Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 323 dni. NATO udziela Ukrainie żywotnego wsparcia w odważnej walce tego państwa z rosyjską inwazją. Czas jest teraz najważniejszy, musimy szybciej dostarczać Kijowowi bardziej zaawansowany sprzęt - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> Twórca najemniczej Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn poinformował w środę o zdobyciu Sołedaru na wschodzie Ukrainy, ale nie potwierdził tego ani Kreml, ani resort obrony Rosji. Sprzeczne doniesienia wskazują na rywalizację między rosyjską armią regularną a Prigożynem i jego firmą wojskową - ocenia BBC.

> O Sołedar we wschodniej Ukrainie toczą się zacięte walki. Eksperci twierdzą, że rosyjskim wojskom zależy na zdobyciu go, by opanować inne kluczowe w obwodzie donieckim miasto - Bachmut. Innym powodem skupienia tak ogromnych sił agresora w tym regionie, głównie złożonych z najemników Grupy Wagnera, są kwestie polityczne i propagandowe.

> Dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Raphael Grossi zamierza ponownie odwiedzić Ukrainę i Rosję, aby przeprowadzić negocjacje w sprawie ustanowienia strefy bezpieczeństwa wokół Zaporoskiej Elektrowni Atomowej - podała telewizja RAI.

> NATO udziela Ukrainie żywotnego wsparcia w odważnej walce tego państwa z rosyjską inwazją. Czas jest teraz najważniejszy, musimy szybciej dostarczać Kijowowi bardziej zaawansowany sprzęt - przekazał sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg po rozmowie telefonicznej z ministrem spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułebą.

> Szef rosyjskiego Sztabu Generalnego Walerij Gierasimow będzie dowodził połączoną grupą wojsk w "specjalnej operacji wojskowej przeciwko Ukrainie" - jak rosyjską inwazję nazywają tamtejsze władze. Informację o nominacji przekazał rosyjski resort obrony. Dotąd stanowisko to zajmował generał Siergiej Surowikin.

> Rosyjska najemnicza Grupa Wagnera poinformowała w środę wieczorem, że odnalazła ciało jednego z brytyjskich wolontariuszy, którzy zaginęli pod Sołedarem w obwodzie donieckim, na wschodzie Ukrainy - podaje Reuters.

> Brytyjski rząd po raz pierwszy potwierdził, że planuje przekazać Ukrainie czołgi. Kijów od dawna o to zabiegał, by wzmocnić siły odpierające rosyjską agresję.

> Ambasador Ukrainy w Turcji Wasyl Bodnar zaprzeczył doniesieniom amerykańskiego magazynu "Foreign Policy", jakoby Turcja przekazała Kijowowi pociski kasetowe wyprodukowane w czasach zimnej wojny. Jak podkreślił dyplomata, pociski te są zakazane przez prawo międzynarodowe.

> W Portugalii powstał zespół treningowy, który zorganizuje szkolenia dla ukraińskich lekarzy i pielęgniarek służące przygotowaniu ich do pracy w warunkach wojennych.

Autorka/Autor:asty

Źródło: PAP