Pogorszenie warunków pogodowych w obwodzie donieckim znacznie komplikuje natarcie rosyjskiej piechoty

Źródło:
PAP

Rosyjska pełnoskalowa inwazja na Ukrainę trwa już od 630 dni. Na Ukrainie trwają intensywne walki z Rosją, a sytuacja na froncie jest trudna; tym bardziej jednak należy utrzymać i zwiększyć pomoc dla Kijowa - postulował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony UE, w którym wziął udział. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin wojny w Ukrainie.

Winni śmierci 19 żołnierzy ze 128. specjalnej brygady zakarpackiej, którzy zginęli w rosyjskim ataku z 3 listopada, zostaną ukarani - powiedział ukraiński minister obrony Rustem Umierow, cytowany przez portal Ukrainska Prawda.

Siły rosyjskie kontynuowały minionej doby działania ofensywne w rejonie Awdijiwki w obwodzie donieckim i odniosły potwierdzone sukcesy - ocenił w swoim raporcie amerykański Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Eksperci w Kijowie twierdzą, że pogorszenie warunków pogodowych na tym kierunku znacznie komplikuje natarcie piechoty wroga.

Na Ukrainie trwają intensywne walki z Rosją, a sytuacja na froncie jest trudna; tym bardziej jednak należy utrzymać i zwiększyć pomoc dla Kijowa - postulował sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg przed spotkaniem ministrów obrony UE, w którym wziął udział.

Na zlecenie rządu niemieckiego firma zbrojeniowa Rheinmetall dostarczy Ukrainie 25 czołgów typu Leopard 1A5. Ponadto pakiet dla sił zbrojnych Ukrainy obejmuje pięć wozów zabezpieczenia technicznego (Bergepanzer) i dwa czołgi szkoleniowe, poinformował koncern z Duesseldorfu.

Siergiej Chadżikurbanow, skazany w 2014 roku na 20 lat kolonii karnej za udział w morderstwie rosyjskiej dziennikarki Anny Politkowskiej, został ułaskawiony. Jak przekazał jego adwokat, były oficer moskiewskiej policji bierze obecnie udział w wojnie w Ukrainie.

Wspieranie Ukrainy wymaga podejmowania decyzji, a nie tylko omawiania konieczności ich podejmowania - zaznaczył minister obrony Estonii Hanno Pevkur podczas spotkania ministrów obrony UE w Brukseli. Komentując obietnicę dostarczenia na Ukrainę miliona pocisków, przypomniał, że UE nie udało się spełnić tych oczekiwań.

Deputowany Ołeksandr Dubinski został w poniedziałek tymczasowo aresztowany w związku z podejrzeniem o zdradę stanu - poinformowała agencja Reutera w oparciu o informacje służb ukraińskich.

Autorka/Autor:asty//mrz

Źródło: PAP