Tyją, bo mają mniej pieniędzy

Aktualizacja:
 
Ponad miliard osób na świecie ma nadwagęsxc.hu

Budżet domowy Dianthe Clements, 36-letniej matki dwojga dzieci, wyraźnie uszczuplał z powodu pogarszającej się w USA sytuacji gospodarczej. Rodzina coraz rzadziej pozwala sobie na lekką i droższą żywność. - Czasami wieczorami chodzimy do McDonald'sa; mają posiłki w niskiej cenie - mówi kobieta. Środowiska medyczne już biją na alarm: recesja potęguje, i tak ogromny w USA, problem nadwagi.

- Ludzie (...) zamierzają oszczędzać na pożywieniu i będą jeść więcej pustych kalorii, produktów o wysokiej zawartości cukru, nienasyconych tłuszczów (...), które są tańsze - mówił Adam Drewnowski z Uniwersytetu Waszyngtona w Seattle. - Będzie jeszcze gorzej. Nadwaga jest toksycznym rezultatem pogarszającego się środowiska gospodarczego.

"Kilogramy recesji"

Otyłość to prawdziwe zmartwienie, szczególnie w Stanach Zjednoczonych, gdzie liczne raporty naukowe potwierdzają to zjawisko. - W Seattle można wyróżnić nadwagę o pięciu stopniach wielkości w zależności od zamieszkiwanego obszaru - mówił w wywiadzie dla agencji prasowej Reuters Drewnowski. - Na obszarach zamieszkiwanych przez osoby o niskich dochodach jest proporcjonalnie więcej osób otyłych - relacjonuje wyniki obserwacji.

Otyłość to również cukrzyca

Według danych amerykańskiej służby zdrowia z października ubiegłego roku, odsetek diabetyków w wzrósł o blisko 90 proc. w ostatnim dziesięcioleciu; najbardziej w południowych stanach, gdzie bieda jest bardziej dostrzegalna.

Amerykanie mają prawdziwy problem. Tam co trzeci dorosły obywatel - ponad 72 mln ludzi - i 16 proc. dzieci mają nadwagę.

McDonald ma powody do zadowolenia

Prezes światowej sieci restauracji McDonald z zadowoleniem odnotowywał w październiku wzrost zysku za trzeci kwartał roku. Siedmioprocentowy wzrost zaskoczył wówczas nawet analityków. Sytuacja jest oczywiście odmienna w sieciach opierających się na produktach organicznych.

- Zestawiamy biedę z otyłością ponieważ pożywienie bogate w energię jest tańsze. Więcej biedy nie musi znaczyć więcej otyłości, ale może - powiedział dr Robert Eckel, były dyrektor Amerykańskiego Stowarzyszenia na rzecz Serca z Teksasu.

Według Światowej Organizacji Zdrowia, ponad miliard osób, globalnie, ma nadwagę, co najmniej 300 mln cierpi na otyłość. Zarówno nadwaga, jak i otyłość podnoszą ryzyko zachorowań na cukrzycę, chorób układu krążenia, nadciśnienia i niektórych typów raka.

Proporcjonalnie najmniej osób otyłych jest w Chinach, Japonii i niektórych państwach Afryki; najwięcej - ponad 75 proc. - zamieszkuje tereny gęsto zaludnione.

Źródło: yahoo.com, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu