Ukraina. Najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin

Źródło:
PAP, TVN24
Wojna w Ukrainie. Rodzina uciekła z Mariupola. Każdego dnia walczyli, żeby ich dzieci przeżyły
Wojna w Ukrainie. Rodzina uciekła z Mariupola. Każdego dnia walczyli, żeby ich dzieci przeżyłyTVN24
wideo 2/6
Wojna w Ukrainie. Rodzina uciekła z Mariupola. Każdego dnia walczyli, żeby ich dzieci przeżyłyTVN24

Poniedziałek to 103. dzień wojny w Ukrainie. W niedzielę rano doszło do ataków rakietowych na Kijów, celem Rosjan były obiekty infrastruktury. Wojska ukraińskie odzyskały kontrolę nad połową miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim. Departament Komunikacji Strategicznej Biura Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził natomiast śmierć rosyjskiego generała dywizji Romana Kutuzowa w bitwie pod Popasną. Oto najważniejsze wydarzenia ostatnich godzin.

> W niedzielę doszło do ataków rakietowych na Kijów, celem Rosjan były obiekty infrastruktury. Siły rosyjskie zaatakowały cele w dzielnicach Darnicka i Dniprowska we wschodniej części miasta Rakiety uderzyły w zakłady remontu wagonów w Kijowie. Jeden kolejarz odniósł obrażenia i została mu udzielona pomoc lekarska

Doszło do ataków rakietowych na KijówReuters/Forum

> Szef władz obwodowych Serhij Hajdaj poinformował, że wojska ukraińskie odzyskały kontrolę nad połową miasta Siewierodonieck w obwodzie ługańskim.  Przekazał, że wszystkie rezerwy armii rosyjskiej są skierowane na zdobycie Siewierodoniecka i odcinka drogi Lisiczańsk-Bachmut. Wcześniej siłom ukraińskim udało się przegrupować i zbudować linię obrony.

> Departament Komunikacji Strategicznej Biura Naczelnego Wodza Sił Zbrojnych Ukrainy potwierdził w nocy z niedzieli na poniedziałek na Facebooku śmierć rosyjskiego generała dywizji Romana Kutuzowa w bitwie pod Popasną. Kutuzow był dowódcą 5. Armii Połączonych Sił Zbrojnych Rosji.

> Biuro prezydenta Ukrainy poinformowało, że Wołodymyr Zełenski odwiedził żołnierzy na froncie w obwodzie zaporoskim. Agencja Interfax-Ukraina podała, że Zełenski odwiedził sanatorium, w którym mieszkają uchodźcy zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

> Rosyjski pocisk rakietowy, wystrzelony w niedzielę rano, przeleciał "krytycznie nisko" nad Południowoukraińską Elektrownią Atomową w obwodzie mikołajowskim - przekazał państwowy ukraiński koncern Enerhoatom. Rakieta została wystrzelona z samolotów Tu-95 z Morza Kaspijskiego, prawdopodobnie w kierunku Kijowa, gdzie doszło do eksplozji.

Autorka/Autor:mp//now

Źródło: PAP, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: Reuters/Forum