TVN24 | Świat

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski laureatem Nagrody Borysa Niemcowa

TVN24 | Świat

Autor:
mart/adso
Źródło:
PAP

Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy, został laureatem Nagrody Borysa Niemcowa. Fundacja Niemcowa poinformowała, że "postanowiła nominować do nagrody przedstawicieli Ukrainy" w sytuacji wojny. Informację o nagrodzie podano w niedzielę.

Fundacja Niemcowa poinformowała na swojej stronie internetowej, że w sytuacji wojny "postanowiła nominować do nagrody przedstawicieli Ukrainy". Rozpatrywała kandydatury ukraińskich polityków i działaczy i wyłoniła spośród nich prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego, który został tegorocznym laureatem Nagrody Borysa Niemcowa.

Zdjęcie z 29 maja
Wołodymyr Zełenski w obwodzie charkowskimZdjęcie z 29 majapresident.gov.ua

Czym jest Nagroda Borysa Niemcowa?

Nagroda przyznawana jest za odwagę w głoszeniu idei pokrewnych prodemokratycznym poglądom Borysa Niemcowa. Jednym z celów fundacji, kierowanej przez córkę zabitego w 2015 roku polityka, Żannę Niemcową - jest "włączenie Rosji i jej obywateli do agendy europejskiej i promowanie wartości europejskich".

Przed rokiem laureatem nagrody został uwięziony rosyjski opozycjonista Aleksiej Nawalny.

Niemcow, jeden z przywódców antykremlowskiej opozycji i były wicepremier Rosji, został zastrzelony w centrum Moskwy, w pobliżu Kremla w lutym 2015 roku. W Rosji skazani zostali domniemani wykonawcy zabójstwa, ale zdaniem rodziny i współpracowników zamordowanego władze zaniechały pociągnięcia do odpowiedzialności zleceniodawców. Niemcow potępiał rosyjską aneksję Krymu i politykę Kremla wobec Ukrainy.

Miejsce zabójstwa Borysa Niemcowa w Moskwie
Miejsce zabójstwa Borysa Niemcowa w Moskwie Reuters

Autor:mart/adso

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości