Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra'ad Al-Husajn zaapelował w poniedziałek do krajów europejskich, by korzystając z fali społecznego współczucia dla uchodźców, "rozszerzyły kanały regularnej migracji i przesiedleń".
- Potrzebujemy rozszerzonych kanałów regularnej migracji i przesiedleń - oświadczył Husajn w przemówieniu otwierającym sesję oenzetowskiej Rady Praw Człowieka w Genewie. Jak dodał, "zapobiegłoby to zgonom (imigrantów próbujących dostać się do UE) i ograniczyłoby przemyt ludzi".
"Wykorzystać" ludzkie współczucie
Państwa europejskie powinny "wykorzystać wzrost ludzkiego współczucia" dla migrantów i uchodźców, wywołanego zdjęciem Aylana Kurdiego, syryjskiego trzylatka, który ponad tydzień temu wraz z matką i bratem utonął w Morzu Śródziemnym podczas przeprawy z Turcji do Grecji. Ciało chłopczyka zostało wyrzucone przed morze na turecką plażę.
W niedzielę Niemcy przywróciły czasowo kontrole na swoich granicach, aby ograniczyć napływ imigrantów. Jak poinformowało tamtejsze MSW, działania władz początkowo będą się koncentrować na granicy z Austrią. Władze Monachium i kilku innych najbardziej obleganych landów ogłosiły, że ich możliwości przyjmowania uchodźców wyczerpały się. Od początku roku o azyl w Niemczech wystąpiło 450 tys. osób, a do końca roku ich liczba może przekroczyć 800 tys.
Decyzja Berlina o czasowym przywróceniu kontroli granicznych zapadła na dzień przed poniedziałkowym spotkaniem ministrów spraw wewnętrznych krajów UE. Będą oni dyskutować o sposobach złagodzenia kryzysu, w tym o proponowanym przez Komisję Europejską rozdzieleniu między państwa unijne 160 tys. uchodźców. Do Polski ma trafić ok. 12 tys. osób.
Autor: fil/ja / Źródło: PAP