Ukraina: Ofiary wśród cywilów. Rosyjskie czołgi na ulicach Ługańska?

Aktualizacja:
Czołg na ulicach Ługańska. Rosyjski?Centrum ATO

Trzynaście osób – cywilów i żołnierzy – zginęło w ciągu ostatniej doby na wschodzie Ukrainy, a 37 odniosło obrażenia – poinformowały w niedzielę źródła ukraińskie. Tymczasem mieszkańcy Ługańska publikują na portalach społecznościowych zdjęcia czołgów z rosyjskimi flagami, które od rana jeżdżą po ulicach miasta. Zdjęcia czołgów opublikowano również na profilu operacji antyterrorystycznej.

O śmierci sześciu osób i ranieniu siedmiu na skutek działań zbrojnych w Ługańsku na wschodzie Ukrainy poinformował w niedzielę miejski portal 0642, powołując się na centrum antykryzysowe Ługańska. Według wspomnianego źródła, w kilku miejscach pociski trafiły w domy mieszkalne, powodując oprócz ofiar w ludziach także uszkodzenia infrastruktury, np. przewodów gazowych i elektrycznych.

Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy Andrij Łysenko oświadczył natomiast, że w strefie prowadzenia operacji antyterrorystycznej zginęło 7 żołnierzy, a 30 odniosło obrażenia. Jak poinformował, nielegalne ugrupowania zbrojne w ciągu ostatniej dobry 12 razy ostrzelały stanowiska sił antyterrorystycznych i posterunki na wschodzie Ukrainy, m.in. w okolicy Ługańska, miasta Maryniwka w obwodzie donieckim czy wioski Szyszkowe w obwodzie ługańskim.

Łysenko dodał, że lotnictwo sił zbrojnych Ukrainy wykonało w ciągu ostatniej doby 16 lotów i przeprowadziło 5 ataków na obiekty ugrupowań dywersyjno-terrorystycznych, zabijając co najmniej 40 separatystów i niszcząc ich sprzęt wojskowy.

Ukraińscy żołnierze na przedmieściach Słowiańska, opuszczonego przez separatystów na początku lipca
Ukraińscy żołnierze na przedmieściach Słowiańska, opuszczonego przez separatystów na początku lipcaReuters

Z kolei ukraińska straż graniczna poinformowała, że w nocy z soboty na niedzielę pododdziały sił zbrojnych Ukrainy w miejscowościach Zełenopilja, Diakowe, Biriukowe i Izwaryne w obwodzie ługańskim były ostrzeliwane w wyrzutni rakietowych BM-21 Grad od strony granicy rosyjskiej.

Czołgi na ulicach

Na nagraniach, opublikowanych w sieci w niedzielę widać, jak po ulicy w Ługańsku jadą trzy czołgi z rosyjskimi flagami. Na jednym z czołgów widoczny jest napis "Za Donbas".

Biuro prasowe operacji antyterrorystycznej nie poinformowała, czy ukraińskie siły rządowe usiłowały zatrzymać czołgi przy wjeździe do miasta.

Biuro prasowe operacji antyterrorystycznej zdementowało informacje o rzekomo przygotowywanym przez siły rządowe ataku chemicznym w Ługańsku, rozpowszechniane przez członków Ługańskiej Rady Miejskiej.

Donieck i Ługańsk wciąż zajęte są przez separatystów, trwają walki wokół tych miast.

Władze samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej powiadomiły zaś o ostrzale pozycji wojsk ukraińskich w okolicach Mariupola w obwodzie donieckim.

[object Object]
Jacek Czaputowicz o szczycie czwórki normandzkiej w Paryżutvn24
wideo 2/23

Autor: asz\mtom / Źródło: Ukraińska Prawda, PAP

Źródło zdjęcia głównego: Centrum ATO

Tagi:
Raporty: