Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 330 dni. Podczas przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości doszło do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - poinformowano na stronie ONZ. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego przy Białym Domu John Kirby oświadczył, że Stany Zjednoczone podzielają niepokój Polski o wspieranie przez Białoruś rosyjskiej inwazji na Ukrainie. - Waszyngton uważnie przygląda się tej bliskiej militarnej współpracy - dodał Kirby.

> Komendant ukraińskiej policji Ihor Kłymenko będzie pełniącym obowiązki ministra spraw wewnętrznych - poinformował premier Denys Szmyhal. Dotychczasowy szef tego resortu Denys Monastyrski zginął w katastrofie śmigłowca, do której doszło w podkijowskich Browarach.

> Biały Dom uważa, że każdy kraj powinien podjąć własną decyzję w sprawie pomocy Ukrainie w zakresie bezpieczeństwa - powiedziała rzeczniczka Białego Domu Karin Jean-Pierre, komentując doniesienia, że Niemcy nie zezwolą na eksport swoich czołgów Leopard na Ukrainę, o ile swoich czołgów nie wyślą tam USA.

> Wolny świat jest szantażowany przez terrorystyczny kraj - mówił prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podczas wystąpienia online na Światowym Forum Ekonomicznym w szwajcarskim Davos. Jak dodał, "gdy wolny świat się zastanawia, terroryści wykorzystują ten czas, by zabijać".

> Stany Zjednoczone przygotowują kolejny pakiet pomocy militarnej dla Ukrainy, który ma być jednym z największych i ma zawierać bojowe wozy opancerzone Stryker, a także dodatkową artylerię i amunicję - poinformowało "Politico".

> Podczas przemówienia na Światowym Forum Ekonomicznym w Davos sekretarz generalny ONZ Antonio Guterres powiedział, że jego zdaniem nie ma szans, aby w najbliższej przyszłości doszło do rozmów pokojowych między Ukrainą a Rosją - poinformowano na stronie ONZ.

> Prezydent Andrzej Duda oświadczył w Davos, że Ukraina potrzebuje nowoczesnych czołgów i pocisków, by mogła się bronić, ale przede wszystkim po to, by zatrzymać rosyjską ofensywę. - Więcej naszej pomocy, więcej naszych zasobów, sprzętu jest potrzebne, zdecydowanie więcej, bo sytuacja robi się trudna - mówił.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP