Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

741 dni temu rozpoczęła się rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę. Ukraińskie wojsko poinformowało, że jego siły powstrzymały rosyjskie natarcie w pobliżu Awdijiwki na wschodzie Ukrainy, miejscowości zdobytej przez wojska Putina w zeszłym miesiącu. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Ukraiński minister spraw zagranicznych Dmytro Kułeba poinformował, że rozmawiał z szefem polskiej dyplomacji Radosławem Sikorskim m.in. o sposobach zwiększenia dostaw broni na Ukrainę, a w szczególności - dostaw amunicji artyleryjskiej.

> W mieście Dżankoj na północy Krymu okupowanego przez Rosję, zniknęło w niewyjaśnionych okolicznościach kilku żołnierzy agresora. Wróg wprowadził tam reżim operacji kontrwywiadowczej i ściągnął dodatkowe oddziały wojska i służb specjalnych - powiadomił ukraińsko-tatarski ruch oporu Atesz.

> Ukraińskie wojsko poinformowało, że jego siły powstrzymały rosyjskie natarcie w pobliżu Awdijiwki na wschodzie Ukrainy, miejscowości zdobytej przez wojska Putina w zeszłym miesiącu.

> Ukraińskie wojska nieprawidłowo zaplanowały odwrót z Awdijiwki, zdobytej przez rosyjskie siły 17 lutego. Utrata kontroli nad kilkoma wsiami na zachód od miasta świadczy o tym, że Ukraińcy nie byli w stanie powstrzymać dalszego natarcia Rosjan - oceniała wcześniej amerykańska stacja CNN.

> Po opublikowaniu przez Rosję nagrania rozmowy oficerów niemieckich sił powietrznych dotyczącej pocisków manewrujących Taurus media w RFN zauważają, że to "katastrofa dla reputacji Niemiec jako wiarygodnego sojusznika". Putinowi nie wolno dostarczać takiej amunicji - podkreślają komentatorzy.

> 22-letni żołnierz Gwardii Narodowej Jack Teixeira zawarł z prokuraturą ugodę, dzięki której odbędzie wyrok do 16 lat więzienia za publikację w internecie setek stron tajnych dokumentów Pentagonu, m.in. na temat wojny na Ukrainie. Śledczy nie znaleźli dowodów na szpiegostwo.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP