Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Ołeh Biłecki o sytuacji w Ukrainie. Relacja z 1 lipca
Ołeh Biłecki o sytuacji w Ukrainie. Relacja z 1 lipcaTVN24
wideo 2/4
Ołeh Biłecki o sytuacji w Ukrainie. Relacja z 1 lipcaTVN24

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 494 dni. W niedzielę nad ranem nastąpił rosyjski atak rakietowy na Kijów. Dla Kijowa i obwodu kijowskiego, a także dla kilku obwodów środkowej i wschodniej Ukrainy ogłoszono alarm. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Systemy obrony powietrznej odpierają w niedzielę nad ranem rosyjski atak rakietowy na Kijów - poinformowały ukraińskie siły lotnicze na Telegramie. Dla Kijowa i obwodu kijowskiego, a także dla kilku obwodów środkowej i wschodniej Ukrainy ogłoszono ok. 2 nad ranem czasu lokalnego (1 czasu polskiego) w nocy z soboty na niedzielę alarm ostrzegający przed atakami z powietrza. Brak dotychczas informacji o ofiarach lub stratach materialnych.

> Ukraina znajdzie się w centrum wszystkich dyskusji w Unii Europejskiej - zapowiedział w sobotę w Kijowie premier Hiszpanii Pedro Sanchez, którego kraj objął 1 lipca półroczne przewodnictwo w UE. Sanchez zapowiedział także pomoc finansową dla walczącej Ukrainy.

> W okupowanym przez Rosjan Berdiańsku działa całodobowo mobilne krematorium, w którym spalane są ciała zabitych żołnierzy rosyjskich; w ten sposób Rosjanie usiłują zataić straty ponoszone na froncie - oświadczył w sobotę sztab generalny armii ukraińskiej.

> W rejonie trzech wsi w okupowanej części obwodu chersońskiego Rosjanie prowadzą akcję pacyfikacyjną: przeszukują domy i maltretują mieszkańców - podała w sobotę agencja Ukrinform, powołując się na miejscowy ruch oporu Atesz. Miejscem tych działań są wsie: Radensk, Wełyki Kopani i Tarasiwka, leżące na lewym (wschodnim) brzegu Dniepru. Wojskowi rosyjscy wraz z kolaborantami prowadzą rewizje, sprawdzają telefony komórkowe mieszkańców, biją ich i maltretują. Powodem tych działań jest aktywność ruchu partyzanckiego, w szczególności w Tarasiwce - oświadczył Atesz w komunikacie na Telegramie.

Grupa Wagnera w Rostowie nad Donem. Zdjęcie z 24 czerwcaPAP/EPA/STRINGER

> Nie widać obecnie oznak przemieszczania się Grupy Wagnera na terytorium Białorusi – ocenił w sobotę dowódca Połączonych Sił Zbrojnych Ukrainy generał Serhij Najew. Zapewnił, że służby wywiadowcze pracują nad zdobyciem informacji o rozwoju wypadków.

> Bunt założyciela Grupy Wagnera Jewgienija Prigożyna przeciwko ministerstwu obrony Rosji był wyzwaniem dla państwa rosyjskiego i zademonstrował niszczący efekt wojny przeciwko Ukrainie - ocenił w sobotę dyrektor CIA William Burns w wykładzie w Ditchley Foundation w Wielkiej Brytanii.

> 40 pracowników ambasady Federacji Rosyjskiej w Bukareszcie odleciało w sobotę wieczorem do Moskwy po tym jak władze rumuńskie zażądały zredukowania personelu tej placówki dyplomatycznej w związku z rosyjską inwazją na Ukrainę i pogorszeniem relacji bilateralnych.

Autorka/Autor:mm/tr

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty: