Władze Ukrainy: wywiezieni z Azowstalu żołnierze nie są torturowani przez Rosjan

Aktualizacja:
Autor:
asty,
ads/kab
Źródło:
PAP

Ukraińcy odpierają rosyjską inwazję już czwarty miesiąc. Wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu żołnierze ukraińscy nie są torturowani przez Rosjan – zapewnił sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy. Wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar oceniła, że Kijów zawsze będzie zagrożony rosyjskim atakiem, bo "zniszczenie Kijowa to unicestwienie władzy ukraińskiej". - To najszybsza metoda podbicia Ukrainy - dodała. Jak podkreśliła, wojska rosyjskie atakują obecnie na Ukrainie z kilku kierunków. W tvn24.pl relacjonujemy najważniejsze wydarzenia. 

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:24

  Gubernator Ługańska Serhij Hajdaj powiedział, że około 50 rosyjskich żołnierzy dotarło do autostrady i "zdołało zdobyć przyczółek", ale nie na długo. - Punkt kontrolny został złamany. Armia rosyjska nie kontroluje już trasy, ale ją ostrzeliwuje – powiedział. Możliwe, że wojska ukraińskie będą zmuszone do opuszczenia jednej lub dwóch wiosek. – Musimy wygrać wojnę, a nie bitwę – dodał.

 • 3:05

 • 1:58

  "Obecna ofensywa okupantów w Donbasie może przekształcić ten region w obszar bezludny" - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Oskarżył wojska rosyjskie o dążenie do "obrócenia w popiół" miast w Donbasie.

  - Rosja dokonuje w Donbasie deportacji i zabójstw ludności cywilnej na masową skalę. Wszystko to świadczy o ewidentnej polityce ludobójstwa prowadzonej przez Rosję - podkreślił ukraiński prezydent.

  Zełenski równocześnie wyraził ubolewanie, że podziały między państwami Unii Europejskiej uniemożliwiają uchwalenie dalszych sankcji na Rosję i zapytał dlaczego niektóre państwa członkowskie UE wciąż blokują te sankcje.

  - Przez ile jeszcze tygodni Unia Europejska będzie próbować uzgodnić szósty pakiet sankcji ? Oczywiście jestem wdzięczny tym przyjaciołom, którzy opowiadają się za nowymi sankcjami. Ale kto popiera ludzi, którzy blokują te sankcje ? Dlaczego pozwala im się być tak wpływowymi ? - pytał Zełenski.

  Dodał, że "nacisk na Rosję to po prostu kwestia ratowania istnień ludzkich. A każdy dzień słabości, różnych dyskusji, lub propozycji 'uspokojenia' agresora na koszt ofiar oznacza po prostu, że zostanie zabitych więcej Ukraińców".

 • 1:39

 • 1:18

  "Musimy zrozumieć, że każdy dzień naszego życia, niezależnie od tego gdzie znajdujemy się na Ukrainie, kosztuje nas drogo. Nasi obrońcy walczą za nie na froncie. Wszyscy mamy obowiązek walczyć za wolność, za prawdę - każdy na swoim miejscu i poprzez misję, do której został powołany" - napisał na Facebooku metropolita Epifaniusz, głowa Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej.

  Podkreślił, że jeden z głównych kierunków tej walki polega na przeciwstawianiu się "ideologii 'rosyjskiego świata', tej faszystowskiej, zbrodniczej doktrynie owiniętej w błyszczące szaty kazań Cyryla i jego popleczników".

  Jak poinformował metropolita Epifaniusz Rada Biskupów, która ostatnio obradowała w cerkwi św. Zofii w Kijowie, potępiła tę ideologię "rozpowszechnianą przez Patriarchat Moskiewski jako doktrynę heretycką, opartą na podziale kościoła na gruncie narodowościowym".

  Metropolita wezwał w imieniu Rady Biskupów do potępienia i pozbawienia tronu moskiewskiego patriarchy Cyryla jako jednego z "twórców i propagatorów tej doktryny".

 • 0:36

  Rosyjscy oligarchowie mogliby wykupić się z sankcji, a uzyskane w ten sposób pieniądze zostałyby przeznaczone na pomoc dla Ukrainy – taką propozycję kanadyjskiej wicepremier i minister finansów Chrystii Freeland mają rozważać zachodni sojusznicy.

  Freeland miała zgłosić propozycję umożliwienia "wykupu" z sankcji podczas spotkania krajów G7 w Niemczech w ub. tygodniu, a inspiracją były rozmowy z rosyjskimi oligarchami – podały w czwartek kanadyjskie media za agencją AP.

  Kanadyjska wicepremier, przed rozpoczęciem pracy w rządzie, była dziennikarką w Moskwie i poznała wówczas wielu obecnych oligarchów. Jest autorką książek o tworzeniu się rosyjskiej oligarchii.

  Według źródeł AP, Ukraina wie o tej propozycji i nie odrzuca takiej możliwości. Z kolei zachodni sojusznicy liczą też na to, że część oligarchów może dzięki temu odsunąć się od prezydenta Rosji Władimira Putina.

 • 21:53

  Wojska rosyjskie usiłują wedrzeć się do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim i w okolicy miasta trwają zacięte walki – poinformował w czwartek wieczorem szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj na Telegramie.

  Hajdaj napisał, że miasto jest atakowane przy użyciu artylerii i lotnictwa. "Nasi obrońcy walczą w okolicy Zołotego i Kateryniwki. W Toszkiwce raszyści (Rosjanie) zostali pogonieni, Siły Zbrojne Ukrainy umocniły pozycje" – napisał Hajdaj.

  Zaznaczył, że ważna trasa Lisiczańsk-Bachmut jest pod nieustannym ostrzałem sił rosyjskich i przemieszczanie się nią jest niebezpieczne. "Nie została jednak utracona możliwość przewożenia transportów humanitarnych i ewakuacji mieszkańców" - zapewnił Hajdaj.

 • 21:32

  Rozmowy pokojowe z Rosją tak naprawdę nie mają miejsca - powiedział w czwartek minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba, który wziął udział w sesji pytań i odpowiedzi na żywo z użytkownikami Twittera.

  Kułeba przyznał też, że sytuacja militarna na wschodzie Ukrainy jest gorsza niż mówią o tym oficjalne informacje, a jego kraj potrzebuje teraz ciężkiej broni, aby skutecznie walczyć z Rosją.

 • 21:17

  12 ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował w czwartek na Facebooku sztab Operacji Sił Połączonych.

  Jak podano, siły rosyjskie ostrzelały prawie 50 miejscowości w obwodach donieckim i ługańskim, niszcząc i uszkadzając 60 obiektów cywilnych, w tym 55 budynków mieszkalnych. Zginęło dziewięciu cywilów, a 14 zostało rannych.

  W ciągu ostatniej doby w Donbasie wojska ukraińskie zniszczyły m.in. jeden rosyjski czołg, pięć systemów artyleryjskich, pięć transporterów opancerzonych i pięć samochodów. Zestrzelono też rosyjski śmigłowiec Ka-52 i bezzałogowiec Orłan-10.

 • 20:57

  W wyniku rosyjskiego ostrzału Charkowa zginęło w czwartek 5-miesięczne niemowlę i jego ojciec – poinformował komendant policji ukraińskiej Ihor Kłymenko na Facebooku.

  "Kiedy zaczął się ostrzał, na ulicy spacerowała młoda rodzina: żona i mąż, który trzymał na rękach 5-miesięczne maleństwo. Mężczyzna poniósł śmierć od razu, kobieta została hospitalizowana w ciężkim stanie. Potem policjant z obwodu charkowskiego znalazł ciało dziecka" – napisał Kłymenko.

 • 20:48

  Wywiezieni z kombinatu Azowstal w Mariupolu żołnierze ukraińscy nie są torturowani przez Rosjan – zapewnił w czwartek sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow w telewizji Kanał 24.

  Powiedział, że dowódcy pułku Azow, który bronił Azowstalu, podpułkownikowi Denysowi Prokopence udało się połączyć telefonicznie z żoną więcej niż raz. - Władze mają więcej informacji o tym, kiedy rozmawiali inni żołnierze Azowa, którzy znajdują się w trudnych warunkach – powiedział Daniłow. Innych szczegółów nie podał. - Modlimy się, żeby byli żywi i zdrowi - oznajmił.

  Daniłow zapewnił, że żołnierze Azowa mają zostać wymienieni na rosyjskich jeńców.

 • 20:30

  Wojska rosyjskie na kierunku zaporoskim zostały dodatkowo wzmocnione batalionem pancernym z czołgami T-62 – poinformował w czwartek wieczorem na Facebooku Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Według sztabu na okupowanych przez Rosjan terenach trwa wprowadzanie reżimu administracyjno-policyjnego. "Nadal utrudniany jest wyjazd cywilom na tereny kontrolowane przez władze ukraińskie. Ponadto okupanci uruchomili transmisję propagandowych materiałów informacyjnych w publicznych i specjalnych zasobach radiowo-telewizyjnych" – napisano w komunikacie.

 • 19:06

  Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) uchwaliła w czwartek rezolucję, w której oceniła, że rosyjskie działania zbrojne na Ukrainie doprowadziły do kryzysu zdrowotnego w tym kraju. Za rezolucją opowiedziało się 88 członków WHO, 12 było przeciw, a 53 wstrzymało się od głosu.

  Równolegle z przyjętą rezolucją Rosja złożyła swój projekt, który został odrzucony w głosowaniu - za rosyjskim dokumentem opowiedziało się 15 głosujących, przeciw - 66. W obu dokumentach wyrażono "głębokie zaniepokojenie trwającym kryzysem zdrowotnym na Ukrainie", ale jedynie w przyjętej rezolucji jako powód tego kryzysu zostaje wymieniona inwazja Rosji na Ukrainę.

 • 18:55

  W okresie obrony Mariupola wykonano siedem misji powietrznych z dostawami broni i żywności do obleganego przez siły rosyjskie kombinatu Azowstal – poinformował szef ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) gen. brygady Kyryło Budanow w wywiadzie dla portalu The War Zone.

  W misjach uczestniczyło w sumie 16 śmigłowców Mi-8, z których siłom rosyjskim udało się zestrzelić dwa - napisał portal w środę. Do Azowstalu, który był ostatnim punktem ukraińskiego oporu w Mariupolu, oprócz broni, amunicji i żywności dostarczono leki oraz 72 żołnierzy pułku Azow – przekazał Budanow.

  Szef wywiadu wojskowego nie powiedział, ile osób poniosło śmierć podczas tych misji ani kiedy do nich doszło. Wcześniej prezydent Wołodymyr Zełenski w wywiadzie z okazji 3. rocznicy objęcia urzędu powiedział, że w ich trakcie zginęło "bardzo wielu lotników".

 • 18:31

  Premier Włoch Mario Draghi rozmawiał w czwartek z prezydentem Rosji Władimirem Putinem na temat sytuacji na Ukrainie i wysiłków na rzecz rozwiązania kryzysu żywnościowego. O tematach rozmowy poinformowała kancelaria szefa rządu w Rzymie.

 • 18:30

  Na Ukrainie prowadzone jest obecnie prawie 14 tys. śledztw w sprawie domniemanych zbrodni wojennych popełnionych przez wojska rosyjskie, a każdego dnia dochodzi 100-200 nowych - poinformowała w czwartek prokurator generalna tego kraju Iryna Wenediktowa.

  Wenediktowa przyjechała tego dnia do Londynu, gdzie spotkała się z brytyjską prokurator generalną Suellą Braverman i innymi urzędnikami, by przedyskutować, co Wielka Brytania i inne zachodnie mocarstwa mogą zrobić, aby wesprzeć dochodzenia w sprawie zbrodni wojennych. Jest to pierwsza podróż zagraniczna Wenediktowej od początku rosyjskiej napaści na Ukrainę.

 • 17:44

  Wojska rosyjskie usiłowały przedrzeć się z obwodu chersońskiego w kierunku Mikołajowa – poinformowało w czwartek ukraińskie dowództwo operacyjne Południe w nagraniu zamieszczonym na Facebooku.

  "Szukając choćby najmniejszej możliwości przemieszczenia się w kierunku Mikołajowa, przeciwnik siłami wzmocnionego plutonu przy wsparciu dwóch czołgów i trzech transporterów opancerzonych próbował obejść nasze pozycje. Odpowiadając ogniem przy wsparciu czterech śmigłowców Mi-8 zabito siedmiu raszystów i zniszczono bojowy wóz piechoty BMP-2. Otrzymawszy mocną odpowiedź wróg wrócił na swoje pozycje obronne" – podkreślono.

 • 17:07

 • 16:29

  - Powinniśmy mieć świadomość, że Kijów zawsze będzie zagrożony, bo zniszczenie Kijowa to unicestwienie władzy ukraińskiej. To najszybsza metoda podbicia Ukrainy. Dlatego powinniśmy żyć z myślą, że to zagrożenie będzie zawsze – oznajmiła wiceminister obrony Ukrainy Hanna Malar na briefingu.

  Podkreśliła, że obecnie wojska rosyjskie szturmują ukraińskie pozycje jednocześnie z kilku kierunków na terytorium kraju. - Sytuacja na froncie pozostaje w tej chwili trudna i są oznaki jej dalszego zaostrzenia. Przeciwnik używa wszystkich sił i zasobów, by zająć dalsze terytoria i otoczyć nasze wojska - oceniła Malar.

  Według niej siły ukraińskie czeka bardzo trudny i długotrwały etap wojny i trzeba się liczyć z dalszymi stratami. Malar podkreśliła jednak, że Ukraińcy będą walczyć aż do całkowitego wyzwolenia terytorium swojego kraju w granicach uznanych przez społeczność międzynarodową.

 • 16:18

 • 16:16

  Głównym celem rosyjskiej agresji był i nadal pozostaje Kijów, serce naszego państwa - powiedział w czwartek w Davos mer ukraińskiej stolicy Witalij Kliczko podczas debaty na Światowym Forum Ekonomicznym, zatytułowanej "Kijów po ataku".

  Zaznaczył, że w jego kraju "bronione są nie tylko ukraińskie domy i rodziny, ale również życie wszystkich zgromadzonych na tym spotkaniu". - Wszyscy podzielamy te same wartości, ta wojna dotyczy nas wszystkich, a nikt nie wie, jak daleko może posunąć się Rosja - dodał Kliczko.

  - Obecnie moim najważniejszym celem jako gospodarza miasta jest podjęcie próby przywrócenia mieszkańcom Kijowa normalnego życia. Priorytetem wszystkich pozostaje jednak bezpieczeństwo - wskazał samorządowiec.

 • 16:05

  Rosjanie rozlokowują rakiety Iskander w Brześciu na Białorusi, co może oznaczać, że mają zamiar ostrzeliwać stamtąd zachodnią Ukrainę – powiedział w czwartek generał Ołeksij Hromow, zastępca szefa Sztabu Generalnego Sił Zbrojnych Ukrainy.

  Hromow dodał, że siły rosyjskie mają obecnie przewagę w regionie Ługańska. - Robimy, co możemy - dodał.

  W środę szef władz obwodu ługańskiego Serhij Hajdaj poinformował, że sytuacja na wschodzie Ukrainy jest "wyjątkowo zła", a 95 proc. Ługańszczyzny zostało już opanowane przez wroga. Zapewnił jednak, że wciąż nie doszło do utraty kontroli nad strategicznie ważną trasą Lisiczańsk-Bachmut, łączącą Siewierodonieck z miastami Dniepr i Zaporoże, a także centralną i zachodnią częścią Ukrainy.

 • 15:53

  Ukraina bardzo potrzebuje zachodniej broni umożliwiającej atakowanie celów z dużych odległości i z dostawami tej broni nie można zwlekać – oświadczył naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy generał Wałerij Załużny na Telegramie.

  Dodał, że sytuacja wojsk ukraińskich odpierających rosyjskie ataki na wschodzie kraju jest bardzo trudna.

  "Odpierać wroga (...) pomaga nam zachodnia broń i sprzęt. Jesteśmy wdzięczni za już udzieloną międzynarodową pomoc techniczną. Ale bardzo potrzebujemy dostaw broni, która pozwoli atakować wroga na duże odległości. I z tym nie można zwlekać, bo ceną opóźnień jest życie ludzi, którzy bronią świat przed raszyzmem"– oznajmił Załużny.

  Generał podkreślił, że siły ukraińskie walczą o każdą miejscowość. "Jest nam bardzo trudno, ale trwamy" – zaznaczył.

 • 15:44

 • 15:20

  Co najmniej czterech cywilów zginęło, a siedmiu zostało rannych w czwartek podczas rosyjskiego ostrzału Charkowa na Ukrainie - informuje szef władz obwodowych Ołeg Synehubow.

  "Okupanci ponownie ostrzeliwują regionalne centrum" - napisał Synehubow na Telegramie i wezwał mieszkańców miasta, aby udali się do schronów.

  Od początku dnia w Charkowie i obwodzie charkowskim ogłoszono 7 alarmów lotniczych. Przed godziną 15 czasu lokalnego administracja wojskowa poinformowała ludność, że zagrożenie ostrzałem artyleryjskim w mieście i regionie trwa.

 • 15:15

  Już tylko 2 procent mieszkańców Ukrainy ma dobre nastawienie do Rosji – pokazuje opublikowany dziś sondaż Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii.

  Jak podkreślił Instytut, na początku lutego, czyli przed agresją Rosji na Ukrainę, dobre nastawienie do Rosji miało jeszcze 34 procent ankietowanych.

  Obecnieaż 92 procent Ukraińców odnosi się do Rosji negatywnie. Sondaż przeprowadzono w dniach 13-18 maja.

  "Trzeba zdawać sobie sprawę, że 2 procent to blisko 500 000 osób, a więc dość duża grupa ludzi w liczbach absolutnych nadal odnosi się pozytywnie do agresora mimo oczywistych faktów" – zaznaczyli autorzy sondażu.

  Socjolodzy podkreślają też, że nastawienie do Rosji pogarsza się już od jakiegoś czasu. Jeszcze w listopadzie 2021 roku 47 procent Ukraińców odnosiło się do Rosji negatywnie, a 39 procent pozytywnie.

 • 15:09

  Premier Finlandii Sanna Marin odwiedziła dziś Buczę w obwodzie kijowskim, gdzie podczas okupacji sił rosyjskich doszło do masowych zabójstw mieszkańców – poinformowała sekretarz rady miejskiej pobliskiego Irpienia Anżeła Makiejewa na Telegramie.

  "Pokazałam konsekwencje 'ruskiego miru', które pozostawili po sobie okupanci" – napisała Makiejewa, zamieszczając zdjęcie Marin podczas oficjalnej wizyty w Buczy.  Jak dodała, podczas oficjalnej wizyty fińskiej liderki, omawiano m.in. kwestię pomocy w odbudowie zniszczonego przez siły rosyjskie Irpienia. Makiejewa wskazała, że właśnie w Irpieniu, który był "tarczą Kijowa", wojsko rosyjskie spowodowało największe spustoszenia: zniszczono ponad 70 procent miasta.

 • 14:44

  Rosyjscy okupanci wydali rozkaz znalezienia pracownika Zaporoskiej Elektrowni Atomowej Serhija Szweca, a następnie najeźdźcy ciężko go postrzelili w jego własnym mieszkaniu - poinformował ukraiński wywiad wojskowy (HUR). Załatwiliśmy Szweca - relacjonował jeden z żołnierzy wroga w rozmowie przechwyconej i opublikowanej przez HUR.

  "To był weteran walk w Donbasie (z rosyjską armią i wspieranymi przez Moskwę tzw. separatystami). (...) Znaleźliśmy adres Szweca. Posiadał w domu broń automatyczną i stawiał opór, więc po prostu go załatwiliśmy. Jeszcze żyje, ale nie wyjdzie z tego, ponieważ otrzymał kilka ran postrzałowych" - relacjonował z zadowoleniem jeden z rosyjskich żołnierzy.

  Wcześniej, w poniedziałek, ukraiński koncern Enerhoatom poinformował, że wojskowi z Rosji wdarli się do mieszkania jednego z pracowników Zaporoskiej Elektrowni Atomowej i otworzyli do niego ogień. We wtorek mer Enerhodaru Dmytro Orłow przekazał doniesienia, że mężczyzna znajduje się w stanie ciężkim i wciąż walczy o życie po 10-godzinnej operacji.

  Zaporoska Elektrownia Atomowa w Enerhodarze jest pod kontrolą rosyjskich wojsk od 4 marca.


 • 14:38

  Wołodymyr Zełenski przyjął dziś w Kijowie fińską premier Sannę Marin

 • 14:27

  Włochy odebrały wysokie odznaczenia czterem pierwszym przedstawicielom władz i biznesu z Rosji, w tym premierowi Michaiłowi Miszustinowi. W Dzienniku Ustaw opublikowano dziś dekrety Urzędu Prezydenta. Decyzje zostały podjęte jako konsekwencja napaści Rosji na Ukrainę.

  Ordery zostały odebrane na wniosek Ministerstwa Spraw Zagranicznych w Rzymie. Szefa rosyjskiego rządu pozbawiono Krzyża Kawalerskiego z gwiazdą.

  Ponadto wysokie odznaczenia odebrano ministrowi przemysłu i handlu Federacji Rosyjskiej Denisowowi Manturowowi, wiceministrowi w tym resorcie Wiktorowi Jewtuchowowi i prezesowi rosyjskiego banku VTB Andriejowi Kostinowi.

  Jak poinformowano, na wniosek MSZ w Kancelarii Premiera powstała komisja, która analizuje każdy przypadek odznaczenia obywatela Rosji.

  Włoska prasa informowała wcześniej, że od 2017 roku przyznano około 30 wysokich odznaczeń Rosjanom. Na liście tej jest między innymi rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow.

 • 14:08

  Rosja zmienia sposób działania w wojnie z Ukrainą; przeciwnik próbuje destabilizować sytuację w naszym kraju poprzez sieć agentów wpływu, podających się za ukraińskich patriotów - ocenił wczoraj wieczorem sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ukrainy Ołeksij Daniłow na antenie telewizji ICTV.

  "Aktualnie trwa operacja specjalna pod kryptonimem 'kameleon', której celem jest umiejscowienie na Ukrainie rosyjskich agentów pod przykrywką osób z rzekomo patriotycznym nastawieniem" - poinformował Daniłow.

  Według polityka ta modyfikacja sposobu działania Kremla ma jednak wyłącznie taktyczny charakter. Strategiczne cele Kremla nie ulegają zmianie - są nimi "zniszczenie Ukrainy jako państwa, a także narodu ukraińskiego". "Nie należy bagatelizować siły wroga. Rosjanie wciąż posiadają duże ilości uzbrojenia, dlatego kilka następnych tygodni będzie bardzo trudnych. Naszym celem pozostaje jednak zniszczenie wroga - tak, aby kwestia niepodległości Ukrainy nie była już nigdy więcej podważana przez Moskwę" - oświadczył sekretarz RBNiO.

  Wcześniej, 2 maja, Daniłow wykluczył zawarcie przez stronę ukraińską jakiegokolwiek porozumienia pokojowego z Kremlem o kompromisowym charakterze.

 • 13:51

  Tak wyglądało charkowskie metro jeszcze w zeszłym tygodniu:

  A tak wygląda teraz:

 • 13:48

  Metro w Charkowie wznowiło działalność dwa dni temu. Przygotowania do ponownego otwarcia sieci metra trwały dwa tygodnie. Okazało się, że kolej dość dobrze przetrwała ataki rakietowe - nie udało się otworzyć jedynie trzech stacji. Dużo trudniej zmierzyć się z konsekwencjami rosyjskiego ataku jest ludziom, którzy przez długie tygodnie ukrywali się w podziemiach.

  Zobacz materiał wideo:

 • 13:34

 • 13:26

 • 13:21

  Holenderskie gminy mają czas do 10 października na zmianę dostawcy gazu z rosyjskiego Gazpromu na innego - poinformował minister klimatu i energii Rob Jetten.

  "Wiele gmin jest zaniepokojonych obowiązkową zmianą rosyjskiego przedsiębiorstwa państwowego Gazprom na innego dostawcę gazu" – donosi w czwartek dziennik "De Telegraaf".

  Stowarzyszenie Gmin Holenderskich (VNG) poinformowało, że rozpoczęło przygotowania w celu pomocy tym samorządom, które korzystają z usług rosyjskiego giganta. "Mamy mało czasu i niewielki wybór" – powiedział gazecie rzecznik organizacji.

  Wyraził on także nadzieję, że ministerstwo klimatu i energii pomoże samorządom w znalezieniu alternatywnych dostawców gazu.

  Z ankiety Holenderskiej Agencji Prasowej (ANP) wynika, że samorządy nie zamierzają obciążać mieszkańców kosztami zmiany usługodawcy i chcą je pokryć z własnych budżetów.

  Holandia - wraz z innymi państwami UE - odchodzi od gazu z Rosji w związku z jej agresją przeciwko Ukrainie.

 • 12:42

  Od 9 do 25 maja liczba osób wracających na Ukrainę przez zachodnią granicę przekroczyła liczbę osób wyjeżdzających z kraju. Napływ netto obywateli wyniósł w tym okresie 120 tysięcy osób, co stanowi najwyższy wskaźnik od początku rosyjskiej inwazji - podała Państwowa Służba Graniczna Ukrainy, cytowana przez agencję Interfaks-Ukraina.

 • 12:34

  Zabudowa mieszkalna w Siewierodoniecku na wschodzie Ukrainy została w 90 procentach zniszczona przez rosyjskie wojska. Wróg ostrzeliwuje cywilne cele w mieście nieustannie od półtora tygodnia - poinformował szef administracji Siewierodoniecka Ołeksandr Striuk

 • 12:08

  W szkołach zajętego przez rosyjskie wojska Mariupola na południowym wschodzie Ukrainy nie będzie w tym roku wakacji. Nauka potrwa do 1 września i będzie służyła przyspieszonej rusyfikacji dzieci - poinformował doradca mera miasta Petro Andriuszczenko.

  "Głównym celem przedłużenia roku szkolnego jest deukrainizacja uczniów i przygotowanie ich do (właściwego) trybu nauczania według rosyjskiego programu. Przez całe lato będą dzieciom wbijać do głów rosyjski język i literaturę, historię Rosji i matematykę po rosyjsku" - napisał Andriuszczenko.

 • 11:48

 • 11:32

  Papież Franciszek na zakończenie miesiąca maryjnego 31 maja odmówi różaniec w bazylice Matki Bożej Większej razem z rodziną ukraińską - zapowiedział Watykan.

 • 10:55

  Odcięcie dwóch głównych tras do Siewierodoniecka w obwodzie ługańskim, wiodących z kierunku zachodniego, jest priorytetem operacji Rosji na wschodzie Ukrainy - ocenili eksperci amerykańskiego Instytutu Badań nad Wojną (ISW).

  Jak podkreślił think tank, siły najeźdźcy skoncentrowały się na działaniach, które wskazują, że zasadniczymi celami Kremla na tym odcinku frontu pozostają zdobycie Siewierodniecka i zamknięcie ukraińskich wojsk w "kotle".

 • 10:22

  Sześć osób cywilnych zginęło, a 12 zostało rannych w wyniku rosyjskich ostrzałów w obwodach donieckim i ługańskim - informuje sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju.

 • 10:11

 • 10:01

  Całkowite straty bojowe Rosji na dzień 26 maja to, według ukraińskiego sztabu generalnego:

  - około 29,6 tys. ludzi,
  - 1315 czołgów,
  - 3235 bojowych pojazdów opancerzonych,
  - 617 systemów artyleryjskich,
  - 201 wieloprowadnicowych wyrzutni rakietowych,
  - 93 systemy obrony przeciwlotniczej,
  - 206 samolotów,
  - 170 śmigłowców,
  - 2225 pojazdów kołowych i cystern,
  - 13 jednostek pływających,
  - 491 bezzałogowców,
  - 114 pocisków manewrujących.

 • 9:50

  Nowa minister spraw zagranicznych Francji Catherine Colonna rozmawiała telefonicznie z szefem dyplomacji Ukrainy Dmytro Kułebą o odblokowaniu dostaw zbóż i o dalszym dozbrajaniu Ukrainy - podało francuskie MSZ w komunikacie.

  Minister Colonna zadeklarowała "pełną determinację Francji" we wszystkich sferach wsparcia dla Ukrainy, a "w szczególności w odniesieniu do dostaw sprzętu obronnego" - napisano w komunikacie.

 • 9:47

  Wojska powietrznodesantowe Rosji (WDW) uczestniczyły w kilku znaczących porażkach w czasie inwazji na Ukrainę, ponosząc ciężkie straty, co było efektem niewłaściwego wykorzystania ich potencjału - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  "Rosyjska doktryna przewiduje włączenie tych wojsk do niektórych z najbardziej wymagających operacji. Liczące 45 tysięcy żołnierzy WDW składają się głównie z zawodowych żołnierzy kontraktowych. Mają oni elitarny status i otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. WDW były wykorzystywane w misjach, do których lepiej nadaje się cięższa piechota pancerna, i poniosły ciężkie straty podczas kampanii" - podano w komunikacie.

 • 9:12

  Siły rosyjskie zwiększają swą liczebność na okupowanych terenach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy, a także budują tam już trzecią linię umocnień. Te działania wroga wskazują, że zamierza pozostać tam na długo - ocenił ukraiński wywiad wojskowy (HUR).

  "Przerzucane są tam wojska z okupowanego Krymu, które wcześniej przybywają z Rosji. Oprócz sił lądowych, w skład tych formacji wchodzą również komponenty morski i lotniczy" - poinformował przedstawiciel HUR Wadym Skibicki w rozmowie na antenie rozgłośni Krym.Realii, czyli krymskiego projektu Radia Swoboda.

 • 8:50

  Brytyjska stacja BBC podała, że tygodnie po nieudanej próbie zajęcia ukraińskiej stolicy szczątki rosyjskich żołnierzy wciąż są odnajdywane w wioskach i wokół wsi pod Kijowem. Jak wskazują Ukraińcy, Rosja "nie wykazuje zainteresowania" odzyskaniem zwłok.

 • 8:35

 • 8:27

  Rosyjskie władze okupacyjne planują wywieźć z portu w zajętym Mariupolu ukraińskie wyroby metalowe i zboże, wykorzystując w tym celu statki zarejestrowane w innych państwach - poinformowało Radio Swoboda, powołując się na dane ze zdjęć satelitarnych.

  Według stacji, w mariupolskim porcie ma znajdować się sześć statków handlowych pod obcą banderą. Zdjęcia satelitarne pokazują, że te jednostki przemieściły się do miejsc, gdzie zwykle odbywa się załadunek.

 • 8:02

  Unia Europejska, USA i Wielka Brytania utworzą specjalny mechanizm do spraw okrucieństw wojennych na Ukrainie, by zapewnić koordynację i wsparcie w terenie dla wysiłków na rzecz rozliczenia zbrodni popełnianych w czasie rosyjskiej inwazji - ogłoszono we wspólnym komunikacie.

 • 7:38

  Wojska rosyjskie próbują wznowić ofensywę na Słowiańsk - podał ukraiński sztab generalny.

  "Wróg próbuje poprawić swoją sytuację taktyczną w rejonie Iziumu (w obwodzie charkowskim) i wznowić ofensywę na miasto Słowiańsk (w obwodzie donieckim). Ostrzelał z artylerii, systemów rakietowych, moździerzy i czołgów miejscowości Czepil, Dowheńske, Kurulka, Bohorodyczne i Studenok" - czytamy w komunikacie.

  "Na kierunku donieckim główne wysiłki wroga koncentrują się na przejęciu pełnej kontroli nad miejscowością Łyman i próbach poprawy sytuacji taktycznej w okolicach Siewierodoniecka i Awdijiwki" - dodało ukraińskie dowództwo.

 • 7:19

  Rosja szykuje prowokację w pobliżu Wyspy Węży na Morzu Czarnym. Chce z przejętego ukraińskiego okrętu ostrzelać cywilne statki, wybrzeże Ukrainy albo innego państwa – podała w czwartek agencja Ukrinform.

 • 7:13

 • 6:45

  W ciągu ostatniej doby siły ukraińskie odparły 10 ataków wojsk rosyjskich w Donbasie - poinformował sztab generalny ukraińskiej armii.

 • 4:43

  Solidarność jako geopolityczna koncepcja jest jednym z kluczowych filarów polskiej polityki zagranicznej - mówił na przesłuchaniach Komisji Helsińskiej w Waszyngtonie ambasador Marek Magierowski. Były one poświęcone wsparciu dla uchodźców ukraińskich.

  Ambasador RP w Waszyngtonie opowiadał o "niewyobrażalnych zniszczeniach i cierpieniach spowodowanych wojną wszczętą z premedytacją przez prezydenta Putina". - Skłonności rosyjskich przywódców do ludobójstwa powinny być jak najmocniej potępione - apelował.

 • 4:43

  Nike "ze względu na wyzwania operacyjne w Rosji podjęła decyzję o nieprzedłużaniu lub niepodejmowaniu nowych zobowiązań biznesowych w tym kraju". Wcześniej firma produkująca odzież sportową zakończyła współpracę ze Spartakiem Moskwa.

 • 4:42

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wezwał społeczność międzynarodową do bardziej zdecydowanego opowiedzenia się po stronie jego kraju, odpierającego rosyjską agresję. W wystąpieniu wideo w środę wieczorem podkreślił, że nadal zbyt wielu ogląda się na Rosję i własne interesy.

  Wołodymyr Zełenski wskazał na "rozczarowujące" wystąpienia podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos. Prezydent Ukrainy skrytykował także byłego szefa amerykańskiej dyplomacji Henry'ego Kissingera, który powiedział, że Ukraina, jeśli chce osiągnąć pokój, powinna oddać Rosji część swojego terytorium.

  Prezydent Ukrainy oświadczył online podczas Światowego Forum Ekonomicznego w Davos, że jego kraj nie odda żadnej części swego terytorium i będzie walczył o odzyskanie obszarów zajętych przez Rosję. Podkreślił, że jest gotów do rozmów z Moskwą, ale tylko wtedy, jeśli Rosja wycofa się z terytorium Ukrainy.

 • 4:41

  Minister zdrowia Adam Niedzielski i ambasador USA w Polsce Mark Brzezinski spotkali się w środę, by omówić m.in. wsparcie dla uchodźców z Ukrainy i odbudowę systemu zdrowia w tym kraju.

  O spotkaniu poinformował na Twitterze ambasador. "Dziś spotkałem się z Ministrem Adamem Niedzielskim, by omówić wsparcie zdrowotne dla ukraińskich uchodźców, odbudowę systemu zdrowia w Ukrainie i odpowiedź na skutki pandemii" – przekazał.

 • 4:41

  Dziesięć ataków wojsk rosyjskich odparły w ciągu ostatniej doby w Donbasie siły ukraińskie – poinformował na Facebooku Sztab Operacji Sił Połączonych, czyli ukraińskich jednostek działających na wschodzie kraju. Jak podano, w dwóch miejscach wciąż trwają walki.

Zaślepka materiału TVN24GO
"Krajobraz po zbrodni". Reportaż "Czarno na Białym" o rosyjskiej okupacji
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty, ads/kab

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Vladimir Gerdo / TASS / Forum

Tagi:
Raporty:
Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości

W wieku 100 lat zmarł były sekretarz stanu USA, doradca ds. bezpieczeństwa narodowego i dyplomata Henry Kissinger. Według opublikowanego przez firmę Kissinger Associates oświadczenia, Kissinger zmarł w swoim domu w Connecticut.

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Nie żyje Henry Kissinger. Były sekretarz stanu USA miał 100 lat

Autor:
asty/kg
Źródło:
PAP

Izraelskie wojsko w czwartkowym oświadczeniu poinformowało, że rozejm z Hamasem będzie kontynuowany "w świetle wysiłków mediatorów mających na celu kontynuację procesu uwalniania zakładników". Porozumienie zostało zawarte kilka minut przed wygaśnięciem obecnego rozejmu, co miało mieć miejsce o godzinie 7 lokalnego czasu.

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Rozejm w Strefie Gazy przedłużony

Autor:
asty,
tas/kg
Źródło:
Reuters, PAP