TVN24 | Świat

Pies-saper Patron nagrodzony na festiwalu w Cannes

TVN24 | Świat

Autor:
asty\mtom
Źródło:
PAP

Pies saperski Patron, który zyskał na Ukrainie i poza jej granicami sławę, bo uczestniczy w rozminowywaniu kraju, został na festiwalu filmowym w Cannes laureatem specjalnym nagrody dla psów Palm Dog-manitarian – poinformowały w piątek służby ratunkowe Ukrainy.

Pies-saper Patron został na festiwalu filmowym w Cannes laureatem nagrody dla psów Palm Dog-manitarian. Nagroda ta – jak podała ukraińska Państwowa Służba ds. Sytuacji Nadzwyczajnych (DSNS) na Facebooku – jest "najbardziej prestiżową nagrodą filmową na świecie, przyznawaną czworonogom".

"Ponieważ Patron rzeczywiście stał się w ciągu ostatnich paru miesięcy gwiazdą światowych kronik filmowych, jury jednogłośnie zdecydowało, że nasz ogoniasty pirotechnik zasłużył na 'palmowy' status" - dodano.

Nagrodę – którą jest obroża – w imieniu Patrona odebrała przedstawicielka ukraińskiej delegacji w Cannes. "Patron nie mógł tu przyjechać, bo jego praca jest bardzo potrzebna w kraju" – cytuje jej słowa portal France24.

Patron odznaczony przez prezydenta Zełenskiego

Patron został już odznaczony specjalną nagrodą za oddaną służbę przez prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

Patron - piesek rasy terier Jack-Russell - specjalizuje się w szukaniu min. "Jak znajdzie, zaczyna kopać. Potem dostaje smakołyk i do pracy wkracza saper" – opowiadał jego opiekun Mychajło Iljew, który jest saperem DSNS w obwodzie czernihowskim.

Piesek ma swój profil na Instagramie. Został również uwieczniony na muralu w Równym i na wielu dziecięcych rysunkach. Ratownicy stworzyli też filmiki edukacyjne, w których Patron instruuje dzieci i dorosłych, jakich zasad bezpieczeństwa powinni przestrzegać na terenach, gdzie znajdują się miny i przedmioty wybuchowe.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:asty\mtom

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości