Tajwańska armia ćwiczyła w czwartek zachowanie podczas potencjalnego ataku ze strony wojsk Chin kontynentalnych. Te doroczne manewry są największymi ćwiczeniami wojskowymi na Tajwanie.
Symulację desantu żołnierzy Chin kontynentalnych przeprowadzono na archipelagu Peskadory (Penghu) położonym w Cieśninie Tajwańskiej, oddzielającej Tajwan od Chin kontynentalnych.
Ministerstwo obrony narodowej Tajwanu ostrzegło przed rosnącym zagrożeniem militarnym że strony Pekinu, który zdaniem resortu byłoby w stanie przyłączyć wyspę do pozostałej części kraju także siłą.
Dziennik "South China Morning Post" przypomina, że Tajwan pracuje nad pierwszym krajowym projektem budowy okrętów podwodnych oraz nad nową generacją odrzutowców szkoleniowych dla lotnictwa.
Odeprzeć atak z kontynentu
Prezydent Tajwanu Caj Ing-wen osobiście nadzorowała manewry i mówiła o znaczeniu rozbudowywania przez Tajwan własnego arsenału. - Gdy Tajwan pokazuje swoją determinację, by podążać drogą defensywnej autonomii, pokazuje całemu światu determinację w obronie naszego domu i ziemi - powiedziała Caj w bazie na wyspie Penghu.
W ćwiczeniach wojskowych brały udział helikoptery, myśliwce, artyleria i czołgi. Prowadzono ostrzał z wykorzystaniem ostrej amunicji, ale nie strzelano w stronę Chin kontynentalnych. Manewry były częścią trwających tydzień ćwiczeń o kryptonimie "Han Kuang", podczas których tajwańska armia sprawdza stopień przygotowania do odparcia ewentualnego ataku ze strony Chin.
Minister obrony narodowej Tajwanu Feng Shih-kuan w marcu br. informował, że Chiny kontynentalne wycelowały w wyspę rakiety balistyczne średniego zasięgu. W rejon Tajwanu Pekin skierował w styczniu swój jedyny znajdujący się w aktywnej służbie lotniskowiec "Liaoning".
Zbuntowana prowincja
Chiny kontynentalne uznają Tajwan za swoją zbuntowaną prowincję. Tajwan z kolei uważa się za jedynego prawowitego przedstawiciela Chin na świecie. Impas w stosunkach utrzymuje się od zakończenia II wojny światowej, gdy przedstawiciele Republiki Chińskiej na czele z przywódcą Czang Kaj-szekiem uciekli z Chin kontynentalnych na Tajwan, a na kontynencie do władzy doszła partia komunistyczna pod wodzą przewodniczącego Mao Zedonga.
Autor: mm/sk / Źródło: PAP