Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 401 dni. Ukraina przygotowuje aktywne działania, które przyspieszą nasze zwycięstwo – poinformował w wystąpieniu, w 400. dniu wojny, prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę w obronie przed rosyjską inwazją. - Ukraina zwycięży na froncie, zwycięży w odbudowie. Zwycięży w przywróceniu sprawiedliwości. Na naszej ziemi nie pozostanie żadnego śladu po Rosjanach – zapewnił.

> Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow oznajmił, że osoby należące do rosyjskich elit politycznych szukają kontaktu z władzami Ukrainy, próbując zapewnić sobie gwarancje bezpieczeństwa po przegranej wojnie.

> Ukraina przygotowuje aktywne działania, które przyspieszą nasze zwycięstwo – poinformował w wieczornym wystąpieniu w czwartek, w 400. dniu wojny, prezydent Ukrainy. Wołodymyr Zełenski podziękował wszystkim, którzy wspierają Ukrainę w obronie przed rosyjską inwazją. - Ukraina zwycięży na froncie, zwycięży w odbudowie. Zwycięży w przywróceniu sprawiedliwości. Na naszej ziemi nie pozostanie żadnego śladu po Rosjanach – zapewnił.

Wołodymyr Zełenski w obwodzie sumskim na północy krajupresident.gov.ua

> Myśliwce MiG-29, które otrzymaliśmy w drugiej połowie marca od Słowacji, są już wykorzystywane przez ukraińskie siły powietrzne do obrony Charkowa - poinformowała wiceprzewodnicząca Rady Najwyższej Ukrainy Ołena Kondratiuk podczas wystąpienia w parlamencie Słowacji. Jej wypowiedź przytoczyła w czwartek agencja UNIAN.

> Według pierwszych meldunków po rozpoczęciu w czwartek przez wojska rosyjskie rakietowego ataku na obwód charkowski w Charkowie został uszkodzony prywatny dom i dwa samochody - poinformował w Telegramie szef charkowskiej obwodowej administracji.

> Ciężko ranny polski ochotnik walczący w szeregach sił zbrojnych Ukrainy dotarł szczęśliwie przez Kijów do Polski - poinformował na twitterze minister Michał Dworczyk. Minister poinformował też, że jeden z rannych w ubiegłym tygodniu na Ukrainie wolontariuszy dotarł do Polski, a drugi został przewieziony z Dniepru do Kijowa.

> Najemnicy z rosyjskiej Grupy Wagnera, walczący w Bachmucie na wschodzie Ukrainy, utworzyli w tym mieście swoją bazę w rozległych podziemiach Artemiwskiej Fabryki Win Musujących - poinformowała ukraińska agencja UNIAN, która przeanalizowała reportaż prokremlowskiego dziennika "Izwiestia".

> Turecki parlament zatwierdził ustawę zezwalającą Finlandii na przystąpienie do NATO, otwierając Helsinkom drogę do Sojuszu. Zadowolenie z decyzji władz w Ankarze wyraził szef NATO Jens Stoltenberg.

> Gabinet Ministrów zdecydował w piątek, że ukraińscy sportowcy będą bojkotować zawody, w których wystąpią sportowcy z Rosji i Białorusi - poinformował Ołeh Nemczinow, minister gabinetu rady ministrów Ukrainy.

> Rosja wciąż sprzedaje masowo ropę naftową pomimo nałożonych na nią sankcji - wynika ze śledztwa dziennikarzy madryckiego "El Mundo". Osiąga to dzięki 443 tankowcom pływającym pod innymi flagami, które zaopatruje w surowiec na wodach międzynarodowych.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: president.gov.ua