TVN24: Komisja Wenecka szykuje nowe rekomendacje dla Warszawy

TVN24

Po raz ostatni Komisja Wenecka złożyła wizytę w Polsce w październiku (materiał "Faktów po Południu" z 25.10.2017 r.) Fakty po południu
wideo 2/35

Komisja Wenecka znów zajmie się Polską. Jej eksperci planują wydać w grudniu co najmniej cztery kolejne opinie - dowiedział się reporter TVN24 Michał Tracz.

Chodzi o ustawę o ustroju sądów powszechnych autorstwa Prawa i Sprawiedliwości, która weszła już w życie i prezydenckie projekty ustaw o Krajowej Radzie Sądownictwa i Sądzie Najwyższym.

Eksperci z Komisji zajmą się także ustawą o prokuraturze. Dyskusja na temat czterech ustaw i ich projektów została właśnie wpisana do programu posiedzenia Komisji planowanego na 7 grudnia - poinformował Tracz.

Cztery opinie na początku grudnia

Eksperci Komisji Weneckiej byli po raz ostatni w Polsce w październiku. Spotkali się m.in. z politykami, a także z członkami KRS. Wtedy rozmawiali na temat ustawy o prokuraturze.

Z nieoficjalnych informacji TVN24 wynika, że na posiedzeniu 7 grudnia w Wenecji mają zostać wydane cztery opinie zawierające kolejne rekomendacje dla Polski.

Komisja Wenecka już wcześniej planowała zająć się ustawą o prokuraturze. Wydanie opinii zostało jednak odłożone w czasie. Nowością jest decyzja o wydaniu opinii na temat ustawy o ustroju sądów i dwóch projektach prezydenckich dotyczących ustaw o KRS i SN.

Autor: adso / Źródło: tvn24