak mogłaby tam należeć, skoro pracuje nad zagłodzeniem co najmniej 400 mln osób, a może nawet miliarda? – powiedział Zełenski, który wystąpił przez internet na dorocznym posiedzeniu Rady Ministerialnej Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) w Paryżu.

  • 12:53

    Unia Europejska przeznaczy dodatkowe 205 milionów euro na pomoc humanitarną dla Ukrainy - poinformował na konferencji prasowej w Brukseli rzecznik Komisji Europejskiej ds. budżetowych.

  • 12:34

    Ciała 58 żołnierzy, którzy polegli w obronie zakładów metalurgicznych Azowstal w Mariupolu, w tym czterech wojskowych z pułku Azow, przewieziono do Kijowa w celu identyfikacji - poinformowało na Facebooku ukraińskie Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego.

    "Zmarli żołnierze zostaną pochowani w mauzoleum obrońców Azowstalu, które powstanie na zboczach nad rzeką Dniepr (w stolicy)" - przekazano w komunikacie rządowej instytucji.

  • 12:23

    Podczas mojej wizyty na Ukrainie zaoferuję naszą pomoc w opiece nad rannymi - poinformował niemiecki minister zdrowia Karl Lauterbach w radiu Deutschlandfunk.

    Z jednej strony wiązałoby się to z leczeniem w Niemczech, ale także z opieką nad rannymi na Ukrainie.

    Lauterbach wspomniał w szczególności o pomocy dla osób z ciężkimi oparzeniami i dla tych, którzy stracili kończyny w czasie wojny.

  • 12:20

    W około 40 procent zrujnowanych bloków mieszkalnych w Mariupolu znajdowane są ciała zabitych, najczęściej od 50 do 100 ofiar. Tymczasem w wielu częściach miasta Rosjanie całkowicie zaprzestali poszukiwania szczątków i wywożą je na śmietnik wraz z gruzem - poinformował doradca mera Mariupola Petro Andriuszczenko.

  • 12:20

    Dostarczone przez Polskę armatohaubice Krab są już gotowe do wykonywania zadań na froncie ukraińskim – poinformował minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow na Facebooku.

    Podkreślił, że Siły Zbrojne Ukrainy mają już ponad 150 systemów artyleryjskich kalibru 155 mm, a także ponad 50 innych haubic dużego kalibru oraz pocisków do nich.

    Dodał, że szkolenia z obsługi zachodnich systemów rakietowych odbywa już 1500 ukraińskich żołnierzy.

  • 11:50

    Ukraińskie ministerstwo obrony poinformowało, że wojska ukraińskie odzyskały część terytorium w kontrofensywie w rejonie Chersonia na południu Ukrainy - podał Reuters.

    Ministerstwo nie podało szczegółów, ale powiedziało, że siły rosyjskie "poniosły straty w ludziach i sprzęcie, wycofując się, minowały opuszczany teren" - napisała agencja Reutera. Zastrzegła jednak, że nie była w stanie niezależnie zweryfikować sytuacji na miejscu.

  • 11:49

    Unia Europejska przekaże 20 milionów euro dla ukraińskich start-upów za pośrednictwem Europejskiej Rady ds. Innowacji (EIC) - poinformowała Komisja Europejska.

  • 11:48

    Siły rosyjskie minują obwód chersoński na południu Ukrainy i w tym celu przetransportowano na okupowane tereny miny z lat 50. XX wieku – poinformował ukraiński wywiad wojskowy na stronie ministerstwa obrony.

  • 11:40

    Siły ukraińskie ponoszą duże straty i borykają się z dezercjami. Mają 20 razy mniej artylerii i 40 razy mniej amunicji oraz znacznie mniejszy zasięg niż wojska rosyjskie – podał brytyjski dziennik "Independent", cytując ustalenia z nowego raportu wywiadowczego.

  • 11:01

    Wzrosło niebezpieczeństwo rosyjskich ataków na obwód odeski i mikołajowski z Morza Czarnego – poinformował szef władz obwodu odeskiego Serhij Bratczuk w ukraińskiej telewizji.

    Dodał, że o ile jeszcze kilka dni temu siły rosyjskie korzystały w atakach na te obwody ze strategicznego lotnictwa startującego z terytorium Rosji, to teraz wzrosło zagrożenie ataku z morza.

  • 10:34

    W miejscowości Kadijiwka (Stachanow) na terytorium samozwańczej Ługańskiej Republiki Ludowej na wschodzie Ukrainy zniszczono bazę rosyjskich najemników z Grupy Wagnera. Według wstępnych doniesień przeżyła tylko jedna osoba - poinformowała agencja UNIAN za ukraińskim dziennikarzem Romanem Boczkałą.

    Boczkała opublikował na Telegramie zdjęcie, na którym widać kłęby dymu unoszące się nad stadionem w Kadijiwce. "Płonie stadion w Stachanowie (nowa-stara nazwa Kadijiwki, przywrócona przez okupacyjne władze Ługańskiej Republiki Ludowej - red.), gdzie znajdowała się baza wagnerowców" - przekazał korespondent.

  • 10:31

    Ktoś zauważył, że niebezpiecznym byłoby upokarzanie Putina. Jednak stworzenie precedensu, według którego agresor może zająć część terytorium innego kraju poprzez układ pokojowy zawarty po nieusprawiedliwionej agresji, to byłby bardzo niebezpieczny sygnał - powiedział na antenie brytyjskiej stacji Sky News były sekretarz generalny NATO Anders Fogh Rasmussen.

    - To zachęciłoby jedynie innych dyktatorów - dodał Rasmussen. Jego zdaniem "Putin rozumie tylko język siły, mocy i jedności". - Dlatego powinniśmy kontynuować maksymalną presję na Rosję poprzez dostawy wszelkiego rodzaju uzbrojenia (na Ukrainę - red.) oraz odcięcie finansowania Rosji - zaapelował duński polityk.

  • 10:28

    Parlament i rząd Ukrainy opracowują plan redukcji zatrudnienia urzędników. Jeżeli reforma wejdzie w życie, będzie ich co najmniej o połowę mniej - poinformowało ukraińskie wydanie magazynu Forbes, powołując się na rozmowę z wysokim przedstawicielem władz.

  • 10:27

    Szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj napisał, że "cisza zapada w Siewierodoniecku tylko podczas przeładowywania uzbrojenia". "Rosjanie są wierni swojej prymitywnej taktyce - ciężki ostrzał artyleryjski, a potem próby przebicia się (piechoty). To samo wydarzyło się w zniszczonych już miastach Rubiżne i Popasna. Wróg atakuje w zmasowany sposób strefę przemysłową w Siewierodoniecku, którą nadal kontrolujemy" - przekazał.

    "Jeśli jednak szybko otrzymamy zachodnią broń artyleryjską dalekiego zasięgu, będziemy mogli wyzwolić miasto w ciągu 2-3 dni" - dodał.

  • 10:11

    Inwazja Rosji na Ukrainę zdestabilizowała światowe rynki żywnościowe i sprawiła, że w górę poszybowały ceny podstawowych produktów rolnych, które eksportowała Ukraina - stwierdza Polski Instytut Ekonomiczny. Rosnące ceny żywności napędzają inflację - dodano.

  • 9:42

    Na ulicach Siewierodoniecka na wschodzie Ukrainy szalały walki, a siły rosyjskie niszczyły "wszystko, co może być użyte do obrony" - powiedział szef władz obwodowych Serhij Hajdaj.

    Jak powiedział, Rosja ostrzeliwuje obszary miasta, które są nadal kontrolowane przez Ukrainę, ale siły ukraińskie będą w stanie "posprzątać" w mieście, gdy otrzymają artylerię dalekiego zasięgu.

  • 9:15

    Najbardziej zacięte walki trwają obecnie w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy, gdzie siły rosyjskie atakują m.in. w kierunku Popasnej i Siewierodoniecka – poinformował dowódca sił obrony Ukrainy Serhij Najew na Telegramie.

    Najew, który był z wizytą roboczą w obwodach ługańskim, donieckim i zaporoskim, powiedział, że sytuacja pozostaje trudna. "Na większości kierunków trwają walki pozycyjne. Najbardziej zacięte w obwodzie ługańskim, gdzie wróg próbuje atakować w stronę Switłodarska, Popasnej, Siewierodoniecka i Swiatohirska" – oznajmił.

    Podkreślił, że obrońcy codziennie i co noc odpierają liczne ataki rosyjskie mające na celu zdobycie nowych terenów lub otoczenie wojsk ukraińskich.

  • 9:13

    Rosjanie kontynuują ataki na Siewierodonieck. W ciągu ostatnich dwóch dni wzmocnili także swoją ofensywę na południe od Iziumu na wschodzie Ukrainy - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

    W codziennej aktualizacji wywiadowczej podano, że Rosjanie podjęli próbę przegrupowania walczących na wschodzie Ukrainy oddziałów, jednak ich zdolności nadal są mocno osłabione.

    Ministerstwo przypomniało, że ofensywę w kierunku Iziumu zatrzymano w kwietniu i od tego momentu linie frontu tego obszaru działań pozostają niezmienione.

  • 9:00

    Od początku inwazji na Ukrainę wojsko rosyjskie straciło już około 31,7 tys. żołnierzy, w tym około 200 w ciągu ostatniej doby - ogłosił Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    Zeszłej doby Rosja straciła też pięć czołgów, dziewięć pojazdów opancerzonych, osiem systemów artylerii i trzy drony – zaznaczono.

  • 8:55

    Miliony ludzi mogą głodować z powodu blokady przez Rosję ukraińskich portów nad Morzem Czarnym - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Ostrzegając, że świat stoi na krawędzi "straszliwego kryzysu żywnościowego", przywódca powiedział, że Ukraina nie jest w stanie eksportować pszenicy, kukurydzy, oleju i innych produktów.

  • 8:45

    Od początku wojny funkcjonariusze SG odprawili na przejściach granicznych z Ukrainy do Polski 3,926 mln osób - poinformowała Straż Graniczna. Ostatniej doby do naszego kraju z Ukrainy przyjechało 23,3 tys. osób.

  • 8:38

    Dostarczane Ukrainie przez Zachód systemy artyleryjskie już robią różnicę na froncie, dlatego wyzwolenie znaczących obszarów na południu kraju jest kwestią czasu - ocenił szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim, cytowany przez agencję Reutera.

    "Ukraińskie wojska odniosły pewne sukcesy w kontratakach w sąsiednim obwodzie chersońskim. (...) Zachodnie systemy artyleryjskie są już obecne na froncie też w naszym regionie" - poinformował Kim w środę wieczorem, nie wyjaśniając, jakie konkretnie rodzaje uzbrojenia trafiły na wyposażenie sił zbrojnych Ukrainy.

    W ocenie Kima wyzwolenie południa kraju wymaga jednak zaangażowania większej liczby żołnierzy, co można osiągnąć dzięki dodatkowej mobilizacji lub przesunięciu części oddziałów z Donbasu, gdzie obecnie toczą się najbardziej intensywne walki.

  • 8:27

    Dwie osoby zginęły, a cztery odniosły obrażenia w pożarze, który wybuchł w środę późnym wieczorem w Charkowie na wschodzie Ukrainy na skutek rosyjskiego ostrzału – poinformowała Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych obwodu charkowskiego na Facebooku.

    Pożar wybuchł około godz. 23 (22 czasu polskiego). Płomienie ogarnęły kawiarnię, sklep spożywczy i bibliotekę szkolną – w sumie powierzchnię 500 m kw. Pożar ugaszono po ponad czterech godzinach.

    Pożar na skutek ostrzałów w Charkowie (8 czerwca)

  • 7:59

    Trzy osoby zginęły w środę w obwodzie ługańskim na skutek rosyjskich ostrzałów, a sześć odniosło obrażenia w ciągu ostatnich dwóch dni – poinformował szef władz obwodowych Serhij Hajdaj na Telegramie.

    W Lisiczańsku zginął w środę jeden mężczyzna i dwie kobiety, zaś obrażenia odniosła córka jednej z nich. W sumie w ciągu ostatnich dwóch dni rannych zostało sześcioro mieszkańców Lisiczańska, przy czym czworo z nich jest hospitalizowanych.

  • 7:50

    Rosja przywróciła dostawy słodkiej wody na okupowany Krym, wykorzystując w tym celu Kanał Północnokrymski, który pozostawał nieczynny od 2014 roku - poinformował amerykański dziennik "New York Times", powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

    Władze na Kremlu twierdzą również, że wyremontowały około 1200 km linii kolejowych i umożliwiły transport pomiędzy Krymem i zachodnią Rosją. Pojawiają się też doniesienia o przywróceniu ruchu samochodowego z obwodu rostowskiego na okupowany półwysep przez zajęte tereny południowej Ukrainy, lecz tych doniesień nie udało się w obiektywny sposób zweryfikować - podkreślono w analizie "New York Timesa".

  • 7:43

    Wojska rosyjskie wciąż ostrzeliwują cywilną infrastrukturę na wschodzie Ukrainy i bezskutecznie starają się znaleźć słabe punkty w obronie Siewierodoniecka. W okolicach wsi Kateryniwka ponieśli straty i wycofali się – podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

    W obwodzie ługańskim Rosjanie ostrzeliwali jednostki ukraińskie z artylerii i moździerzy. Ostrzelali również infrastrukturę cywilną w Siewierodoniecku, Lisiczańsku i innych miejscowościach – napisano w porannym sprawozdaniu ukraińskiego sztabu.

    W raporcie zaznaczono, że wojska rosyjskie przeprowadziły nalot i nieudaną próbę szturmu na Tosziwkę, a w okolicach wsi Kateryniwka siły ukraińskie zadały im straty i zmusiły do odwrotu. „Wróg kontynuuje bezskuteczne poszukiwania słabości w obronie miasta Siewierodonieck” – napisano.

    Rosjanie ostrzeliwali również pozycje ukraińskie i miejscowości w obwodzie donieckim i szykują się do dalszej ofensywy na Słowiańsk i Barwinkowe.

  • 7:25

    Trzydzieści czołgów T-62 przemieściły siły rosyjskie do Wasylówki w obwodzie zaporoskim na południu Ukrainy – poinformował rzecznik ukraińskiego ministerstwa obrony Ołeksandr Motuzianyk, cytowany przez portal Armija Inform.

    "Na kierunku zaporoskim rosyjski agresor zwiększa środki ogniowe" – zwrócił uwagę rzecznik.

  • 7:17

    Ukraina. Wołodymyr Zełenski o wsparciu Andrzeja Dudy i skutkach wojny z Rosją

  • 7:06

    Brak ostrej reakcji Zachodu na tłumienie protestów wolnościowych na Białorusi zachęcił Rosję do ataku na Ukrainę - powiedział PAP szef Białoruskiego Stowarzyszenia Dziennikarzy (BAŻ) Andrej Bastuniec.

  • 6:41

    Na Ukrainę mają trafić amerykańskie wyrzutnie HIMARS i brytyjskie M270. Ukraińska armia ma je dostać w wersji, która strzela kierowanymi pociskami na odległość ponad 70 km z błędem do kilku metrów. „Amerykanie nazywają HIMARS karabinem snajperskim ze 100-kg głowicą” – mówi PAP Marek Świerczyński z Polityki Insight.

  • 6:34

    Skutki wojny w Mariupolu. Zagrożenie epidemią, zanieczyszczona woda i brak opieki medycznej

  • 4:41

    - Po trzech miesiącach od rozpoczęcia rosyjskiej agresji na Ukrainę stanęliśmy w obliczu nowej rzeczywistości. Dla tych w rejonie konfliktu każdy dzień przynosi nowy rozlew krwi i cierpienia. A dla ludzi na całym świecie, w połączeniu z innymi kryzysami, wojna grozi spowodowaniem bezprecedensowej fali głodu i ubóstwa, która pociągnie za sobą chaos gospodarczy - powiedział skretarz generalny ONZ Antonio Guterres.

    Według zaprezentowanego raportu liczba osób zagrożonych kryzysem żywnościowym na świecie podwoiła się ze 135 mln przed pandemią do 276 mln w ciągu zaledwie 2 lat. Ocenia się, że pośrednie konsekwencje wojny na Ukrainie mogą zwiększyć tą liczbę do 323 mln.

  • 4:40

    Pośrednie skutki wojny na Ukrainie spowodowały już znaczny wzrost kosztów utrzymania, których nie uniknie żaden kraj, ani lokalna społeczność - powiedział sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres. Dodał, że wojna powoduje kryzys światowy w trzech dziedzinach - bezpieczeństwa żywnościowego, energii i finansów.

  • 4:39

    Zniszczenia w Charkowie po rosyjskim ostrzale

    Zniszczenia w Charkowie po rosyjskim ostrzale

    Zniszczenia w obwodzie donieckim

  • 4:39

    - Państwa Europy Środkowo-Wschodniej chcą, aby Ukraina już w czerwcu została uznana za państwo kandydujące do UE. Liczymy, że nikt nie będzie wetować czegoś, co jest jedyną sprawiedliwą decyzją w tym momencie - powiedział w portugalskiej Bradze szef prezydenckiego Biura Polityki Międzynarodowej Jakub Kumoch.

  • 4:38

    Ukraina, której PKB zmalał o połowę, będzie potrzebować międzynarodowej pomocy wojskowej, humanitarnej i gospodarczej, bez niej nie będzie w stanie wypłacać emerytur ani wynagrodzeń w sferze budżetowej – mówili eksperci zaproszeni przez sejmową komisję obrony.

    Eksperci zwracali uwagę na spowodowaną najazdem i zbrodniami rosyjskich wojsk radykalizację nastrojów społecznych, która będzie utrudniać władzom ukraińskim ewentualne rozmowy pokojowe.

  • 4:38

    Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował do zagranicznych biznesmenów aby zaprzestali działalności w Rosji i nie finansowali swoimi podatkami jej wojny z Ukrainą. Zaprosił ich aby rozpoczęli działalność na Ukrainie - informuje agencja Ukrinform.

  • 4:38

    W znacznej mierze w Siewierodoniecku decyduje się los ukraińskiego Donbasu - oznajmił w środę wieczorem prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski.

    Prezydent powiedział na nagraniu, że "Siewierodonieck jest epicentrum sprzeciwu w Donbasie". - Bronimy naszych pozycji. Zadajemy wrogowi znaczne straty - zapewnił. - To bardzo zażarta bitwa, bardzo ciężka. Chyba jedna z najcięższych od początku tej wojny - powiedział Zełenski.

Autorka/Autor:asty, pp/kg

Źródło: PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock