Pseudoreferenda na okupowanych przez Rosję terenach. Oświadczenie MSZ

Autor:
tas//now
Źródło:
PAP
Rau: trudno wyobrazić sobie sprawiedliwe zakończenie wojny bez pociągnięcia winnych do odpowiedzialności
Rau: trudno wyobrazić sobie sprawiedliwe zakończenie wojny bez pociągnięcia winnych do odpowiedzialnościTVN24
wideo 2/6
TVN24Rau: trudno wyobrazić sobie sprawiedliwe zakończenie wojny bez pociągnięcia winnych do odpowiedzialności

Polskie MSZ w oświadczeniu "jednoznacznie i zdecydowanie" potępiło organizację przez Rosję nielegalnych "referendów", mających na celu - jak zwrócił uwagę resort - "aneksję części ukraińskich obwodów donieckiego, ługańskiego, zaporoskiego i chersońskiego, tymczasowo okupowanych przez Rosję".

"Wzywamy członków społeczności międzynarodowej do nieuznawania legalności tych pseudo-referendów oraz ich 'wyników', które w żadnym stopniu nie mogą odzwierciedlać woli mieszkańców tych regionów, nierzadko siłą zmuszanych do udziału w głosowaniu" - zaapelował resort dyplomacji w oświadczeniu opublikowanym w środę.

W komunikacie MSZ podano, że działania Federacji Rosyjskiej, będącej stałym członkiem Rady Bezpieczeństwa ONZ, stanowią "pogwałcenie podstawowych zasad prawa międzynarodowego ujętych w Karcie Narodów Zjednoczonych". "Zdecydowanie odrzucamy rosyjskie roszczenia do terytoriów pozostających w międzynarodowo uznanych granicach Ukrainy, w tym nielegalnie okupowanych od 2014 roku Autonomicznej Republiki Krymu i miasta Sewastopola" - czytamy w oświadczeniu.

Relacja tvn24.pl: ATAK ROSJI NA UKRAINĘ >>>

Ministerstwo Spraw ZagranicznychPaweł Kula/PAP

"Wzywamy Federację Rosyjską do niezwłocznego zakończenia działań wojennych"

"Wzywamy do pociągnięcia do odpowiedzialności wszystkich osób zaangażowanych w przeprowadzenie fikcyjnych referendów oraz osób i instytucji rosyjskich działających na nielegalnie okupowanym terytorium Ukrainy. Polska jest zdeterminowana do dalszej współpracy z partnerami w tym zakresie" - zaapelowało MSZ.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że popiera niezależność, suwerenność i integralność terytorialną Ukrainy. "Wzywamy Federację Rosyjską do niezwłocznego zakończenia działań wojennych oraz natychmiastowego pełnego wycofania rosyjskich sił zbrojnych z całego terytorium Ukrainy w jej międzynarodowo uznanych granicach" - przekazano w komunikacie.

"Będziemy nadal wspierać wysiłki Ukrainy na rzecz wyzwolenia tymczasowo okupowanych przez Rosję terytoriów tak długo, jak będzie to konieczne. Ukraina ma suwerenne prawo do obrony i odzyskania pełnej kontroli nad swoim terytorium" - stwierdził resort spraw zagranicznych.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:tas//now

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Paweł Kula/PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości