Turcja zaprezentowała nowy typ drona Bayraktar

Źródło:
PAP, tvn24.pl
Czym są Bayraktary?
Czym są Bayraktary?
TVN24
Czym są Bayraktary?TVN24

Prototyp bezzałogowego samolotu szturmowego Bayraktar Kizilelma (Czerwone Jabłko) zaprezentował na wystawie w Samsun producent dronów bojowych Baykar Makina - poinformowała we wtorek agencja Anatolia.

Jak powiedział tureckim mediom dyrektor techniczny Baykar, nowy dron jest wyposażony w silnik odrzutowy i najnowocześniejsze czujniki do sterowania. Jest zdolny do "agresywnego manewrowania" i posiada sztuczną inteligencję.

Turecka firma planuje produkcję nowych dronów między innymi w zakładach w Ukrainie, które Baykar Makina zamierza tam zbudować.

Bayraktar KizilelmaTwitter/@BaykarTech

Pierwszy lot Kizilelmy zaplanowano na 2023 rok. 

Bayraktar TB2 dziesiątkuje rosyjskie wojska

Bayraktary TB2 są wykorzystywane przez Ukraińców do odpierania ataków wroga. Napędzane są stukonnym silnikiem tłokowym, a śmigło mają umieszczone z tyłu. TB2 ma zasięg około 150 kilometrów, może wznieść się na osiem tysięcy metrów, a w powietrzu może pozostać nawet 27 godzin. Awionika pomaga w manewrowaniu maszyną nawet w sytuacji, gdy zawiedzie komunikacja z osobą sterującą dronem.

Ukraina na początku rosyjskiej inwazji miała 20 sztuk TB2, ale wiadomo, że Rosjanie kilka zniszczyli, a Turcja w trybie przyspieszonym cały czas dostarcza nowe jednostki. Ile ukraińskie siły mają ich obecnie - oficjalnie nie wiadomo.

Czym są Bayraktary?
Czym są Bayraktary?TVN24

"Rosyjskie wozy bojowe nieskazitelnie płoną na naszych pięknych polach. I będą płonąć dalej. Bo bayraktary idealnie wypełniają wszelkie zadania" - tak w marcu skuteczność dronów ocenił doradca prezydenta Ukrainy Mychajło Podolak, dziękując "ojcu superbroni Halukowi Bayraktarowi".

Zbiórkę na zakup Bayraktara dla Ukrainy przeprowadził polski publicysta Sławomir Sierakowski. Zakończyła się ona sukcesem, a producent zadeklarował się, że przekaże go walczącym za darmo.

Autorka/Autor:pp//now

Źródło: PAP, tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Twitter/@BaykarTech