Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie
Reuters Archiwum
Rosyjscy poborowi na zaanektowanym Krymie Reuters

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 610 dni. Rosyjska flota ucieka z zaanektowanego Krymu, ale dosięgniemy ją także w separatystycznej Abchazji - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki przekazał, że po atakach ukraińskich sił zbrojnych na zaanektowanym Krymie rosyjska armia wycofuje okręty z rejonu Zatoki Sewastopolskiej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Rosyjski atak dronami Shahed na miasto Sławuta w pobliżu Chmielnickiej Elektrowni Atomowej jest kolejnym przypomnieniem dla wszystkich partnerów Ukrainy, jak ważne jest wzmocnienie ukraińskiej obrony przeciwlotniczej i jak niebezpieczne jest obchodzenie sankcji przez Rosję - oświadczył prezydent Wołodymyr Zełenski, cytowany przez Interfax-Ukraina.

> Rosyjska flota ucieka z zaanektowanego Krymu, ale dosięgniemy ją także w separatystycznej Abchazji - oznajmił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Wcześniej przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Wadym Skibicki przekazał, że po atakach ukraińskich sił zbrojnych na zaanektowanym Krymie rosyjska armia wycofuje okręty z rejonu Zatoki Sewastopolskiej.

> 27-letni Rudolf Wittman z rumuńskiego Aradu jest pierwszym obywatelem tego kraju, który zginął na froncie na Ukrainie. Mężczyzna zgłosił się jako ochotnik do ukraińskiego legionu międzynarodowego.

> Batalion Syberyjski tworzą ci, którzy chcą obalić "reżim kremlowski". Pochodzą z różnych regionów Rosji, w tym z Jakucji i Buriacji. Licząca około 60 żołnierzy jednostka wkrótce ma zostać wysłana do walki przeciw wojskom rosyjskim.

> Rosyjskie służby specjalne próbowały werbować w internecie ukraińskich nastolatków w wieku 13-17 lat, zachęcając ich do angażowania się w antysemickie prowokacje; działania te miały następnie służyć oczernianiu naszego kraju na arenie międzynarodowej - powiadomiła w środę Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU).

> Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała kilka grup osób, które za łapówkę organizowały nielegalne wyjazdy za granicę, fałszowały zaświadczenia o niezdolności do służby czy wydawały legitymacje studenckie, chroniące przed mobilizacją w Ukrainie, ogłoszonej po rosyjskiej inwazji. Łapówki wynosiły od tysiąca do ośmiu tysięcy dolarów.

> Ukraińska grupa dywersyjno-wywiadowcza wylądowała na okupowanym, lewym brzegu Dniepru w obwodzie chersońskim i zajęła odcinek drogi łączącej kilka wiosek - przekazał w najnowszej analizie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW).

Autorka/Autor:asty/adso

Źródło: PAP