"Dała nam więcej, niż mogliśmy prosić. Dała nam całą siebie". Gwiazdy oddają hołd zmarłej Tinie Turner

Aktualizacja:
Źródło:
PAP
Tina Turner na nagraniach archiwalnych
Tina Turner na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters
wideo 2/6
Tina Truner na nagraniach archiwalnychArchiwum Reuters

Największe gwiazdy estrady, filmu, sportu, osobowości telewizyjne i politycy; cały świat oddaje hołd Tinie Turner. Amerykańska piosenkarka zmarła w środę w wieku 83 lat.

Tina Turner zmarła w środę w swoim domu w Szwajcarii w wieku 83 lat po długich zmaganiach m.in. z chorobą nerek. Po pojawieniu się informacji o śmierci piosenkarki, muzycy, aktorzy i inne znane osobistości oddali hołd artystce. "Była naprawdę niezwykle utalentowaną artystką i piosenkarką. Była inspirująca, ciepła, zabawna i hojna. Bardzo mi pomogła, kiedy byłem młody, nigdy jej nie zapomnę" – napisał na Twitterze Mick Jagger.

ZOBACZ TEŻ: Hirek Wrona o zmarłej Tinie Turner: każdy jej występ to było misterium

Aktor Malcolm McDowell podkreślił, że dziś odeszła "jedna z najlepszych". "Świecąca gwiazda i wspaniały człowiek" – napisał na Twitterze.

Piosenkarz Bryan Adams przyznał, że "świat właśnie stracił jednego z największych wykonawców wszech czasów". Muzyk wskazał, że "zawsze będzie jej wdzięczny za czas, który spędzili razem w trasie, w studiu i jako przyjaciele". "Dziękuję za bycie inspiracją dla milionów ludzi na całym świecie, za mówienie swojej prawdy i obdarowywanie nas swoim niesamowitym głosem" – napisał.

Popularna piosenkarka Ciara napisała, że "niebo zyskało anioła". "Spoczywaj w raju, Tino Turner. Dziękuję ci za inspirację, którą dałaś nam wszystkim" – napisała wokalistka R&B na Twitterze.

"Straciliśmy jedną z najbardziej ekscytujących i elektrycznych wykonawczyń na świecie. Absolutna legenda na scenie i na płytach. Była niedościgniona. Kondolencje dla Erwina i jej rodziny. Najsmutniejsza wiadomość" - napisał z kolei Elton John.

Mel B z zespołu Spice Girls w długim wpisie na Instagramie przyznała, że ponieważ ona sama, tak jak Turner, była ofiarą przemocy domowej, wiadomość o jej śmierci jest dla niej szczególnie druzgocąca. Wspomniała, że zaledwie poprzedniego wieczora oglądała wraz z organizacją charytatywną Women's Aid musical o życiu Turner.

"Była jedną z największych artystek wszech czasów, wspaniałą kobietą, światową ikoną. Tina była dla nas wszystkich symbolem w każdej formie, artystycznej i ludzkiej. Tracimy najlepszego niezwykłego człowieka" – napisał Eros Ramazzotti, który w 1997 roku nagrał z Tiną Turner piosenkę "Cose Della Vita".

Twitter

"Słowa, takie jak legenda, ikona, diwa czy supergwiazda są często nadużywane, jednak Tina Turner uosabia je wszystkie i wiele innych - niesamowita artystka, wokalistka i pionierka" - oceniła Mariah Carey. Artystka odniosła się również do życia prywatnego Turner, podkreślając, że ta "zawsze będzie inspiracją dla kobiet na całym świecie". "Jej muzyka będzie nadal inspirować kolejne pokolenia" - dodała Carey. 

"Co za kobieta, co za życie, cóż za wojowniczka" - zaczęła swój post Alicia Keys. W jego dalszej części zwróciła się bezpośrednio do Turner, opisując dzień, w którym obie artystki się poznały i wpływ, jaki Turner na nią wywarła. "Nie mogłam uwierzyć, że stoję w świetle Twojej wielkości. Miałam okazję podziękować Ci za całą miłość, jaką roztoczyłaś wokół siebie. Piosenki, które śpiewałaś, dały nam odwagę, by wyjść i być sobą w pełni. Jesteś zarówno zaciekłą artystką, jak i kobietą!" - napisała. 

ZOBACZ TEŻ: "Umarła fizycznie, ale nie umarła jej twórczość". Wokaliści wspominają Tinę Turner

Priscilla Presley przyznała, że Tina Turner była jedną z ulubionych artystek jej byłego męża Elvisa Presleya. "Gdy wchodziła na scenę, to była prawdziwa magia" - stwierdziła aktorka. Dodała, że, w jej ocenie Turner "pozostawiła po sobie niezwykłe dziedzictwo"

"Jestem głęboko poruszona odejściem Tiny Turner. Jej mocny głos i siła na zawsze wryją się w nasze serca i wspomnienia. Przetarła szlaki w przemyśle muzycznym dla tak wielu z nas. Jej spuścizna nadal będzie inspirować nadchodzące pokolenia" - oświadczyła Christina Aguilera.

"Nie będzie drugiej takiej, jak Tina Turner. Ten głos, te nogi, ta energia - niezrównane. Sercem jestem z jej rodziną i wszystkimi, którzy ją kochali" - zaczęła post Nancy Sinatra. W jego dalszej części zwróciła się bezpośrednio do Turner, podkreślając jej zdolność do "pokonania tego, co w życiu najgorsze i stworzenia tego, co najlepsze". "Z Bogiem, Tina. Byłaś i jesteś po prostu najlepsza" - zakończyła wpis piosenkarka.

"Ikona, legenda, która utorowała drogę w muzyce rockowej dla tak wielu kobiet - zarówno białych, jak i czarnych. Z wielką godnością i sukcesem dokonała tego, na co niewielu by się odważyło w jej czasach i w tym gatunku muzyki" - podsumowała dokonania Turner wokalistka Gloria Gaynor. 

ZOBACZ TEŻ: Kwiaty i znicze przed domem Tiny Turner w Szwajcarii, hołd piosenkarce oddano też w Los Angeles

"Przetarła szlak w muzyce rockowej dla wielu kobiet"

Swój podziw dla spuścizny i biografii Turner złożyli też m.in. były prezydent USA Barack Obama, wokalistka zespołu Blondie Debbie Harry, aktorka Sarah Jessica Parker, piosenkarki: Diana Ross, Jennifer Hudos, Nicki Minaj, muzycy: Rod Stewart, Sting, Keith Urban, Brian Wilson oraz Robert Flack.. W Alei Gwiazd w Hollywood na gwieździe z nazwiskiem Turner już kilka godzin po jej śmierci pojawiły się wieńce z kwiatami.

W mediach społecznościowych z Turner pożegnała także jej wieloletnia przyjaciółka Oprah Winfrey. "Początkowo byłam tylko fanką Tiny Turner. Później stałam się jej groupie, podążając za nią przez cały kraj od koncertu do koncertu. Ostatecznie stałyśmy się prawdziwymi przyjaciółkami" - wyznała. "Była wzorem do naśladowania nie tylko dla mnie, ale i dla całego świata. Uwolniła część mnie, o której istnieniu nawet nie wiedziałam" - dodała amerykańska prezenterka telewizyjna. "Kiedy uwolniła się od wieloletniej przemocy domowej, jej życie stało się jasnym wezwaniem do triumfu. Jestem wdzięczna za jej odwagę i za pokazanie nam, jak wygląda zwycięstwo" - kontynuowała. "Stałam się lepszą kobietą, lepszym człowiekiem, bo jej życie wpłynęło na mnie" - stwierdziła Oprah, kończąc wpis upamiętniający przyjaciółkę, który opatrzyła wspólnym zdjęciem. 

Do kondolencji włączyła się też legenda NBA Earvin "Magic" Johnson, który stwierdził, że była jego ulubioną artystką i dawała najlepsze występy na żywo.

Angela Bassett, aktorka, która wcieliła się w rolę Turner w filmie "What's love got to do with it" opartym na jej autobiografii, powiedziała, że granie piosenkarki i "pokazanie jej światu" było dla niej zaszczytem. "Ona dała nam więcej, niż mogliśmy prosić. Dała nam całą siebie" - napisała aktorka.

"Jestem tak bardzo smutna, słysząc o odejściu Tiny Turner, ikonicznej legendy, która przetarła szlak w muzyce rockowej dla tak wielu kobiet, czarnych i białych" - napisała piosenkarka Gloria Gaynor na Twitterze.

Swoje uznanie dla talentu zmarłej wokalistki wyraziła także NASA. Wpis agencji zaczęto od zacytowania fragmentu "Simply the best" (po prostu najlepsza - red.), pochodzącego z przeboju Turner "The Best" z 1989 roku. "Legenda muzyki Tina Turner, jako królowa rock'n'rolla, błyszczała zarówno na scenie, jak i w milionach serc. Jej dziedzictwo na zawsze pozostanie wśród gwiazd" - napisano w dalszej części wpisu. 

Polskie gwiazdy żegnają Tinę Turner

Hołd zmarłej wokalistce oddały także polskie gwiazdy. "Prawdziwa legenda. Szczerze kochałam jej głos i energię. Całym sercem podziwiałam siłę i odwagę z jaką szła przez życie" - napisała Justyna Steczkowska. Dziennikarz Maciej Orłoś opublikował pamiątkowe zdjęcie z Turner, zrobione w - jak zaznaczył - 1996 lub 1997 roku w Moskwie. "Genialna Tina Turner, wyjątkowy wywiad z nią" - podsumował pamiętne spotkanie.

"Wielki smutek, na szczęście niezwykły dorobek zostaje z nami" - skomentował odejście Turner Olaf Lubaszenko. "Spoczywaj w pokoju" - dodał, kończąc wpis.

"Nie powiem- 'żegnaj' bo na zawsze Twoja muzyka i Twój charakterystyczny głos pozostaną w moim sercu" - zaznaczyła, zwracając się bezpośrednio do Turner, Cleo. Polska wokalistka wyznała, że Turner była "divą, dzięki której kochała śpiewać". Swój hołd zmarłej oddali także inni artyści - Andrzej Piaseczny, Michał Wiśniewski, Małgorzata Ostrowska, Patrycja Markowska, Anna Wyszkoni, Halina Mlynkova, Mela Koteluk i Katarzyna Moś

Tina Turner nie żyje

Tina Turner zmarła w środę w swym domu Kusnacht w Szwajcarii, nad Jeziorem Zuryskim, po długiej i ciężkiej chorobie - poinformował w środę jej przedstawiciel Bernard Doherty. Według "Washington Post" w ostatnich latach piosenkarka m.in. przeżyła udar i zmagała się z chorobą nerek.

Turner, która sprzedała ponad 150 mln płyt na całym świecie i zdobyła 12 nagród Grammy, blisko dekadę temu została obywatelką Szwajcarii.

Turner zakończyła występy sceniczne w 2009 roku po ukończeniu 70 lat. W 2013 roku poślubiła swego wieloletniego partnera, niemieckiego producenta muzycznego Erwina Bacha, z którym była do śmierci.

ZOBACZ TEŻ: Tina Turner: nigdy nie pomyślałam o rezygnacji z marzeń. Przy pierwszym mężu przeżyła piekło, drugi uratował jej życie

Autorka/Autor:asty, jdw/tr, prpb, am

Źródło: PAP