Ukraina. Laboratorium w Czarnobylu "splądrowane i zniszczone" przez Rosjan

Autor:
mart
Źródło:
PAP

Okupujący elektrownię jądrową w Czarnobylu Rosjanie "splądrowali i zniszczyli" laboratorium w Czarnobylu, w którym według agencji zarządzania strefą wykluczenia znajdowały się radioaktywne próbki.

Jak podaje w środę BBC, cytując komunikat ukraińskiej państwowej agencji zarządzania strefą wykluczenia w Czarnobylu, żołnierze rosyjscy "splądrowali i zniszczyli" laboratorium posiadające radioaktywne próbki w Czarnobylu. Armia rosyjska okupuje tamtejszą elektrownię jądrową.

ATAK ROSJI NA UKRAINĘ. RELACJA

Centralne Laboratorium Analityczne, które przetwarzało odpady nuklearne, pracowało z "wysoce aktywnymi próbkami oraz próbkami izotopów promieniotwórczych, które teraz są w rękach wroga" – napisała agencja na Facebooku.

Laboratorium, którego budowa kosztowała 6 mln euro, było wyposażone w "cenny sprzęt analityczny", niedostępny w innych miejscach Europy – dodała agencja.

Czarnobyl celem atakujących Rosjan

Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy przekazało we wtorek, że nieopodal elektrowni atomowej w Czarnobylu wybuchło siedem pożarów, prawdopodobnie w wyniku podpalenia lub ostrzału artyleryjskiego. Dodano, że może pojawić się zagrożenie radiacyjne.

Rzeczniczka prasowa Państwowej Agencji Atomistyki Agnieszka Mąkosa poinformowała, że na tę chwilę nie ma zagrożenia. "Monitorujemy sytuację przez całą dobę. Obecnie nie odnotowujemy żadnych wskazań ponad normę, które zagrażałyby ludziom i środowisku" - przekazała. Dodała, że w 2020 roku również płonęły lasy wokół Czarnobyla i nie wywołało to wówczas zagrożenia o charakterze radiacyjnym.

Jak poinformowało wcześniej Centrum Komunikacji Strategicznej i Bezpieczeństwa Informacyjnego Ukrainy, "rosyjskie wojska zajęły tereny przy elektrowni, dlatego sytuacja w związku z pożarami nie może zostać opanowana".

Instalacje jądrowe w Czarnobylu i Czarnobylska Strefa Wykluczenia stały się celem ataku Rosji już w pierwszym dniu inwazji, 24 lutego. Od tamtego czasu strona ukraińska nie odzyskała kontroli nad elektrownią i jej najbliższym otoczeniem.

W ocenie Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) dotychczas nie zaobserwowano podwyższonego poziomu promieniowania w przypadku żadnej z elektrowni na terytorium Ukrainy. Wciąż nie ma jednak kontaktu z systemami danych jądrowych w Czarnobylu.

OGLĄDAJ TVN24 NA ŻYWO W TVN24 GO

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mart

Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości