ISW: kontrofensywa trwa, Ukraińcy uderzyli w trzech miejscach

Autor:
ft
/ prpb
Źródło:
PAP

W ostatnich dniach Ukraińcy przeprowadzili z różnym skutkiem działania kontrofensywne na co najmniej trzech odcinkach frontu, w tym na zachodzie obwodu zaporoskiego - podał amerykański Instytut Studiów nad Wojną, wskazując na skuteczną obronę Rosjan. Ośrodek podkreślił jednak, że "ukraińskie ataki na zachodzie Zaporoża nie przedstawiają pełnego zakresu ukraińskich możliwości w obecnej kontrofensywie".

Amerykański Instytut Studiów nad Wojną odnotował, powołując się na stronę ukraińską, że w rejonie Bachmutu Ukraińcy przeszli od obrony do ataku i posunęli się do przodu o około 200 metrów, a na jego obrzeżach miasta o niemal 2 kilometry.

ZOBACZ TAKŻE: Atak Rosji na Ukrainę. Relacja w tvn24.pl

Według ISW siły ukraińskie odniosły lokalne sukcesy taktyczne w zachodniej części obwodu donieckiego. Dodatkowo przeprowadzone zostały działania ofensywne na zachodzie obwodu zaporoskiego, jednak najwyraźniej (na chwilę publikacji) nie przyniosły one postępu.

Według ISW Rosjanie na odcinku zaporoskim bronili się w dobrze zorganizowany sposób i w efekcie mieli odzyskać wcześniejsze pozycje. Ośrodek odnotowuje też, że Ukraińcy najprawdopodobniej stracili w czasie tych walk pojazdy wojskowe pochodzące z zachodnich dostaw. ISW zaznacza, że straty po stronie ukraińskiej są nieuniknione i nie przesądzają one o przebiegu kontrnatarcia. "Nie należy przesadzać w ocenie wpływu początkowych strat zachodniego lub jakiegokolwiek innego sprzętu, zwłaszcza gdy chodzi o działania mające spenetrować umocnione pozycje obronne" – zaznaczono.

"Ukraińskie ataki w zachodniej części obwodu zaporoskiego nie reprezentują pełnych zdolności ukraińskich w trakcie obecnej kontrofensywy" - ocenił ISW, zaznaczając, że Ukraina jest zdolna do prowadzenia skoordynowanych i efektywnych operacji przy użyciu wielu brygad zmechanizowanych, co udowodniła w trakcie kontrofensywy w obwodzie charkowskim we wrześniu ubiegłego roku, jeszcze przed dużymi dostawami zachodniego sprzętu i dodatkowym szkoleniem.

Sytuacja w Ukrainie - 9 czerwca. Relacja Ołeha Biłeckiego
Sytuacja w Ukrainie - 9 czerwca. Relacja Ołeha Biłeckiego TVN24

"Kontrofensywa będzie prawdopodobnie złożona z wielu elementów o różnej skali, w tym lokalnych ataków, i pomniejsze przedsięwzięcia nie reprezentują maksymalnych zdolności" - wskazano.

Ukraina miała sformować przed kontrofensywą dodatkowe siły około 12 brygad, w tym dziewięciu wyposażonych w zachodni sprzęt. ISW ocenia, że na obecnym etapie zaangażowano zaledwie część tej dużej rezerwy, w związku z czym nie należy na tym początkowym etapie wyciągać pochopnych wniosków co do potencjału kontrofensywnego.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:ft / prpb

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Min. Obrony Ukrainy/Facebook

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości