Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 428 dni. Sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji wsparcia ze strony partnerów - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. Dodał jednocześnie, że sojusznicy zapewniają, że będą przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Wysłannik włoskiego dziennika "La Repubblica" Corrado Zunino został w środę ranny, a jego ukraiński tłumacz Bogdan Bitik zginął w wyniku ataku w Chersoniu, dokonanym "z bardzo dużym prawdopodobieństwem przez rosyjskich snajperów" - poinformowała rzymska gazeta. Szef MSZ Włoch Antonio Tajani ogłosił, że ranny reporter jest w dobrym stanie i znajduje się pod opieką włoskiej ambasady.

> Sukces ukraińskiej kontrofensywy będzie mieć duże znaczenie dla kontynuacji wsparcia ze strony partnerów - powiedział agencji Interfax-Ukraina Ołeksij Reznikow, ukraiński minister obrony. Dodał jednocześnie, że sojusznicy zapewniają, że będą przy Ukrainie aż do jej zwycięstwa.

> Warunkiem rozejmu w Ukrainie i przystąpienia do rozmów pokojowych musi być poszanowanie integralności terytorialnej tego kraju – powiedział król Hiszpanii Filip VI podczas spotkania z prezydentem Brazylii Luizem Inacio Lula da Silvą.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski poinformował, że odbył "długą i znaczącą" rozmowę telefoniczną z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem. To pierwsza ich rozmowa, o której oficjalnie wiadomo, od czasu inwazji Rosji na Ukrainę.

> Rosyjskie jednostki walki radioelektronicznej otrzymały instrukcje postępowania na wypadek ataku ukraińskich dronów podczas tradycyjnej parady z okazji zakończenia II wojny światowej, planowanej 9 maja na Placu Czerwonym w Moskwie - powiadomił ukraiński portal Obozrevatel, powołując się na własne źródła w strukturach siłowych.

> Od początku inwazji Kremla na Ukrainę, wiele zagranicznych firm ogłosiło zakończenie działalności w Rosji, ale całkowicie wycofało się stamtąd tylko 20 procent takich przedsiębiorstw - ujawnił niezależny rosyjski portal Ważnyje Istorii.

> Dostarczyliśmy Ukrainie już ponad 98 procent obiecanych wozów bojowych na potrzeby kontrofensywy - powiedział w Izbie Reprezentantów Kongresu USA naczelny dowódca sił NATO w Europie generał Christopher Cavoli. Ocenił jednocześnie, że wojna Rosji przeciwko Ukrainie jest "daleka od zakończenia".

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP