Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP
Zmasowany atak rakiet i dronów Rosji na Ukrainę. Polska poderwała do lotu dwa myśliwce F-16
Zmasowany atak rakiet i dronów Rosji na Ukrainę. Polska poderwała do lotu dwa myśliwce F-16Andrzej Zaucha/Fakty TVN
wideo 2/35
Zmasowany atak rakiet i dronów Rosji na Ukrainę. Polska poderwała do lotu dwa myśliwce F-16Andrzej Zaucha/Fakty TVN

To 719. dzień ukraińskiej obrony po inwazji Rosji. Jak poinformowały władze w Kijowie, Rosjanie wystrzelili na cele w Ukrainie 45 dronów. Praktyka egzekucji ukraińskich jeńców wojennych przez Rosjan jest stosowana na kilku odcinkach frontu - stwierdził w ostatnim raporcie Instytut Studiów nad Wojną (ISW). Generał Ołeksandr Pawluk został mianowany nowym dowódcą wojsk lądowych armii ukraińskiej. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin z i wokół Ukrainy.

> Wojska rosyjskie wystrzeliły w niedzielę na cele w różnych rejonach Ukrainy 45 produkowanych przez Iran dronów Shahed, z których 40 zestrzelono. Według opublikowanego na Telegramie komunikatu ukraińskiego dowództwa atakowano infrastrukturę rolniczą i urządzenia portowe w dziewięciu rejonach na południu Ukrainy. W niektórych miejscach wybuchły pożary a spadające odłamki uszkodziły kilka budynków.

Jak informuje ReuterS, mołdawska straż graniczna przekazała, że w pobliżu miasta Etulia, położonego w pobliżu granicy z Ukrainą, znaleziono "fragmenty drona typu Shahed", ale nie zanotowano ofiar ani strat. Przypuszcza się, że był to dron zestrzelony przez ukraińską obronę powietrzną podczas rosyjskiego ataku na obwód izmaiłowski odległy od Etulii o 40 km.

> Prezydent Wołodymyr Zełenski w wieczornym przemówieniu wyjawił, że jednym z priorytetów na ten rok jest wzmocnienie mobilnych grup ogniowych i zapewnienie większej liczbie regionów Ukrainy systemów walki elektronicznej. Władze Ukrainy twierdzą, że dzięki temu skuteczniej będą bronić kraju przed rosyjskimi dronami.

> Instytut Studiów nad Wojną (ISW) przekazał w ostatnim raporcie, że praktyka egzekucji ukraińskich jeńców wojennych jest stosowana na kilku odcinkach frontu. W raporcie omówiony jest min. materiał filmowy z rosyjskiego drona pokazujący żołnierzy rosyjskich dokonujących egzekucji ukraińskich jeńców wojennych w pobliżu Kliszczijiwki w okolicach Bachmutu.

Na nagraniu widać, jak rosyjski żołnierz zabija nieuzbrojonego ukraińskiego jeńca, który poddał się, podnosząc ręce. Potem żołnierz zabija drugiego ukraińskiego jeńca, wrzucając granat do ziemianki, w której ten się znajduje. Ukraińska Prokuratura Generalna wszczęła postępowanie przygotowawcze i karne w tej sprawie.

> Rząd Nepalu twierdzi, że około 200 jego obywateli zostało zwerbowanych do armii rosyjskiej, z czego 13 zginęło w strefie działań wojennych. Deputowani i obrońcy praw człowieka w Nepalu uważają natomiast, że te oficjalne dane są znacznie zaniżone. Były minister spraw zagranicznych Bimala Rai Paudyal powiedziała, że na linii frontu walczy od 14 000 do 15 000 Nepalczyków, powołując się na zeznania mężczyzn powracających ze strefy działań wojennych.

> Używanie przez Rosjan na okupowanych terenach Ukrainy terminali Starlink "zaczyna nabierać charakteru systemowego" - oświadczył w niedzielę przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego (HUR) Andrij Jusow. Starlink zapewnia, że jego operator, firma SpaceX, nie współpracuje z rządem ani armią Rosji i nie sprzedawała do Rosji usług ani sprzętu Starlink.

Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków (wideo archiwalne)
Polska przekazała Ukrainie kolejne zestawy Starlinków (wideo archiwalne)tvn24.pl

> Agencja Interfax-Ukraina przekazała, że gen. Ołeksandr Pawluk został mianowany nowym dowódcą Wojsk Lądowych armii ukraińskiej. Zastąpił tym samym gen. Ołeksandra Syrskiego. Dekret o jego nominacji podpisał prezydent Wołodymyr Zełenski.

Ołeksandr Pawluk facebook.com/GeneralStaff.ua

Autorka/Autor:lukl/ft

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty: