Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Autor:
FC
Źródło:
TVN24.pl, PAP, Reuters

Rosyjska inwazja na Ukrainę trwa od 403 dni. Od soboty Rosja przejęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, co wywołało komentarze na całym świecie. - Terroryści powinni przegrać, odpowiadać za terror, a nie przewodniczyć czemukolwiek - oświadczył Wołodymyr Zełenski, prezydent Ukrainy.

> Rosja przejęła przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ z dniem 1 kwietnia. Rosja jest obok USA, Chin, Wielkiej Brytanii i Francji jednym z pięciu stałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

> Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski ocenił jako "absurdalną i destruktywną" wiadomość o tym, że Rosja obejmuje przewodnictwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Jak przypomniał na udostępnionym w mediach społecznościowych nagraniu, w piątek rosyjska armia zabiła kolejne ukraińskie dziecko, 5-miesięcznego chłopca o imieniu Danyło z Awdijiwki. Jego rodzice zostali ranni. - Terroryści powinni przegrać, odpowiadać za terror, a nie przewodniczyć czemukolwiek - oświadczył Zełenski.

> Przełożony Ławry Peczerskiej, metropolita Ukraińskiej Cerkwi Prawosławnej Patriarchatu Moskiewskiego Paweł, został powiadomiony o statusie podejrzanego – poinformowały w sobotę ukraińskie media. Chodzi o dwa artykuły kodeksu karnego – wzniecanie nienawiści na tle religijnym oraz usprawiedliwianie rosyjskiej agresji. Według serwisu Hromadske sąd w Kijowie nałożył w sobotę na Pawła dwa miesiące całodobowego aresztu domowego.

> Ukraińskie siły lądowe poinformowały o zniszczeniu w Bachmucie rosyjskiego magazynu z amunicją. "U okupantów znów płonie" - głosi podpis pod nagraniem, zamieszczonym w serwisie Telegram. Na nagraniu z drona widać obszar z płonącym magazynem i dużym słupem dymu.

Płonący magazyn z rosyjską amunicją Siły Lądowe Ukrainy/Facebook

> Siłom okupacyjnym Rosji nie udało się osiągnąć żadnego ze strategicznych celów postawionych przez Kreml - przekazał przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow. Jusow stwierdził, że w ramach tak zwanej "wielkiej ofensywy" Rosjanie nie wywiązali się z postawionego przez Władimira Putina zadania "zajęcia Donbasu do końca marca".

> Siły ukraińskie odparły minionej doby ponad 50 rosyjskich ataków - poinformował w sobotę Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Najbardziej zacięte walki toczą się w okolicach Bachmutu, Awdijiwki i Marjinki w Donbasie.

> W Słowiańsku na Ukrainie miejska komisja ochrony praw dziecka podjęła decyzję o przymusowej ewakuacji dzieci, a opiekunowie, którzy odmówią wyjazdu, zostaną pozbawieni praw do opieki nad dziećmi - podał portal Ukraińska Prawda, powołując się na Ołenę Sokołową, szefową miejskiej służby dziecięcej. Według Sokołowej większość rodzin zastępczych i rodzinnych domów dziecka opuściły miasto, a obecnie w gminie słowiańskiej są 23 rodziny, w których wychowują się 34 sieroty i dzieci pozbawione opieki rodzicielskiej.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:FC

Źródło: TVN24.pl, PAP, Reuters

Źródło zdjęcia głównego: Siły Lądowe Ukrainy/Facebook

Pozostałe wiadomości