Ukraińskie dowództwo: Rosja wypuściła ponad 30 dronów kamikadze na południu Ukrainy

Aktualizacja:
Autor:
asty
Źródło:
tvn24.pl

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 217 dni. Wojska rosyjskie użyły już ponad 30 dronów kamikadze na południu Ukrainy. Pierwszy atak z wykorzystaniem tego rodzaju dronów nastąpił 10 września - przekazała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk. Wcześniej Ukraińcy zestrzelili irański dron bojowy Shahed-131 w pobliżu Kupiańska w obwodzie charkowskim. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 4:57

  Kanada będzie wspierać Ukrainę w odbudowie sieci kolejowej – poinformował minister transportu Kanady Omar Alghabra. Chodzi zarówno o odbudowę, jak o zwiększenie możliwości przewozowych. - Rząd Kanady wykorzysta partnerów z szeroko pojętej branży i łańcucha dostaw, którzy mogą wesprzeć podejmowanie decyzji w sprawie transportu kolejowego towarów. Razem z partnerami branżowymi będziemy wspierać niezawodność transportu ludzi oraz surowców i produktów, które są niezbędne do zapewnienia dobrostanu i codziennych potrzeb Ukraińców - powiedział Alghabra, cytowany w komunikacie.

 • 4:42

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie władze nadal wysyłają świeżo zmobilizowanych i niedoświadczonych rekrutów do bezpośredniego wzmocnienia poważnie zdegradowanych jednostek, w tym takich, które wcześniej uważano za najważniejsze konwencjonalne siły bojowe Rosji.

 • 4:39

  Pomimo coraz większego zaniepokojenia wśród rosyjskich blogerów, związanego z potencjalnym okrążeniem przez ukraińskie siły, rosyjskie dowództwo prawdopodobnie nie ustaliło sposobu informowania o potencjalnej porażce sił rosyjskich w Łymanie – podał Instytut Studiów nad Wojną.


 • 3:47

  Rząd Finlandii poinformował w środę, że postanowił znacznie ograniczyć prawo uciekających przed mobilizacją Rosjan do wjazdu na teren Finlandii - podała ukraińska prasa.

  "W czwartek 29 września rząd przyjmie rezolucję, która znacznie ograniczy prawo obywateli rosyjskich do wjazdu do Finlandii jako turyści i korzystania z Finlandii jako kraju tranzytowego podczas podróży do innych części strefy Schengen" - napisano w rządowym komunikacie.

 • 3:14

  Prezydent Mołdawii Maia Sandu powiedziała w wypowiedzi telewizyjnej, że na tle toczącej się wojny na Ukrainie istnieje duże ryzyko naruszenia neutralności Mołdawii i jej kraj powinien być w stanie się bronić. - Republika Mołdawii napisała w swojej konstytucji, że jest krajem neutralnym, więc nie może to oznaczać przystąpienia do bloku wojskowego. Neutralność działa tak długo, jak inni ją szanują – oświadczyła mołdawska prezydent.

 • 2:35

  Niemcy przekażą Ukrainie cztery systemy obrony powietrznej IRIS-T, które nie są na wyposażeniu Bundeswehry - poinformował w środę portal Ukraińska Prawda, powołując się na komunikat rządu niemieckiego. Wcześniej Berlin deklarował przekazanie Kijowowi jednego takiego systemu.

 • 1:31

  Kanada nie uzna pseudoreferendów, zorganizowanych przez Rosję na terenie Ukrainy – taką informację przekazał premier Kanady Justin Trudeau prezydentowi Ukrainy Wołodymyrowi Zełenskiego w środę w trakcie ich telefonicznej rozmowy.

  "Rozmawiałem z prezydentem Zełenskim dziś rano. Powiedziałem mu, że Kanada nigdy nie uzna 'referendów', przeprowadzonych przez Rosję i że nadal będziemy zapewniać nasze wsparcie wojskowe, humanitarne i finansowe dla narodu ukraińskiego. Nasze wsparcie pozostaje niezmienne" - napisał Trudeau w środę na Twitterze.

 • 0:30

 • 23:24

  Podczas spotkania Fundacji Helmuta Kohla z udziałem m.in. byłej kanclerz Angeli Merkel (CDU), obecny lider CDU Friedrich Merz podkreślił, że "po ataku Rosji na Ukrainę pokojowa, wolna i demokratyczna Europa, w budowaniu której Kohl odegrał ważną rolę, jest zagrożona bardziej, niż kiedykolwiek w swojej historii". Zdaniem Merkel należy obecnie "zrobić wszystko, aby przywrócić suwerenność i integralność Ukrainy". Zastanawiała się też, czy po wojnie będzie można "na nowo nawiązać coś w rodzaju stosunków z Rosją".

 • 22:31

  Chadecka Unia CDU/CSU poniosła porażkę w Bundestagu z propozycją zwiększenia wsparcia militarnego dla Ukrainy. W głosowaniu imiennym 179 posłów opowiedziało się za przyjęciem wniosku, 476 było przeciw, a jeden wstrzymał się od głosu - poinformowała w środę telewizja ARD.

  Projekt wzywał do "natychmiastowego i zauważalnego zwiększenia niemieckiego wsparcia pod względem ilościowym i jakościowym".

  Poseł SPD Ralf Stegner określił wniosek jako zbędny i odniósł się do broni już dostarczonej Ukrainie. Zarzut, że rządowa koalicja działa niezdecydowanie "jest po prostu błędny i nie staje się lepszy przez powtarzanie" - oświadczył Stegner.

  Z kolei wiceprzewodniczący grupy parlamentarnej CDU/CSU Johann Wadephul podkreślił, że wobec częściowej mobilizacji Rosji, Ukraina potrzebuje teraz zdecydowanego wsparcia.

  - To wymaga również dodatkowych systemów uzbrojenia, zwłaszcza transporterów opancerzonych, bojowych wozów piechoty i czołgów z zapasów przemysłowych, które są gotowe do eksportu - powiedział Wadephul agencji dpa.

  Do tej pory żaden kraj NATO nie dostarczył Ukrainie zaprojektowanych na Zachodzie czołgów. Kanclerz Olaf Scholz wciąż podkreśla, że Niemcy nie będą w tej kwestii działać same - przypominiała ARD.

 • 22:22

  Jeśli Putin użyje na Ukrainie broni jądrowej, będzie to oznaczało koniec Rosji. Nikt na świecie, w tym także Chiny, nie chciałby wtedy mieć nic wspólnego z Kremlem – ocenił w środę w rozmowie z niezależną rosyjską telewizją Nastojaszczeje Wriemia sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Ołeksij Daniłow.

 • 22:00

  Szef ukraińskiego państwa oświadczył też, że obecnie głównym zadaniem Ukrainy jest koordynacja działań z partnerami w odpowiedzi na rosyjskie pseudoreferenda na ukraińskim terytorium i związane z nimi zagrożenia.

  - To nie 2014 rok. Wszyscy wszystko rozumieją. I na pewno będą działać - podkreślił, odnosząc się do aneksji ukraińskiego Krymu w 2014 r.

 • 21:57

  - Chcecie żyć - uciekajcie. Chcecie żyć - oddawajcie się do niewoli. Chcecie żyć - walczcie na swoich ulicach o swoją wolność - zwrócił się po rosyjsku do Rosjan ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski.

  - I tak wszystko wam zabrano. Czy może ktoś z was ma platformy wiertnicze? Pałace? Winnice? A może jachty? Albo jakiś bank? O co wy w ogóle walczycie? Macie tylko kredyty, coś do zjedzenia wieczorem i teraz macie mobilizację. Walczcie o swoje! Nie przychodźcie na naszą ziemię, nie wchodźcie w naszą duszę i w naszą kulturę - wezwał Zełenski.

 • 21:42

  Na rosyjsko-fińskim przejściu granicznym w miejscowości Torfianowka w obwodzie leningradzkim powstał punkt mobilizacyjny. Osoby próbujące wyjechać z Rosji otrzymują tam powołania do wojska - poinformowała w środę niezależna telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

  - Punkt mobilizacyjny znajduje się tuż koło szlabanu, przy przejściu granicznym. Obok stoi żołnierz. (...) (Wojsko) pełni tam dyżur od wtorku, wręczane są wezwania do armii - powiadomił jeden z mieszkańców Petersburga, cytowany przez opozycyjne media.

  ***

  Wcześniej, we wtorek, rosyjskojęzyczna sekcja BBC podała, że na przejściu granicznym w miejscowości Wierchnij Łars na granicy rosyjsko-gruzińskiej powstanie punkt mobilizacyjny. Od kilku dni przejście jest oblężone. Tysiące aut czekają na wjazd do Gruzji w kolejce, która rozciągnęła się na 25 kilometrów.

 • 21:17

  Rządzący w Afganistanie talibowie zawarli z Rosją umowę handlową, na mocy której zakupią po preferencyjnych cenach rosyjski gaz, olej napędowy, benzynę i pszenicę. Jest to pierwsze międzynarodowe porozumienie gospodarcze nowego rządu w Kabulu - powiadomiła agencja Reutera.

  Rosja dostarczy Afganistanowi około miliona ton benzyny, podobną ilość oleju napędowego, 500 tysięcy ton skroplonego gazu (LPG) i dwa miliony ton pszenicy w ujęciu rocznym. Moskwa zaoferowała administracji talibów zniżkę w stosunku do średnich światowych cen tych towarów - powiadomił p.o. minister handlu i przemysłu Afganistanu Hadżi Nooruddin Azizi, cytowany przez agencję Reutera.

  Jak dodał, porozumienie będzie obowiązywać w okresie próbnym, po którym obie strony mogą przedłużyć umowę. Rosyjskie paliwa i żywność zostaną dostarczone do Afganistanu koleją i transportem drogowym.

 • 20:49

  MSZ Łotwy wezwało swoich obywateli do jak najszybszego opuszczenia terytorium Rosji i odradziło podróże do tego kraju.

  Agencja LETA podała, że decyzja resortu jest spowodowana między innymi możliwym pogorszeniem się międzynarodowej sytuacji bezpieczeństwa i ograniczonymi możliwości opuszczenia Rosji.

  Szef MSZ Edgars Rinkeviczs podkreślił, że ten "powtórny i stanowczy" apel związany jest z eskalacją sytuacji międzynarodowej.

 • 20:31

  Rzeczniczka Białego Domu Karine Jean-Pierre ogłosiła kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów.

  W jego skład wejdzie między innymi 18 nowych wyrzutni HIMARS i setki pojazdów opancerzonych.

  Nowa transza oznacza, że łączna wartość dotychczas zadeklarowanej przez USA pomocy wojskowej od początku rosyjskiej inwazji stanowi ponad 16,2 mld dol.

 • 20:25

  Jedyne prawdziwe rosyjskie głosowanie w tym tygodniu, to głosowanie nogami - napisał na Twitterze ambasador USA przy OBWE Michael Carpenter. Dyplomata odniósł się w ten sposób do nielegalnych referendów na Ukrainie i masowej ucieczki Rosjan za granicę w obawie przed mobilizacją.

  "Kreml najwyraźniej chce, abyśmy uwierzyli, że 97 procent torturowanych i maltretowanych osób zagłosowało za dalszym maltretowaniem" - podkreślił Carpenter, nawiązując do sfałszowanych wyników tzw. referendów na okupowanych przez rosyjskie wojska terenach na południu i wschodzie Ukrainy.

 • 19:50

  Premier Wielkiej Brytanii Liz Truss zapewniła prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, że jej kraj nigdy nie uzna rosyjskich prób aneksji ukraińskiego terytorium - przekazało jej biuro.

  "Premier rozmawiała z prezydentem Zełenskim, aby podkreślić niezłomne wsparcie Wielkiej Brytanii w świetle sfingowanych przez Rosję referendów w Ukrainie. Premier jasno stwierdziła, że Wielka Brytania nigdy nie uzna rosyjskich prób aneksji suwerennego terytorium. Powtórzyła, że Ukraina może liczyć na wsparcie Wielkiej Brytanii do czasu, gdy prezydent (Putin) nie zostanie pokonany" - napisano w komunikacie wydanym przez Downing Street.

 • 19:43

  Wojska rosyjskie wystrzeliły już ponad 30 dronów kamikadze na południe Ukrainy. Pierwszy atak nastąpił 10 września - poinformowała rzeczniczka dowództwa operacyjnego Południe Natalia Humeniuk.

  Pierwszy irański dron bojowy Shahed-131, został zestrzelony przez Ukraińców 13 września, w pobliżu Kupiańska w obwodzie charkowskim.

 • 18:58

  Kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozmawiał w środę telefonicznie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - poinformował rzecznik rządu Steffen Hebestreit.

  Scholz podkreślił między innymi, że Niemcy nigdy nie uznają wyników pozorowanych referendów w Ukrainie.

  Scholz i Zełenski rozmawiali na temat sytuacji militarnej, politycznej i gospodarczej w Ukrainie oraz możliwości dalszego wsparcia, w tym odbudowy kraju ze zniszczeń wojennych.

  Kanclerz Niemiec podkreślił, że Niemcy nie przestaną udzielać Ukrainie konkretnego wsparcia politycznego, finansowego i humanitarnego, a także wsparcia w obronie jej suwerenności i integralności terytorialnej, w tym dostarczać broń.

 • 18:33

  Zamrożone majątki rosyjskich oligarchów mogą w przyszłości zostać użyte na poczet odszkodowań wojennych dla Ukrainy - powiedziała w Senacie przedstawicielka resortu finansów USA Elizabeth Rosenberg.

  Stwierdziła też, że rosyjska gospodarka nie będzie w stanie wytrzymać efektów sankcji oraz zapowiedziała kolejne restrykcje w związku ze spodziewaną aneksją ukraińskich terytoriów przez Rosję.

 • 18:06

 • 16:58

  Decyzja Władimira Putina o mobilizacji na wojnę z Ukrainą jeszcze bardziej pogorszy sytuację rosyjskiej gospodarki. Na front pojedzie jeden na stu aktywnych pracowników, co w połączeniu z masowymi ucieczkami mężczyzn za granicę może doprowadzić rodziny zmobilizowanych żołnierzy do ubóstwa - ocenia agencja Bloomberga.

  Zastąpienie na rynku pracowników powołanych do wojska może być trudne ze względu na rekordowo niski poziom bezrobocia w Rosji.

  - Mobilizacja wywołuje silny negatywny szok, wpływając na nastroje konsumentów - powiedziała ekonomistka Sofya Donets z firmy Renaissance Capital, cytowana przez Bloomberga. - Będziemy świadkami rezygnacji z niepotrzebnych zakupów i głębokiego spadku popytu. Spowoduje to w tym roku dodatkowe zmniejszenie wielkości rosyjskiego PKB o około pół procent - dodała.

 • 16:33

  Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen przedstawiła ósmy pakiet sankcji przeciwko Rosji, ograniczający jeszcze bardziej handel z tym krajem i wprowadzający ograniczenia przeciwko konkretnym osobom.

  Nowe ograniczenia handlowe pozbawią Rosję 7 mld euro dochodów. Ósmy pakiet wprowadzi także podstawę prawną umożliwiającą nałożenie limitów cenowych na surowce.

 • 16:11

  Rosyjscy okupanci wkrótce ogłoszą "częściową mobilizację" na podbitych obszarach obwodów chersońskiego i zaporoskiego na południu Ukrainy.

  Nowym celem Kremla będzie opanowanie całej Zaporoszczyzny - oznajmił rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

 • 15:53

  43-letni Lubomyr Bojko z 14-tysięcznego miasteczka Hoła Przystań w okupowanym obwodzie chersońskim, powiedział agencji Reutera, że w pseudoreferendum w jego miejscowości nie głosował prawie nikt, za wyjątkiem kilku osób, które przeszły na rosyjską stronę.

  - To zabawne. Nikt nie głosował, a wyniki są - stwierdził mężczyzna, który przebywa obecnie na terenie kontrolowanym przez ukraińskie siły zbrojne.

 • 15:52

  Wysyłanie nowych rekrutów, słabo wyszkolonych rosyjskich rezerwistów i niewyszkolonych cywilów na Ukrainę to przepis na rzeź. Nie są przygotowani na to, co ich spotka - ocenił w artykule opublikowanym na łamach "Washington Post" były generał wojsk USA w Europie Mark Hertling.

  "Decyzja prezydenta Rosji Władimira Putina, aby zmobilizować 300 tysięcy 'rezerwistów', wśród których niektórzy wcześniej służyli w wojsku, inni nie, aby trzymali pozycje na Ukrainie sprawiła, że tysiące młodych Rosjan uciekło z kraju" - przypomniał Hertling w publikacji zatytułowanej "Rekruci Putina idą na rzeź".

 • 15:19

  Iwan Fedorow, mer Melitopola, przekazał, że liczba osób, które wzięły udział w pseudoreferendum w częściowo okupowanym obwodzie zaporoskim stanowi zaledwie pół procent.

  "Żadne cywilizowane państwo nie uzna ani przeprowadzenia, ani wyników fałszywego głosowania" - podał na kanale Telegram Fedorow.

 • 14:33

  Litwa jeszcze w tym roku zwiększy wydatki na obronę o kolejne 148 mln euro – postanowił rząd w Wilnie. Pieniądze zostaną przeznaczone na zakup wojskowych SUV-ów, systemu rakietowego Himars, radarów i amunicji.

  Tegoroczny budżet na obronę wyniesie 2,52 procent PKB.

  Minister obrony Arvydas Anuszauskas oświadczył, że dodatkowe środki zostaną przeznaczone na odbudowę zdolności wojskowych Litwy po przekazaniu przez nią części własnego uzbrojenia Ukrainie.

 • 14:17

  W Mikołajowie, w ciągu jednej doby, rosyjskie wojsko, które ostrzelało miasto, uszkodziło 56 obiektów infrastruktury cywilnej - przekazała lokalna policja.

  "Po wtorkowym ostrzale obwodu mikołajowskiego policja zadokumentowała 56 uszkodzonych obiektów infrastruktury: 12 wieżowców mieszkalnych, 12 sklepów, siedem lokali gastronomicznych, lokale biurowe, pomieszczenia administracyjne, apteki, przychodnię lekarską, oddział banku" - podała policja.

 • 13:55

  W okupowanym Mariupolu (obwód doniecki) Rosjanie mogą rozpocząć 10 października mobilizację. Zaczęli już zbieranie danych - powiedział Petro Andriuszczenko, doradca mera tego miasta.

  Andriuszczenko powołał się na dokumenty zdobyte przez ruch oporu w Mariupolu.

 • 13:52

  Obywatele Stanów Zjednoczonych (mający podwójne, rosyjsko-amerykańskie obywatelstwo - red.) nie powinni podróżować do Rosji, a przebywający już w Rosji powinni natychmiast opuścić ten kraj, gdy pozostają jeszcze ograniczone możliwości wyjazdu - przekazała ambasada USA w Moskwie w ostrzeżeniu dotyczącym stanu bezpieczeństwa.

  "Rosyjski rząd rozpoczął 21 września mobilizację swoich obywateli do sił zbrojnych w celu wsparcia inwazji na Ukrainę. Rosja może odmówić uznania podwójnego obywatelstwa amerykańskiego, odmówić (takim osobom) dostępu do pomocy konsularnej USA, zapobiec ich wyjazdowi z Rosji i nakazać im mobilizację" - przekazała w komunikacie placówka.

 • 13:13

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) ustaliła tożsamość pięciu rosyjskich wojskowych odpowiedzialnych za ostrzelanie w lutym kolumny aut ewakuujących mieszkańców Hostomla w obwodzie kijowskim. Zginęło wówczas pięć osób.

  W lutym o Hostomel toczyły się ciężkie walki. Wojskowi, których zidentyfikowała SBU, zajęli pozycje koło szosy i przez sześć godzin ostrzeliwali samochody osobowe z ludźmi.

  SBU podała, że zbrodni tych dopuścili się członkowie pododdziałów rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii) z Kemerowa i Nowokuzniecka i oddziału specjalnego policji OMON w Kraju Krasnojarskim.

 • 12:00

  Narzucony przez Rosję szef administracji tymczasowo okupowanych obszarów obwodu chersońskiego na południu Ukrainy zwrócił się do Władimira Putina o przyłączenie regionu do Rosji – podała agencja RIA.

 • 11:45

  Przywódca separatystycznej tzw. Ługańskiej Republiki Ludowej zwrócił się do prezydenta Władimira Putina o formalne włączenie anektowanego terytorium do Rosji. Zdaniem Leonida Pasiecznika, ludność obwodu zatwierdziła tę decyzję w referendum.

 • 9:42

  "Organizując fikcyjne 'referenda' na tymczasowo okupowanych terytoriach Ukrainy, Rosja świadomie zademonstrowała, że wszelkie jej sygnały o gotowości do rozmów są jedynie operacją przykrycia dla agresji zbrojnej" - oświadczyło MSZ Ukrainy w komunikacie, rozpowszechnionym w mediach społecznościowych.

  Zaznaczyło, że działania Rosji wobec obywateli Ukrainy, mieszkańców terenów okupowanych, oznaczają złamanie prawa międzynarodowego i międzynarodowych zobowiązań Rosji, jak również są sprzeczne z konstytucją Ukrainy i prawem ukraińskim.

  Pseudoreferenda - dodało MSZ - nie mają "nic wspólnego z głosowaniem i nie niosą ze sobą żadnych skutków dla ustroju administracyjnego i terytorialnego Ukrainy, jak i dla jej granic". "Tak samo, jak ukraiński Krym, obwody ługański, doniecki, zaporoski i chersoński są suwerennymi terytoriami Ukrainy" - głosi oświadczenie.

  MSZ zapewniło, że Kijów nigdy nie zgodzi się na rosyjskie ultimatum, lecz będzie nadal wyzwalać tereny znajdujące się pod okupacją. "Ukraina ma pełne prawo do przywrócenia swojej integralności terytorialnej metodami militarnymi i dyplomatycznymi" - podkreślono w komunikacie.

 • 9:27

  "Ukraina w ostatnich dniach wzmogła swoje działania ofensywne na północnym wschodzie kraju. Oddziały dokonują powolnych postępów na co najmniej dwóch osiach na wschód od linii rzek Oskoł i Doniec, gdzie umocniły się one po wcześniejszym natarciu na początku miesiąca. Rosja prowadzi bardziej zdecydowaną obronę niż wcześniej, prawdopodobnie dlatego, że ukraińskie natarcie zagraża teraz części obwodu ługańskiego, gdy kończy się głosowanie w referendum w sprawie przyłączenia do Federacji Rosyjskiej" - napisano w codziennej aktualizacji wywiadowczej brytyjskiego resortu obrony.

  "Ciężkie walki trwają również w rejonie Chersonia, gdzie rosyjskie siły na prawym brzegu Dniepru pozostają narażone. Rosja kontynuuje próby posuwania się w kierunku Bachmutu w Donbasie, mimo że jest pod silną presją na swojej północnej i południowej flance. Jest to prawdopodobnie spowodowane presją polityczną, gdyż Rosja wykorzystuje siły, które w przeciwnym razie mogłyby wzmocnić pozostałe flanki" - dodano.

 • 8:35

  W rosyjskich ostrzałach miejscowości w obwodzie donieckim na wschodzie Ukrainy zginęło minionej doby pięciu cywilnych mieszkańców, a dziesięciu zostało rannych - poinformował w środę Pawło Kyryłenko, szef władz tego regionu.

 • 7:38

  Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy informuje w środę, tydzień po ogłoszeniu w Rosji mobilizacji na wojnę z Ukrainą, że na tereny okupowane przybywają oddziały złożone ze zmobilizowanych - ocenia sztab.

  Jak podano w porannym komunikacie, zmobilizowani uzupełniają odziały 1. pułku pancernego 2. dywizji zmotoryzowanej 1. armii pancernej sił zbrojnych Rosji, które wyjeżdżają do strefy działań bojowych. Z nowo przybyłymi "nie przeprowadzano w ogóle żadnych przygotowań" - podkreśla sztab.

  Dodaje, że władze rosyjskie działają na rzecz tzw. samomobilizacji, czyli ochotniczego zaciągu na wojnę. W rezultacie do oddziałów na Ukrainie "przybywają ludzie skazani za przestępstwa kryminalne" - zwraca uwagę sztab.

 • 7:04

  Władze rosyjskie mogą podjąć próbę przeformułowania na "operację antyterrorystyczną" inwazji i okupacji terytoriów ukraińskich, które Moskwa zamierza wkrótce anektować – ocenia amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

  Amerykański ośrodek prognozuje, że aneksja okupowanych terytoriów ukraińskich zostanie ogłoszona 30 września. Jak wskazuje, w prokremlowskich mediach rosyjskich ukazała się informacja, że nielegalnie okupowane terytoria Ukrainy wejdą w skład nowo powołanego "Krymskiego Okręgu Federalnego". Na jego czele - według tych doniesień - miałby stanąć były szef rosyjskiej agencji kosmicznej Dmitrij Rogozin.

  "Nielegalna aneksja okupowanych terytoriów ukraińskich wymagać będzie ustanowienia nowych biurokracji, z których stworzeniem władze rosyjskie będą miały problemy. Zaostrzy to prawdopodobnie konflikty biurokratyczne i napięcia między urzędnikami władz okupacyjnych na anektowanych terenach Ukrainy" - oceniają analitycy.

  ISW zwraca też uwagę, że podczas trwającej w Rosji mobilizacji mężczyźni zmobilizowani w Zachodnim Okręgu Wojskowym są wysyłani na front w obwodach charkowskim (na północnym wschodzie Ukrainy) i chersońskim (na południu) bez uprzedniego przygotowania. "Zmobilizowani, którzy przeszli jedno- czy dwudniowe szkolenie, nie wzmocnią znacząco pozycji, które są obiektem kontrofensywy ukraińskiej na południu i wschodzie" - ocenia amerykański think tank.

 • 6:31

  Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości 1,1 mld dolarów - podała we wtorek agencja Reutera. Waszyngton ma to ogłosić wkrótce po zaznajomieniu się z wynikami pseudoreferendów na okupowanych obszarach tego kraju.

  Powołując się na urzędników pragnących zachować anonimowości, Reuters poinformował, że szczegóły zostaną podane w najbliższych dniach.

 • 4:45

  "Nie zaakceptujemy wyników pseudoreferendów na okupowanych przez Rosjan obszarach Ukrainy i nadal będziemy wspierać ten kraj z niesłabnącą mocą" - powiedział kanclerz Niemiec Olaf Scholz w wywiadzie dla dziennika "Neue Osnabruecker Zeitung". Odnosząc się do zarządzonej przez prezydenta Władimira Putina częściowej mobilizacji rezerwistów, szef niemieckiego rządu powiedział: "Putin popełnia błąd za błędem".

 • 4:37

  Władimir Putin został zapędzony do narożnika, dlatego z dnia na dzień coraz bardziej prawdopodobne staje się użycie przez niego taktycznej broni jądrowej - uważa były agent CIA Robert Baer. W rozmowie z CNN były agent zwrócił uwagę, że zważywszy na niepowodzenia militarne, jakich doznała rosyjska armia na Ukrainie, raczej nie ma szans na deeskalację.

 • 4:37

  Instytut Studiów nad Wojną: rosyjskie władze w okupowanych częściach Ukrainy zakończyły swoje sfałszowane "referenda" dotyczące aneksji i stwierdziły, że każde uzyskało od 87 do 99 proc. poparcia ukraińskiej ludności dla przyłączenia do Rosji.

 • 4:37

  Nie można wykluczyć, że wycieki z gazociągów Nord Stream są częścią wojny hybrydowej Rosji przeciwko NATO - powiedział minister spraw zagranicznych Zbigniew Rau podczas dyskusji w waszyngtońskim think-tanku CSIS. Jak stwierdził, celem tej operacji mogło być zastraszenie państw basenu Morza Bałtyckiego.

 • 4:36

 • 4:36

  Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski złożył gratulacje zwyciężczyni wyborów parlamentarnych we Włoszech Giorgii Meloni. Liderka ugrupowania Bracia Włosi zapewniła go, że może liczyć na poparcie dla sprawy wolności Ukrainy.

 • 4:35

  - Ta farsa na terytoriach okupowanych nie może być nawet nazwana imitacją referendum – powiedział we wtorek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. W wieczornym wystąpieniu zapewnił, że te ziemie powrócą do Ukrainy.

  Zełenski powiedział, że Ukraina będzie bronić swoich obywateli nadal żyjących pod okupacją na czterech obszarach, w których odbywały się "głosowania" - w obwodach donieckim, ługańskim, zaporoskim i chersońskim - oraz w częściach obwodu charkowskiego, które wciąż są pod okupacją.

 • 4:35

  NATO powinno odpowiedzieć na ewentualny rosyjski atak jądrowy na Ukrainie w sposób konwencjonalny, ale dewastujący - powiedział szef MSZ Zbigniew Rau w wywiadzie dla telewizji NBC News. Ocenił też, że rosyjska mobilizacja nie zmieni biegu wojny, ale może osłabić wsparcie Rosjan dla działań władz.

 • 4:35

  "Rozmawiałam z premier Danii Mette Frederiksen o akcji sabotażowej dot. Nord Stream. Najważniejsze, aby teraz zbadać incydenty, uzyskać pełną jasność co do wydarzeń i przyczynach. Wszelkie celowe zakłócenia aktywnej europejskiej infrastruktury energetycznej są niedopuszczalne i będą prowadzić do najsilniejszej możliwej reakcji" - napisała szefowa KE Ursula von der Leyen na Twitterze.

 • 4:34

  Rosja próbuje ukraść ukraińskie terytorium, to najbrutalniejsze pogwałcenie Karty Narodów Zjednoczonych - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski na forum Rady Bezpieczeństwa ONZ. Wezwał do kompletnej izolacji Rosji, odebrania jej prawa głosu w ONZ i nałożenia na nią globalnych sankcji.

 • 4:34

  Po rosyjskim ataku rakietowym na Charków wieczorem uszkodzony jest obiekt infrastruktury, w niektórych dzielnicach nie ma prądu – poinformował mer tego miasta na północnym wschodzie Ukrainy, Ihor Terechow.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: AFU StratCom/Telegram

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości