Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 645 dni. Rosjanie zaktywizowali działania szturmowe na kierunku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy i wzmocnili ostrzały artyleryjskie oraz ataki z wykorzystaniem lotnictwa - poinformował Ołeksandr Sztupun, rzecznik sił ukraińskich na kierunku taurydzkim, czyli w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

> Rosjanie w nocy z wtorku na środę zaatakowali Ukrainę między innymi za pomocą 21 dronów Shahed 136/131 oraz trzech pocisków rakietowych Ch-59 - przekazały siły powietrzne ukraińskiej armii, które podkreślają, że obrońcy zestrzelili wszystkie atakujące drony. Wcześniej rosyjska armia ostrzelała obwód sumski. Zginęły trzy osoby, w tym dziecko.

> Rosyjski generał Władimir Zawadski zginął na wojnie w Ukrainie po wejściu na minę – poinformował niezależny portal rosyjski Ważnyje Istorii na Telegramie. "To siódmy wojskowy tej rangi, którego śmierć potwierdzono w Federacji Rosyjskiej" - podkreślono.

> Rosjanie zaktywizowali działania szturmowe na kierunku awdijiwskim na wschodzie Ukrainy i wzmocnili ostrzały artyleryjskie oraz ataki z wykorzystaniem lotnictwa - poinformował Ołeksandr Sztupun, rzecznik sił ukraińskich na kierunku taurydzkim, czyli w obwodzie zaporoskim i zachodniej części obwodu donieckiego.

> Rosyjskie systemy walki elektronicznej sprawiają, że Ukraińcy nie mogą - jak wcześniej - skutecznie wykorzystywać dronów i z dużą precyzją trafiać w kluczowe cele. Ukraińscy żołnierze starają się przełamać potencjał niewidocznej ochrony, która skutecznie utrudniła wyzwalanie ukraińskiej ziemi spod rosyjskiej okupacji - pisze CNN.

> W ramach operacji specjalnej ukraińskiego wywiadu w telewizji na okupowanym przez Rosję ukraińskim Krymie pokazano przemówienie prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego - poinformował portal RBK-Ukraina.

> Rosjanie ponownie chcą zniszczyć ukraińską infrastrukturę cywilną - alarmuje szefowa niemieckiej dyplomacji Annalena Baerbock. Podczas spotkania ministrów spraw zagranicznych NATO w Brukseli zaapelowała do zwolenników Ukrainy o "stworzenie zimowej tarczy nad tym krajem". Z kolei szef ukraińskiego MSZ apeluje o powstanie "euroatlantyckiego obszaru przemysłu obronnego".

> Sojusznicy zgodzili się, że Ukraina stanie się członkiem NATO - przekazał Jens Stoltenberg, sekretarz generalny Sojuszu Północnoatlantyckiego. Po spotkaniu szefów dyplomacji państw NATO w Brukseli zapowiedział, że członkowie sojuszu będą dalej wspierać "ukraińską walkę o wolność", ale ostrzegł też, że "Rosji nie wolno lekceważyć".

Autorka/Autor:asty/kg

Źródło: PAP