Szef NATO: pomoc dla Ukrainy pokazuje, jak uzupełniamy się z Unią Europejską

Źródło:
TVN24, PAP
Szef NATO: pomoc dla Ukrainy pokazuje, jak uzupełniamy się z Unią Europejską
Szef NATO: pomoc dla Ukrainy pokazuje, jak uzupełniamy się z Unią Europejską TVN24
wideo 2/3
Szef NATO: pomoc dla Ukrainy pokazuje, jak uzupełniamy się z Unią Europejską TVN24

Unia Europejska i NATO współpracują na różnych obszarach, w tym jeśli chodzi o uchodźców i infrastrukturę krytyczną - powiedział szef Sojuszu Północnoatlantyckiego Jens Stoltenberg, który weźmie udział w czwartkowym szczycie przywódców UE. Zaznaczył, że partnerstwo między organizacjami jest szczególnie ważne w obliczu wojny w Ukrainie. - NATO i Unia Europejska podzielają podobne wartości. Jesteśmy pewni, że Ukraina będzie ważnym tematem programu - dodał szef Rady Europejskiej Charles Michel. 

W unijnym szczycie weźmie udział także szef NATO Jens Stoltenberg, który w rozmowie z dziennikarzami - z udziałem szefa Rady Europejskiej Charles'a Michela - zaznaczył, że partnerstwo UE i Sojuszu Północnoatlantyckiego "jest bardzo ważne teraz ze względu na pełnoskalową wojnę, wojnę w Ukrainie". - Jestem bardzo wdzięczny Unii Europejskiej za jej zaangażowanie. Również NATO i sojusznicy oferują bezprecedensowe wsparcie dla Ukrainy. To pokazuje, jak się uzupełniamy - mówił.

- Współpracujemy w różnych obszarach, między innymi jeśli chodzi o uchodźców i infrastrukturę krytyczną - powiedział i dodał, że "chcemy porozmawiać o tym, jak możemy jeszcze bardziej zacieśnić współpracę między Unią a NATO jeśli chodzi o energetykę, transport i infrastrukturę krytyczną".

Stoltenberg pytany był również o bunt wagnerowców. - Sytuacja w czasie weekendu pokazała, że w rosyjskim systemie sprawowania władzy pojawiły się pęknięcia i podziały. Warto jednak podkreślić, że to są wewnętrzne sprawy Rosji i za wcześnie jest na wyciąganie wniosków - mówił.

Stoltenberg: NATO cały czas będzie wspierało Ukrainę

Zadeklarował, że "NATO cały czas będzie wspierało Ukrainę". - Razem z Unią Europejską sojusznicy z NATO oferują bezprecedensową pomoc, którą intensyfikujemy. W ostatnich tygodniach pojawiły się oświadczenia ze strony Unii Europejskiej i NATO na temat dodatkowego wsparcia, również szkolenia pilotów samolotów F-16 - podkreślił.

Czytaj również: Morawiecki zapowiada "plan bezpiecznych granic". "Potrzeba jest na to więcej pieniędzy z Unii Europejskiej"

- NATO i Unia Europejska podzielają podobne wartości. Jesteśmy pewni, że Ukraina będzie ważnym tematem programu. Ze strony europejskiej pracujemy nad tym, żeby zwiększyć nasze możliwości obronne. Jesteśmy silnym sojuszem, mamy 27 państw - powiedział szef RE Charles Michel

Autorka/Autor:ft,ks / prpb

Źródło: TVN24, PAP