Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

845 dni temu rozpoczęła się inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrowano aktywność rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95 - podały ukraińskie media, powołując się na wpisy w kanałach monitorujących na Telegramie. Siły rosyjskie zrzuciły na Charków bombę lotniczą. Oto, co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> W nocy z niedzieli na poniedziałek zarejestrowano aktywność kilku rosyjskich bombowców strategicznych Tu-95, które po starcie wzięły kurs na miasto Engels w Rosji i Morze Kaspijskie - podały ukraińskie media, powołując się na wpisy w kanałach monitorujących na Telegramie. Tu-95 wystrzeliwują pociski na Ukrainę. Media w Kijowie jak dotąd nie sprecyzowały, czy bombowce zrzuciły rakiety.

> Siły rosyjskie po raz kolejny zaatakowały Charków. Mer Ihor Terechow przekazał, że w niedzielę późnym wieczorem na miasto spadła bomba lotnicza. Uszkodzony został ośrodek rekreacyjny dla dzieci. Doniesień o ofiarach nie ma.

> Od początku inwazji zbrojnej armia rosyjska straciła w Ukrainie 526 310 żołnierzy - wynika z opublikowanego w niedzielę sprawozdania sztabu generalnego ukraińskich sił zbrojnych. Wojskowi w Kijowie nie precyzują, ilu rosyjskich żołnierzy zostało zabitych, a ilu zostało rannych.

> Zakończony w niedzielę szczyt pokojowy w Szwajcarii z udziałem ponad 90 państw i organizacji międzynarodowych był "wielkim sukcesem Ukrainy i wszystkich partnerów" - ocenił ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski. Dodał, że Rosja "nie jest gotowa na sprawiedliwy pokój".

Wołodymyr Zełenski w czasie szczytu pokojowego w Szwajcarii PAP/EPA

> Przy publikowaniu materiałów o wojnie w Ukrainie redaktorzy naczelni prokremlowskich mediów w Rosji kierują się otrzymywanymi od władz wytycznymi, a pracownicy stosują autocenzurę - podała telewizja Biełsat za rosyjskojęzycznym portalem Wot Tak, który rozmawiał z byłymi dziennikarzami o tym, jak zmieniła się ich praca od wybuchu wojny.

Po rozpoczęciu inwazji zbrojnej Rosji na Ukrainę zmieniły się zasady w rosyjskich mediach: obowiązkowe stało się określenie "specjalna operacja wojskowa" (wymyślony na Kremlu, propagandowy termin), za rozpowszechnianie rzekomych fejk newsów o armii grozi więzienie, a w odniesieniu do rosyjskiej armii obowiązuje całkowity zakaz używania słów takich jak "agresja" czy "aneksja".

Obwód doniecki: ukraińscy żołnierze brygady Azow na pozycjach. Zdjęcie z 7 kwietnia AA/ABACA/PAP

> Blisko 500 osób uczestniczyło w niedzielę w stolicy Ukrainy, Kijowie, w Marszu Równości środowisk LGBTQ, który zebrał się po raz pierwszy od inwazji Rosji na ten kraj w lutym 2022 roku. Zgromadzeni domagali się równych praw z innymi obywatelami: przyjęcia ustawy o związkach partnerskich oraz ustawy antydyskryminacyjnej. Skandowali także m.in. hasła, w których prosili Zachód o uzbrojenie dla obrony przed rosyjską agresją.

Marszu Równości środowisk LGBTQ w Kijowie SERGEY DOLZHENKO/PAP/EPA

> Kolejna międzynarodowa konferencja w sprawie pokoju w Ukrainie mogłaby się odbyć jeszcze przed zaplanowanymi na listopad wyborami prezydenckimi w USA - powiedział w niedzielę minister spraw zagranicznych Szwajcarii Ignazio Cassis.

- To zależy od woli Ukrainy, organizatorów i przywódców państw - powiedział Cassis po zakończonym w niedzielę dwudniowym szczycie, która odbył się w szwajcarskim kurorcie Buergenstock.

Autorka/Autor:mm, tas//mrz

Źródło: PAP, Ukraińska Prawda, NV, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: mil.ru

Tagi:
Raporty: