Komik na czele sondaży przed wyborami prezydenckimi na Ukrainie

Petro Poroszenko zapowiedział walkę o reelekcjęKvartal95 official CC BY-SA Wikipedia

Komik telewizyjny Wołodymyr Zełenski zajął pierwsze miejsce w dwóch opublikowanych w czwartek sondażach przed marcowymi wyborami prezydenta Ukrainy. Aktor wyprzedził prowadzącą dotąd w sondażach byłą premier Julię Tymoszenko i obecnego prezydenta Petra Poroszenkę.

Na Zełenskiego chce głosować 23 procent respondentów, którzy zadeklarowali, że dokonali już wyboru i z pewnością pójdą do urn - wskazują wyniki wspólnego badania Centrum Razumkowa, Kijowskiego Międzynarodowego Instytutu Socjologii i pracowni Socis.

Na drugim miejscu uplasował się Poroszenko z poparciem 16,4 proc., zaś na trzecim - Tymoszenko z wynikiem 15,7 proc.

Uczestników tego sondażu poproszono również, by niezależnie od własnych sympatii wyborczych wymienili kandydata, który ich zdaniem zwycięży w wyścigu o najwyższe stanowisko w państwie. Pierwsze miejsce zajął tu Poroszenko (20,5 proc.), a kolejne Tymoszenko (19,9 proc.) i Zełenski (10,8 proc.).

Zełenski zdobył jednak najwyższe poparcie także w innym sondażu, który przeprowadziła grupa socjologiczna Rating. Zełenski otrzymał w nim poparcie 19 proc. respondentów. Julia Tymoszenko - 18,2 proc., a Poroszenko – 15,1 proc.

Zmiana lidera w sondażach

40-letni Zełenski jest gwiazdą programu kabaretowego "Studia Kwartał 95" w stacji telewizyjnej 1+1, należącej do jednego z najbogatszych obywateli Ukrainy Ihora Kołomojskiego. Oligarcha, który na stałe mieszka w Szwajcarii, nawołuje Ukraińców, by nie wybierali na drugą kadencję obecnego prezydenta Petra Poroszenki.

Według opublikowanego w grudniu sondażu kijowskiej Fundacji Inicjatywy Demokratyczne i Centrum Razumkowa największym poparciem cieszyła się wówczas Julia Tymoszenko. Wśród osób, które zdecydowały, że pójdą do urn, chciało na nią głosować 16 proc. respondentów. Petro Poroszenko plasował się wtedy na drugim miejscu z poparciem 13,8 proc., a Wołodymyr Zełenski zajął trzecie z wynikiem 8,8 proc.

Wybory prezydenta Ukrainy odbędą się 31 marca. Dotychczas Centralna Komisja Wyborcza zarejestrowała 26 kandydatów.

Autor: mm / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Kvartal95 official CC BY-SA Wikipedia

Tagi:
Raporty: