Tajwan: Z pochodniami do ONZ

 
Sztafeta z pochodniami na Tajwanie (APTN)aptn

Nietypowa manifestacja na Tajwanie. Choć to sztafetowy bieg z pochodniami, nie jest częścią sztafety olimpijskiej. Mieszkańcy wyspy w ten sposób przypominają starania Tajwanu o ponowne przyjęcie do Organizacji Narodów Zjednoczonych.

W biegu uczestniczą tysiące ludzi, w tym prezydent Tajwanu Chen Shui-bian, którego Demokratyczna Partia Postępu od lat podkreśla niezależność wyspy od Chin. Jedność Tajwańczyków w tej kwestii podkreśla też udział opozycyjnych kandydatów w przyszłych wyborach prezydenckich: Ma Ying-jeou i Frank Hsieh.

- Tajwan nigdy nie był prowincją Chińskiej Republiki Ludowej. Po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej istnieją Tajwan i są Chiny, jako dwa oddzielne kraje - powiedział prezydent. - Tajwan ma prawo domagać się swojego miejsca w Narodach Zjednoczonych obok innych kochających pokój państw - dodał.

Tajwan nigdy nie był prowincją Chińskiej Republiki Ludowej. Po obu stronach Cieśniny Tajwańskiej istnieją Tajwan i są Chiny, jako dwa oddzielne kraje. Prezydent Tajwanu Chen Shui-bian

Pochodnia będzie niesiona przez całą wyspę, co zajmie 11 dni. W przyszłym miesiącu zaś odbędzie się ogólnonarodowe referendum, w którym mieszkańcy wypowiedzą się, czy chcą ponownego uczestnictwa w Organizacji Narodów Zjednoczonych. Bez wątpienia spotka się to z ostrą reakcją Chin.

Co ciekawe, prawdziwy ogień olimpijski w drodze na Olimpiadę w Pekinie nie zawita na wyspę, ponieważ Tajwan i ChRL nie doszły w tej sprawie do porozumienia.

Trochę historii

W latach 40. XX wieku Tajwan wraz z kilkoma mniejszymi wyspami w sąsiedztwie był częścią Republiki Chińskiej. Gdy w 1949 roku Republika przegrała wojnę domową z komunistami, jej rząd schronił się właśnie na Tajwanie.

W 1971 roku Republika Chińska straciła miejsce w ONZ, a na jej miejsce przyjęto Chińską Republikę Ludową. Komunistyczne Chiny mienią się spadkobiercą Republiki Chińskiej i z tego tytułu roszczą sobie prawo do Tajwanu.

Tajwan, nazywający się oficjalnie Republiką Chińską, utrzymuje oficjalne stosunki dyplomatyczne z 24 krajami, ale de facto podtrzymuje stosunki niemal ze wszystkimi państwami świata. 30 września 2007 roku rządząca krajem prezydencka partia DPP uchwaliła rezolucję stwierdzającą odrębność od Chin i wezwała do uchwalenia nowej konstytucji, jak to nazwano: typowej dla "normalnego kraju". Tajwan został wykluczony z ONZ w 1971 roku, a na jego miejsce przyjęto Chiny.

Przez ostatnich 15 lat wielokrotnie odrzucano prośby Tajwanu o ponowne przyjęcie do ONZ, głównie ze względu na naciski Pekinu.


Źródło: Reuters, TVN24

Źródło zdjęcia głównego: aptn