Rosjanie zrzucili kierowaną bombę lotniczą na szpital

Aktualizacja:
Autor:
red.
/ prpb
Źródło:
tvn24.pl

Inwazja zbrojna Rosji na Ukrainę trwa od 471 dni. Rosjanie ostrzelali szpital w mieście Hulajpole w obwodzie zaporoskim. W wyniku ataku zginęło dwoje pracowników placówki: 55-letnia pielęgniarka i 46-letni hydraulik - poinformował szef biura prezydenta Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak. Dwie pielęgniarki i pracownica Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zostały ranne. Szef obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko przekazał, że Rosjanie zrzucili na szpital kierowaną bombę lotniczą. W tvn24.pl relacjonujemy wydarzenia z i wokół Ukrainy.

i

Relacja odświeża się automatycznie

 • 5:13
 • 4:30

 • 3:37

  Rosjanie zaatakowali w nocy dronami Odessę. Trzy osoby nie żyją, 10 jest rannych - poinformowała ukraińska armia.

  "Podczas nocnego ataku dronów na Odessę wszystkie Szahed-131/136 zostały zniszczone przez siły obrony powietrznej. W wyniku walki powietrznej odłamki jednego z dronów uderzyły w wieżowiec, powodując pożar" - podano.

  Pożar miał powierzchnię 50 metrów kwadratowych, został ugaszony. Ponadto kilka budynków mieszkalnych w okolicy zostało uszkodzonych przez falę uderzeniową.

 • 1:35

  W okupowanej przez Rosjan Nowej Kachowce na południu Ukrainy poziom wody zaczął opadać po powodzi spowodowanej zniszczeniem tamy tamtejszej elektrowni. Miasto pozostaje bez prądu - poinformował w Radiu Swoboda szef lojalnych wobec Kijowa władz miasta Wołodymyr Kowałenko.

 • 0:07

  W poniedziałek (12 czerwca) odbędzie się w Paryżu szczyt Trójkąta Weimarskiego z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy i kanclerza Olafa Scholza na temat pomocy wojskowej, humanitarnej i gwarancji bezpieczeństwa dla Ukrainy – poinformował Pałac Elizejski.

 • 23:53

  Wojska rosyjskie ponownie ostrzelały dotknięty powodzią Chersoń, gdy w mieście trwała ewakuacja. Ranne zostały trzy osoby, w tym nastoletnia dziewczyna - poinformowała prokuratura regionu.

  W ostrzale uszkodzone zostały obiekty infrastruktury.

 • 22:12

  Rząd Węgier wynegocjował z Rosjanami uwolnienie i przekazanie 11 jeńców wojennych – Węgrów z ukraińskiego Zakarpacia.

  Kijów nie wiedział o całej sprawie, dlatego ukraińskie MSZ wezwało charge d'affaires Węgier.

 • 21:31

  Brytyjski minister spraw zagranicznych James Cleverly zarzucił Iranowi, że dostarcza Rosji amunicję, którą ta wykorzystuje w wojnie w Ukrainie. To pierwsze oskarżenie tego typu ze strony brytyjskiego rządu.

 • 20:46

  Zachodnie czołgi, w tym ofiarowane przez europejskich sojuszników Leopardy, biorą udział w trwającej ukraińskiej kontrofensywie, walcząc m.in. w obwodzie zaporoskim. Na froncie zaobserwowano też amerykańskie bojowe wozy piechoty M2 Bradley - informuje w piątek telewizja NBC.

 • 20:33

  Produkt Krajowy Brutto Ukrainy spadł o 10,5 proc. pomiędzy I kwartałem 2022 i I kwartałem 2023 - powiadomiło w piątek ministerstwo gospodarki, powołując się na najnowsze dane statystyczne. Jest to wynik lepszy niż oczekiwano: specjaliści spodziewali się, że rosyjska napaść i prowadzona od roku wojna obronna spowoduje spadek PKB o 14,1 proc.

 • 18:29

  Kirby przekazał też, że rosyjsko-irańska współpraca pogłębia się i działa w obie strony, a Rosja oferuje Iranowi "bezprecedensową współpracę obronną", w tym dotyczącą rakiet, elektroniki i obrony powietrznej wartą miliardy dolarów. Wskazał, że Iran już ogłosił finalizację zakupu myśliwców SU-35 i stara się pozyskać śmigłowce szturmowe, radary i samoloty Jak-130.

  "To jest pełnowymiarowe partnerstwo obronne, które jest szkodliwe dla Ukrainy, sąsiadów Iranu i dla społeczności międzynarodowej. Nadal używamy wszystkich narzędzi w naszej dyspozycji, by ujawniać i zakłócać te działania, w tym poprzez dzielenie się tym z opinią publiczną - i jesteśmy gotowi, by robić więcej" - oznajmił rzecznik amerykańskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

 • 18:27

  "Mamy informacje, że Rosja otrzymuje z Iranu materiały potrzebne do zbudowania zakładów produkcyjnych UAV (bezzałogowych statków powietrznych, czyli dronów) wewnątrz Rosji" - oznajmił w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego USA John Kirby w oświadczeniu przesłanym redakcjom, w tym PAP.

  Według urzędnika, ta fabryka może w pełni zacząć pracę na początku przyszłego roku.

  Kirby dodał, że obecnie drony są budowane w Iranie i transportowane przez Morze Kaspijskie z irańskiego portu w Amirabardzie do Machaczkały w Dagestanie. Z przesłanej przez Biały Dom grafiki wynika, że z Machaczkały trafiają do baz lotniczych w Seszczy (obwód briański) i Primorsko-Achtarsku (obwód krasnodarski).

 • 18:04

  W okupowanej przez Rosjan miejscowości Hoła Prystań w obwodzie chersońskim woda zaczyna stopniowo opadać i wracać do koryta rzeki - poinformował w piątek portal Suspilne. Sytuacja w miejscowości dotkniętej powodzią wywołaną wysadzeniem przez Rosjan zapory na Dnieprze jest jednak nadal krytyczna - przekazały lokalne władze.

 • 17:48

  Pentagon ogłosił kolejny pakiet w ramach programu zakupów broni dla ukraińskiej armii. W skład nowej transzy, wartej 2,1 mld dolarów, wchodzą m.in. rakiety do systemów Patriot i HAWK, drony Puma i naprowadzane laserem rakiety.

  "Ten pakiet pokazuje trwające zobowiązanie na rzecz zarówno kluczowych zdolności Ukrainy w krótkim terminie, jak i trwałych zdolności Ukraińskich Sił Zbrojnych, by bronić swojego terytorium i długoterminowo odstraszać rosyjską agresję" - podał w komunikacie resort obrony USA.

  W odróżnieniu od większości poprzednich pakietów, nowa partia sprzętu zostanie zakupiona w ramach programu Ukraine Security Assistance Initiative (USAI), a nie przekazana bezpośrednio z magazynów sił USA. Amerykańscy urzędnicy wielokrotnie w ostatnim czasie podkreślali, że największym priorytetem dla Ukrainy jest obrona powietrzna oraz zapasy amunicji artyleryjskiej.

 • 17:43

  Belgia dostarczy Ukrainie pociski artyleryjskie o kalibrze 105 mm i wartości 32,4 mln euro - poinformował rzecznik belgijskiego ministerstwa obrony.

  Amunicja zostanie zakupiona od belgijskich producentów i zostanie dostarczona tak szybko, jak to możliwe - podał resort obrony.

  Belgia udzieliła Ukrainie do tej pory "śmiercionośnego i nieśmiercionośnego" wsparcia wojskowego o wartości 306 mln euro.

 • 17:40

  Amerykańskie satelity szpiegowskie wykryły wybuch zapory w Nowej Kachowce tuż przed jej zawaleniem się - podał dziennik "New York Times", powołując się na wysokiego rangą przedstawiciela amerykańskiej administracji. Gazeta donosi, że choć Waszyngton podejrzewa Rosję o spowodowanie eksplozji, to wciąż nie posiada na to dowodów.

  Amerykański oficjel powiedział "NYT", że wybuch wykryły satelity posiadające czujniki podczerwieni, które zarejestrowały ślad cieplny wskazujący na eksplozję.

 • 17:36

  Obszar terenów podtopionych w wyniku wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze będzie się jeszcze powiększał przez cztery dni ze względu na ogrom wody w Zbiorniku Kachowskim - ocenił Ihor Syrota, szef koncernu Ukrhidroenerho, operatora ukraińskich elektrowni wodnych.

  - Poziom wody zapewne nie będzie już się podnosił, ale strefa podtopień będzie się rozszerzać - woda będzie się rozlewać dalej - powiedział Syrota, cytowany przez portal Ukraińska Prawda.

  Szef Ukrhidroenerho podkreślił, że w Zbiorniku Kachowskim, który tworzyła zniszczona zapora, wciąż jest jeszcze wiele wody. - Jej nacisk będzie teraz mniejszy, ale wyciek wciąż będzie się rozszerzać i gdzieś za czery dni woda zacznie opadać - powiedział Syrota.

 • 16:26

  Mieszkańcy Odessy fotografują na miejscowych plażach przedmioty, które trafiły do Morza Czarnego w wyniku zniszczenia przez Rosjan zapory w Nowej Kachowce na Dnieprze - podał portal Ukraińska Prawda.

  Na opublikowanych zdjęciach widać np. ramę okna, butlę gazową i inne odpady. Morze wyrzuca na brzeg również wiele małych zwierząt morskich i gałęzie drzew. W mediach społecznościowych pojawiły się doniesienia, że ktoś widział unoszący się na falach dach.

 • 15:39

  Rosyjscy okupanci ostrzelali szpital w mieście Hulajpole w obwodzie zaporoskim. W wyniku ataku zginęło dwoje pracowników placówki - poinformowały ukraińskie media, powołując się na doniesienia lokalnych władz.

  Dwie pielęgniarki i pracownica Państwowej Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych zostały ranne. Szef obwodu zaporoskiego Jurij Małaszko przekazał, że Rosjanie zrzucili na szpital kierowaną bombę lotniczą.

 • 15:39

  W obwodzie chersońskim i mikołajowskim władze walczą ze skutkami powodzi, spowodowanej przez wysadzenie przez Rosjan zapory na Dnieprze. W obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, w mikołajowskim – 825. Zginęło ogółem pięć osób.

  "Według stanu z godz. 12 (11 w Polsce) w obwodzie chersońskim zalanych jest 48 miejscowości, w tym 34 na terenach kontrolowanych przez Ukrainę (3625 domów)" – powiadomił na Facebooku minister spraw wewnętrznych Ihor Kłymenko. W obwodzie mikołajowskim zalane są 23 miejscowości.

  Z podtopionych terenów w obwodzie chersońskim ewakuowano 2412 osób, a w obwodzie mikołajowskim – 825. Zginęło pięć osób, w tym cztery w obwodzie chersońskim, a jedna – w mikołajowskim.

 • 15:07

  W okupowanych Oleszkach w obwodzie chersońskim nieznany jest los setek ludzi, ma tam miejsce katastrofa humanitarna – powiadomiła lojalna wobec Kijowa przedstawicielka władz miejskich Tetiana Hasanenk. Rosjanie, jak powiedziała, wysłali "kilka łódek", by ratować ludzi z dachów.

  - Ludzie wciąż proszą o pomoc. (Rosjanie) wysłali dwie łódki i zabierają po dwie-trzy osoby, dowożą do miejsc, gdzie woda sięga do poziomu klatki piersiowej i wypychają ich – dalej idźcie piechotą – relacjonowała urzędniczka.

 • 13:36

  Miny niesione przez wody powodziowe na skutek wysadzenia tamy w Nowej Kachowce będą stanowić zagrożenie przez lata - powiedział Andrew Duncan, koordynator ds. skażenia broni w Międzynarodowym Komitecie Czerwonego Krzyża (MKCK) w wypowiedzi dla portalu brytyjskiej telewizji informacyjnej Sky News.

  Przed wysadzeniem zapory Dniepr były jedną z kluczowych linii frontu. Normalną praktyką wojenną jest umieszczanie min przeciwpancernych w pobliżu takiej linii - powiedział Duncan. Dodał, że woda powodziowa wzburzona na skutek eksplozji zmieniła koryto Dniepru i niesie miny w dół rzeki.

 • 13:02

  Rosja kontynuuje utrudnianie eksportu ukraińskiego zboża w ramach inicjatywy zbożowej i prawdopodobnie będzie to robić także przed kolejnym terminem jej przedłużenia - przekazało brytyjskie ministerstwo obrony.

  W codziennej aktualizacji wywiadowczej resort przypomniał, że inicjatywa zbożowa została przedłużona 17 maja o 60 dni i wskazał, że Rosja prawie na pewno nadal utrudnia eksport zboża, celowo spowalniając inspekcje i aktywnie blokując niektóre statki. Obecnie kontrolowany jest tylko jeden lub dwa statki dziennie, podczas gdy jesienią 2022 roku było ich sześć do ośmiu.

 • 12:52

  Wolontariusze z całej Ukrainy pomagają w ewakuacji mieszkańców częściowo zatopionego Chersonia na południu kraju, który zalewany jest wodami Dniepru po wysadzeniu przez Rosjan tamy w Nowej Kachowce – poinformował znajdujący się w tym mieście fotograf Polskiej Agencji Prasowej Władysław Musijenko.

  - Na pomoc przyjechało bardzo wielu wolontariuszy z różnych miejsc Ukrainy: Kijowa, Charkowa, Odessy, Mikołajowa. Pomoc płynie z całego kraju – oznajmił.

  W ocenie Musijenki wody w Dnieprze w Chersoniu nie ubywa. - Możliwe, że nie przybiera ona tak dynamicznie, jak w czwartek, ale poziom jest wysoki. Zalana jest dzielnica Ostriw (Wyspa), gdzie stoją wysokie bloki, dzielnica Korabeł oraz ulice przy nabrzeżu. Przedwczoraj (w środę) było tam sucho, a dzisiaj (piątek) już wszędzie stoi woda – wyjaśnił.

 • 12:48

  Po raz pierwszy od wysadzenia zapory na Dnieprze nie odnotowano wzrostu poziomu wody w rzece Inhulec – powiadomił szef władz obwodu mikołajowskiego Witalij Kim. Inhulec jest prawym dopływem Dniepru. W obwodzie zalanych jest 13 miejscowości, ewakuowano prawie 600 osób.

 • 12:47

  Dramat obwodu chersońskiego na południu Ukrainy, dotkniętego powodzią na skutek wysadzenia przez Rosjan zapory na Dnieprze w Nowej Kachowce, to nasza wspólna tragedia. Jesteśmy gotowi przyjąć ponad 3 tysiąące powodzian z obwodu chersońskiego - oświadczył szef w piątek szef administracji obwodu kijowskiego Rusłan Krawczenko.

  Miasteczko modułowe dla ewakuowanych cywilów powstało m.in. w Browarach pod Kijowem. Powodzianie będą mogli pozostać w tych ośrodkach tak długo, jak będzie to niezbędne. Ludzie otrzymają tam wszystko, czego potrzebują. Nawet jeśli ktoś utracił dokumenty tożsamości, pomożemy poszkodowanym w wyrobieniu nowych - zadeklarował Krawczenko.

 • 12:38

  Dron nieznanego pochodzenia uderzył w wielopiętrowy budynek mieszkalny w Woroneżu w europejskiej części Rosji. Lokalne władze podały informacje o trzech osobach, które odniosły niegroźne obrażenia - powiadomiła niezależna rosyjska telewizja Nastojaszczeje Wriemia.

  W odległości zaledwie 300 metrów od miejsca zdarzenia znajdują się siedziby regionalnych delegatur MSW i Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) w obwodzie woroneskim. Pięć kilometrów dalej - lotnisko wojskowe i zakłady produkcji samolotów - zauważył portal opozycyjnej telewizji z siedzibą w Pradze.

 • 12:29

  Japonia jest gotowa zaoferować pomoc humanitarną w wysokości 5 mln dolarów dla poszkodowanych w powodzi spowodowanej wysadzeniem zapory wodnej w Nowej Kachowce - poinformowała administracja premiera Fumio Kishidy, cytowana przez agencję Reutera.

  Premier Kishida zaoferował pomoc swojego kraju po rozmowie z prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim - napisał Reuters. Pomoc będzie dystrybuowana za pośrednictwem organizacji międzynarodowych - dodano w komunikacie.

 • 11:40

  Przechwycone przez nas rozmowy rosyjskich żołnierzy potwierdzają, że zaporę na Dnieprze w Nowej Kachowce wysadziła grupa dywersyjna sił wroga. Konsekwencje tych działań, czyli katastrofalna w skutkach powódź, okazały się jednak poważniejsze, niż zakładali sami Rosjanie - poinformowała Służba Bezpieczeństwa Ukrainy. "Kreml próbuje ukryć prawdę o tej katastrofie" - dodała w komunikacie, opublikowanym na kanale Telegram.

 • 10:23

  W podtopionym mieście Chersoń na południu Ukrainy, zalanym na skutek wysadzenia przez rosyjskie wojska tamy na Dnieprze w Nowej Kachowce, zaczął obniżać się poziom wody. W nocy z czwartku na piątek woda opadła o około 20 cm, lecz jej stan wciąż utrzymuje się na wysokości powyżej 5 metrów - oznajmił szef władz obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin.

  W zachodniej, kontrolowanej przez władze w Kijowie części obwodu chersońskiego trwa ewakuacja cywilów. Dotychczas udało się uratować 2352 osoby i około 550 zwierząt. Zalane pozostają co najmniej 3624 budynki mieszkalne w 32 miejscowościach.

 • 9:12

 • 9:11

  We wtorek ukraińskie wojska przeprowadziły skuteczny ostrzał rosyjskiego obozu szkoleniowego w okupowanym Doniecku na wschodzie kraju; w wyniku ataku zginęło 56 żołnierzy wroga, liczba rannych wciąż jest ustalana - poinformował w piątek sztab generalny ukraińskiej armii w porannym komunikacie na Facebooku.

  Ponadto w jednej z dzielnic Doniecka odnotowano obecność bojowników z Czeczenii, czyli tzw. kadyrowców - żołnierzy jednostek specjalnych przywódcy Czeczenii (formalnie głowy republiki) Ramzana Kadyrowa, stanowiących znaczącą część rosyjskiej Gwardii Narodowej (Rosgwardii). Okupanci zajmują się w Donbasie grabieżą ludności cywilnej, a także nagrywaniem inscenizowanych filmów o rzekomym prowadzeniu działań bojowych - dodano w raporcie sztabu.

 • 8:00

 • 7:37

  W ciągu ostatniej doby Rosjanie stracili 1010 żołnierzy, powiększając łączny bilans strat ludzkich do 213770 wojskowych - przekazał ukraiński Sztab Generalny.

  Przez ostatnie 24 godziny armia rosyjska straciła również 10 czołgów, 24 wozy bojowe piechoty, 38 systemów artyleryjskich oraz 13 dronów.


 • 7:17

 • 6:40

  ISW oceniło, że Ukraińcy przeprowadzili z różnym skutkiem operacje kontrofensywne w co najmniej trzech sektorach frontu. "Siły ukraińskie dokonały ograniczonego, ale wciąż znaczącego ataku na zachodzie obwodu zaporoskiego w nocy z 7 na 8 czerwca. Rosjanie najwyraźniej obronili się przed tym atakiem w doktrynalnie logiczny sposób i prawdopodobnie odzyskali początkowe pozycje, utracone 8 czerwca" - dodało ISW.

  Ośrodek pokreślił, że "ukraińskie ataki z 8 czerwca na zachodzie Zaporoża nie przedstawiają pełnego zakresu ukraińskich możliwości w obecnej kontrofensywie".

 • 6:02

  "Siły ukraińskie osiągnęły 8 czerwca ograniczone korzyści wokół Bachmutu" - napisał amerykański Instytut Studiów nad Wojną. Ośrodek dodał, że według ukraińskich i rosyjskich źródeł Ukraińcy dokonali postępów w okolicach Awdijiwki, wdzierając się na terytorium o szerokości 1,8 kilometra oraz na głębokość 1,2 kilometra wzdłuż zachodniego brzegu kanału Doniec-Donbas.

 • 4:33

  Pakiet o wartości ponad 2 miliardów dolarów ma zostać przeznaczony na zakup amunicji do obrony powietrznej. Według agencji Bloomberg, powołującego się na przedstawicieli amerykańskiej administracji, pakiet pomocy obejmie także rakietowe system obrony powietrznej Hawk i Patriot.

 • 4:32

  Stany Zjednoczone ogłoszą w piątek nowy pakiet pomocy wojskowej dla Ukrainy o wartości ponad 2 miliardów dolarów - podała agencja Bloomberg, powołując się na przedstawicieli amerykańskiej administracji. Nowy pakiet pomocowy zostanie ogłoszony w ramach Inicjatywy Wspierania Bezpieczeństwa Ukrainy, która zapewnia finansowanie dostaw broni dla tego kraju.

 • 4:26

  Instytut Studiów nad Wojną: Ukraina, w ramach szerszych działań kontrofensywnych, przeprowadziła operacje z różnymi skutkami w co najmniej trzech sektorach frontu.

 • 4:06

 • 3:18

  W powiecie humańskim w obwodzie czerkaskim uderzyły w czwartek wieczorem dwie rosyjskie rakiety. Osiem osób zostało rannych – poinformowały władze regionu. - Dwie osoby są w stanie ciężkim – sprecyzował szef władz obwodu czerkaskiego Ihor Taburec.

 • 2:10

  Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa – oświadczył prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.

  Mówiąc o skutkach wysadzenia przez armię rosyjską zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej, Zełenski podkreślił, że osobiście odpowiada za to Władimir Putin. - To nie jest katastrofa naturalna. Ta katastrofa to Putin. To, co on robi, co każe robić, osobiście – podkreślił ukraiński przywódca.

 • 2:00

  Na Ukrainie powstanie grupa ekspercka ds. pociągnięcia Rosji do odpowiedzialności za zbrodnię ekobójstwa – oświadczył w czwartek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski, zwracając się do aktywistów, ekologów i ekspertów międzynarodowych.

  - Tworzymy grupę ekspercką, która będzie zajmować się przede wszystkim, konsolidacją świata – żeby Rosja w pełni odpowiedziała za ekobójstwo, i żeby nasz kraj nie został sam na sam z tą tragedią – oświadczył Zełenski w wystąpieniu, opublikowanym dziś wieczorem w mediach społecznościowych.

  Mówiąc o skutkach wysadzenia przez armię rosyjską zapory Kachowskiej Elektrowni Wodnej, Zełenski podkreślił, że osobiście odpowiada za to Władimir Putin. - To nie jest katastrofa naturalna. Ta katastrofa to Putin. To, co on robi, co każe robić, osobiście – podkreślił ukraiński przywódca.

  - W ponad 30 miejscowościach życie zostało złamane. Setki, tysiące ludzi mają utrudniony dostęp do wody pitnej z powodu zniszczenia zapory – powiedział prezydent Ukrainy. Zniszczone są magazyny paliwa, magazyny z substancjami chemicznymi, z nawozami. Na terytoriach okupowanych zalane zostały co najmniej dwa "cmentarzyska" zwierząt, które były zakażone wąglikiem - dodał.

  Zełenski zaznaczył również, że w wielu miejscach ścieki trafiły do wody. - Liczba eksosystemów, unicestwionych lub znajdujących się na granicy wymarcia z powodu tego aktu terroru już idzie w tysiące – ostrzegł.

  Zalanych jest ponad 50 tysięcy hektarów lasów, a dziesiątkom tysięcy ptaków i co najmniej 20 tys. dzikich zwierząt grozi śmierć. - Jest oczywiste, że Zbiornik Kachowski stał się grobem dla milionów żywych istot – powiedział Zełenski. Zanieczyszczenia trafiają do wód podziemnych, zatruwając rzeki i wpadając do Morza Czarnego.

  - Nie ma zniszczenia przyrody "gdzieś tam". Wszystko na świecie jest mocno powiązane - podkreślił prezydent, apelując do ekologów i ekspertów, by naciskali na rządy i organizacje międzynarodowe.

  - Żaden naród nie powinien pozostawać sam z takimi wyzwaniami, ale na razie nie ma odpowiedzi na to, jak możemy wspólnie sobie z tym poradzić – podkreślił.

 • 1:14

  Z Estonii wydalono kobietę oskarżoną o związki z działaniami wpływu Rosji i stwarzanie przez to zagrożenia dla bezpieczeństwa kraju. Otrzymała ona 5-letni zakaz wstępu do strefy Schengen - poinformowała agencja BNS.

  "Współpraca z rosyjskimi siatkami wpływów i realizacja polityki podziałów niosą ze sobą poważne konsekwencje. W celu zapobieżenia zagrożeniom związanym z tego typu działaniami oraz potencjalnym przyszłym przestępstwom policja odwołała zezwolenie na pobyt w Estonii Zoji Paljamar i nałożyła na nią pięcioletni zakaz wjazdu do strefy Schengen" - poinformowało estońskie Biuro Bezpieczeństwa Wewnętrznego (KAPO).

  Kobieta, która jest bezpaństwowcem, przebywa obecnie w Rosji.

  Zezwolenia na pobyt są cofane ze względów bezpieczeństwa, gdy zachodzi podejrzenie zagrożenia dla porządku konstytucyjnego oraz konieczność zapobieżenia potencjalnym przestępstwom w przyszłości. "Wielokrotnie wzywaliśmy osoby mieszkające w Estonii do powstrzymania się od angażowania się w takie działania" - przypomniało KAPO.

 • 0:59

  Prezydent USA Joe Biden podczas konferencji prasowej z brytyjskim premierem Rishim Sunakiem mówił między innymi o pomocy dla Ukrainy.

  - Wierzę, że będziemy mieć środki, by wspierać Ukrainę tak długo jak trzeba - powiedział, odnosząc się do wątpliwości na temat przyszłego uchwalenia funduszy na ten cel przez Kongres. Jak dodał, choć słyszy krytyczne głosy na Kapitolu, to uważa, że uda się zapewnić pieniądze dla Ukrainy.

  - Pytam ich, co się stanie, jeśli nasza pomoc ustanie. Czy myślą, że Władimir Putin zatrzyma się na Kijowie? Nie sądzę i myślę że przeważająca większość, nawet krytyków, tak nie sądzi - zaznaczył prezydent.

  Premier Sunak dodał, że Amerykanie mają prawo pytać, dlaczego mają wspierać Ukrainę, biorąc pod uwagę jak wielką rolę pełnią USA w porównaniu do Europy. Wyraził przy tym nadzieję, że reszta Europy wzmocni swoje zaangażowanie do poziomu, jaki prezentuje Wielka Brytania.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:red. / prpb

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Andrij Jermak/Telegram

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości