Starcia w Trypolisie. Rozbieżne doniesienia o ofiarach

Źródło:
PAP, Reuters

Walki między konkurencyjnymi ośrodkami władzy wybuchły w stolicy Libii, Trypolisie. Pojawiają się rozbieżne doniesienia o ofiarach. Minister zdrowia poinformował o 12 zabitych i 87 rannych. Źródła w resorcie zdrowia - na które powołał się Reuters - podają, że w starciach zginęły 23 osoby, w tym 17 cywilów.

Starcia między konkurującymi milicjami, związanymi z dwoma walczącymi ośrodkami władzy, wybuchły w piątek w kilku dzielnicach Trypolisu. Jak podaje Reuters, to największe zamieszki od dwóch lat.

Ostrzelane szpitale. Ofiary

W ruch poszły broń ręczna, ciężkie karabiny maszynowe i moździerze. Nad miastem unosiły się kłęby czarnego dymu, słychać było strzały i wybuchy. Starcia spowodowały zniszczenia w mieście - wynika z zamieszczonych w internecie zdjęć, przedstawiających spalone samochody i budynki podziurawione kulami, płonące.

Ostrzelane zostało sześć szpitali, a karetki pogotowia nie mogły wyjechać do stref walk - poinformował minister zdrowia, który potwierdził, że jest 12 zabitych i 87 rannych. Źródło w resorcie zdrowia cytowane przez agencje Reutera, podało, że w sobotnich walkach zginęły 23 osoby, w tym 17 cywilów.

Krwawe starcia o władzę

Rząd w Trypolisie kierowany przez Abdelhamida Dbeibaha, oskarżył rywala Fathi Bashaghę, tymczasowo przebywającego w środkowej Syrcie, o spełnienie gróźb zbrojnego przejęcia miasta. Z kolei biuro Bashaghiego oskarżyło rząd w Trypolisie o "nielegalność" i "trzymanie się władzy". Zaprzeczył też informacjom o negocjacjach z rywalem w sprawie porozumienia.

Od czasu jego nominacji na stanowisko premiera w lutym, dokonanej przez regionalny parlament na wschodzie kraju, Bashaghi bezskutecznie próbuje wejść do Trypolisu, aby ustanowić tam swoją władzę, ostatnio grożąc użyciem siły. Dbeibah, stojący na czele rządu przejściowego, wielokrotnie zapewniał, że odda władzę tylko posiadającemu mandat wyborczy rządowi.

W ostatnich miesiącach w Trypolisie zaostrzyły się napięcia między grupami zbrojnymi, lojalnymi wobec jednego lub drugiego z przywódców. 22 lipca w wyniku walk zginęło 16 osób, w tym cywile, a około 50 zostało rannych.

Kraj w chaosie po obaleniu Kadafiego

Obecny rząd w Trypolisie powstał na początku 2020 roku w wyniku procesu nadzorowanego przez ONZ, jego główną misją miało być zorganizowanie wyborów w grudniu zeszłego roku, ale odroczone je na czas nieokreślony.

Libia pogrążyła się w chaosie po powstaniu, które obaliło reżim Muammara Kadafiego w 2011 roku. W ciągu jedenastu lat północnoafrykański kraj miał kilkanaście rządów, przetrwał dwie wojny domowe i nie zdołał zorganizować wyborów prezydenckich.

Autorka/Autor:FC//now

Źródło: PAP, Reuters