Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Belgijskie wsparcie dla Ukrainy. "Trzeba zrobić więcej, szybciej i lepiej"
Belgijskie wsparcie dla Ukrainy. "Trzeba zrobić więcej, szybciej i lepiej"Maciej Sokołowski/Fakty TVN
wideo 2/4
Belgijskie wsparcie dla Ukrainy. "Trzeba zrobić więcej, szybciej i lepiej"Maciej Sokołowski/Fakty TVN

827 dni temu rozpoczęła się inwazja Rosji na Ukrainę. Rosja nie będzie już w stanie zakłócić szczytu pokojowego w Szwajcarii, chociaż bardzo się stara to zrobić - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Oto co wydarzyło się w Ukrainie i wokół niej w ciągu ostatniej doby.

> Do końca przyszłego roku produkcja amunicji artyleryjskiej w USA wzrośnie do 100 tys. pocisków miesięcznie - oświadczył rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. W środę w Teksasie otwarto nową linię produkcyjną pocisków kalibru 155 mm, m.in. na potrzeby wojny w Ukrainie.

> Moskiewski Państwowy Instytut Stosunków Międzynarodowych (MGIMO) ogłosił otwarcie zapisów na studia magisterskie kształcące specjalistów w zakresie wojny informacyjnej - informuje portal Moscow Times. Kierunek jest realizowany przy wsparciu administracji prezydenta. Istnieje więc możliwość, że część studentów otrzyma możliwość odbycia rządowego stażu - stwierdza rosyjska państwowa agencja informacyjna RIA Nowosti.

> Rosja nie będzie już w stanie zakłócić szczytu pokojowego w Szwajcarii, chociaż bardzo się stara to zrobić - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wystąpieniu wideo. Jak pisze Reuters, Zełenski chce, aby szczyt w Szwajcarii stworzył front, który wywrze presję na Rosję i rozwinie jego "formułę pokojową", która wzywa do wycofania wojsk rosyjskich i przywrócenia granic Ukrainy z 1991 roku.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr ZełenskiTIAGO PETINGA/PAP/EPA

> Władze Rosji planują przeprowadzić w lecie tego roku masowe deportacje ukraińskich dzieci - informuje w swoim najnowszym raporcie amerykański think tank Instytut Studiów nad Wojną. Dzieci mają "odwiedzać" Rosję w ramach obozów letnich i zajęć edukacyjnych. Wicepremier Ukrainy Iryna Wereszczuk stwierdziła, że wspólnota międzynarodowa powinna wzmocnić sankcje za nielegalne uprowadzanie i wywózkę ukraińskich dzieci do Rosji, a Kijów liczy na zaangażowanie Polski w tej sprawie.

> Rosjanie rozpoczęli budowę hangarów na lotniskach 300 kilometrów od granicy z Ukrainą, aby chronić samoloty przed dronami i pociskami balistycznymi ATACMS - poinformowała organizacja pozarządowa „Ukraińskie Centrum Wojskowe” na platformie X.

> Rozpoczynające się w czwartek w Pradze dwudniowe nieformalne spotkanie ministrów spraw zagranicznych krajów Sojuszu Północnoatlantyckiego nie ma wcześniej przygotowanej agendy, ale najwięcej uwagi zostanie poświęcone wsparciu Ukrainy w jej wojnie obronnej z Rosją. Będzie też mowa o dezinformacji.

> Jak Ukraińcy przegrają, to Rosjanie tu przyjdą. Zawsze przychodzili, więc czemu tym razem miałoby być inaczej? Tylko siłą można ich zmusić do odwrotu - powiedział Andrzej Stasiuk. W najnowszej książce "Rzeka dzieciństwa" pisze o Bugu, u którego źródeł znowu toczy się wojna.

> Ze względu na dużą liczbę Rosjan, którzy się poddali, i faktyczne blokowanie wymiany przez stronę rosyjską Ukraina jest zmuszona do otwierania nowych miejsc przetrzymywania jeńców wojennych - poinformował projekt "Chcę Żyć".

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TIAGO PETINGA/PAP/EPA